Sylwia
11.11.17

15 najlepszych roślin do biura

W pracy spędzamy większość czasu w ciągu dnia. Nie ważne, czy to biuro w centrum, czy pracujemy w domowym zaciszu. Chcemy, aby miejsce pracy było przyjemne i sprzyjało skupieniu. Świetnie służą temu rośliny! Wspomagają mikroklimat pomieszczenia, oczyszczają je i nawilżają.

Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdzają zbawienny wpływ roślin na zdrowie człowieka. A jakie są najlepsze kwiaty, które powinniśmy mieć w naszych biurach? Przygotowałam ściągawkę z 15 roślinami, które pomogą Ci podjąć decyzję o właściwym wyborze.

Co zapewniają rośliny w miejscu pracy?

Nawilżacz powietrza: Rośliny odprowadzają 97% wody, którą pobierają. Wstawienie kilku do pomieszczenia znacząco poprawi wilgotność jego powietrza.

Norwescy naukowcy potwierdzili, że przebywając w pomieszczeniach z roślinami, nie grozi nam przesuszenie skóry, przeziębienia, bolące gardło czy suchy kaszel.

Filtr powietrza: W niektórych rejonach powietrze w pomieszczeniach może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. To przez składniki farb, lakierów meblowych, klejów, materiałów budowlanych czy nawet ubrań.

Rośliny usuwaną do 87% związków szkodliwych z powietrza, takich jak formaldehyd czy benzen. Badania prowadzone przez naukowców z NASA potwierdzają, że rośliny wiążą te związki w glebie i neutralizują je, tworząc nawóz.

Uzdrawiacz: Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach to coraz poważniejszy problem, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ludzie spędzają ponad we wnętrzach 90% czasu.

Norwescy naukowcy udowodnili, że pracownicy w biurach z roślinami chorowali ponad połowę razy rzadziej, niż ich koledzy bez zieleni w pokojach.

Wspomagacz wydajności: Badania przeprowadzone na Royal College of Agriculture in Cirencester w Anglii wykazały, że studenci wykazywali o 70% zwiększoną ważność i skupienie na zajęciach w pomieszczeniach, w których znajdowały się rośliny!

Natomiast mając w pomieszczeniu 2 doniczki i bukiet kwiatów, będziemy o 13% bardziej kreatywni i będziemy mieć więcej pomysłów, niż gdybyśmy mieli figurki czy rzeźby.

Jakie są kryteria wyboru roślin?

Wybierając rośliny do biura, upewnij się, że będą odpowiednie do takiego miejsca: takie, które nie będą wymagały zbyt dużo skomplikowanej pielęgnacji, zbyt szybko rosnące lub wymagające silnego nasłonecznia.

Jeśli w biurze nie masz okien lub polegasz na sztucznym oświetleniu, nie wybieraj roślin, które wymagają wiele naturalnego słońca. Rozmiar rośliny (czyli ile miejsca możemy wygospodarować na zieleń) i czas, który jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację rośliny to następne, co trzeba wziąć pod uwagę.

Aby ułatwić Ci zadanie podzieliłam je na 3 kategorie:

1. Rośliny oczyszczające powietrze:

Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

To popularne rośliny doniczkowe ze względu na ich duże, błyszczące liście i niewymagającą naturę.

Woda: Figowca należy często podlewać wiosną, aby zachować wilgotną glebę. W okresie jesienno-zimowym wystarczy raz lub dwa w miesiącu. Jeśli liście figowca zaczynają żółknąć, podlaliśmy za dużo.

Słońce: Lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło, dobrze będzie rósł przy oknie z lekko przeźroczystą zasłoną.

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Świetnie sprawdzi się jako roślina pochłaniająca toksyny. Ta odmiana, a dracena ma ich wiele, ma przyjemny dla oka wzór liścia.

Woda: Draceny lubią się przesuszać pomiędzy podlewaniami, dlatego należy sprawdzić górne 2 cm gleby przed następną pielęgnacją. W zimie należy ograniczyć podlewanie, ale trzeba uważać, aby nie doprowadzić do przesuszenia ziemi. Jeśli na liściach pojawią się plamki czy przebarwienia, spryskaj je wodą z atomizera.

Słońce: Miejsce lekko zacienione lub okno z grubszą zasłoną.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Ta roślina jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wiąże unoszące się powietrzu bakterie kałowe i formaldehyd. Jeśli klimatyzacja w biurze jest słaba, zdecydowanie należy zaopatrzyć się w bluszcz!

Woda: Wystarczy utrzymać lekko wilgotną glebę podczas okresu wzrostu rośliny. Potem może znosić okresy suszy.

Słońce: Mało, najlepiej cień.

Aloes (Aloe vera)

Nie tylko oczyszczają powietrze, ale też mogą zastąpić plastry w biurowej apteczce. Nic nie wyleczy zacięcia papierem szybciej niż naturalny aloes!

Woda: Wystarczy szeroka donica z odprowadzeniem wody, aby zapobiec gniciu.

Słońce: Pełne słońce

Chamedora (Chamaedorea)

Bambus w wersji doniczkowej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Świetnie wypełni pustą przestrzeń i będzie piękną, zieloną ozdobą.

Woda: Zdrowe rośliny mają równomierny, ciemnozielony kolor liści. Jeśli robią się brązowe, zmień częstotliwość podlewania. Upewnij się, że doniczka ma odpowiednie odprowadzenie wody.

Słońce: Toleruje cień, ale będzie rosła lepiej w umiarkowanym świetle. Wybierz miejsce lekko zacienione lub okno z grubszą zasłoną.

2. Nie wymagające bezpośredniego światła

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Piękne rośliny o prostych, białych kwiatach. Dobrze znoszą trudne warunki, szybko rosną i co najważniejsze, oczyszczają powietrze z toksyn.

Woda: Utrzymuj glebę nawilżoną, ale uważaj, żeby nie przedobrzyć. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, przenieś go w ciemniejsze miejsce. Jeśli dodatkowo brązowieją liście – to oznaka zbyt dużej ilości słońca.

Słońce: Tylko cień.

Chamedora wytworna (Chamedora)

Jedna z roślin oczyszczających polecanych przez NASA, dzięki swoim potwierdzonym badaniami właściwościom.

Woda: Dużo wody, ale nie często. Sprawdź, czy ziemia nie wyschła od ostatniego podlewania i dopiero wtedy podlej. Jeśli chcesz pobudzić roślinę do wzrostu, utrzymuj w pomieszczeniu temperaturę nieco powyżej 20 stopni Celsiusza.

Słońce: Lubi jasne miejsca, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Prosta w obsłudze roślinka dla kogoś, kto nie ma ręki do zieleni. Można je zostawić same sobie na długie tygodnie bez opieki i świetnie sobie poradzą. Usuwają formaldehyd i benzen z powietrza.

Woda: Łatwo gniją z powodu nadmiernej ilości wody, więc donica powinna mieć dobre odprowadzenie wilgoci.

Słońce: Niebezpośrednie światło lub lekki cień.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Poczciwa paprotka! Ten uroczy „rozczochrany” kwiat nie znosi wysokich temperatur i wysuszenia. Odpowiednio nawodniany odwdzięczy się przyjemnym dla oka pióropuszem zieleni.

Woda: Paprocie lubią wilgoć, więc raz w tygodniu potraktuj je spryskiwaczem. Często też podlewaj ziemię. Jeśli zauważysz, że liście nefrolepisu żółkną, nawilżaj!

Słońce: Lekki półcień.

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior)

Aspidistra ma piękne, zielone liście. Dobrze radzi sobie w ciemnych, chłodnych pomieszczeniach i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Woda: Poza wiosennym okresem wzrostu nie wymaga regularnego nawadniania. Jeśli będzie stała w ciemnym pomieszczeniu, należy ograniczyć podlewanie.
Słońce: Dobrze znosi wszystkie rodzaje oświetlenia poza bezpośrednim słońcem.

3. Niewymagające skomplikowanej pielęgnacji:

Aglaonema (Aglaonema)

Magiczna roślina: usuwa toksyny z powietrza, nie wymaga częstego podlewania i światła słonecznego. Dwukolorowe liście uprzyjemnią pracę nawet w niewielkim i ciemnym pomieszczeniu.

Woda: Aglaonema lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza, jednak radzi sobie i bez nich. W dłuższym okresie nie przetrwa jednak w chłodnych pomieszczeniach. Wystarczy ją podlewać raz w tygodniu.

Słońce: Małe lub niebezpośrednie nasłonecznienie.

Filodendron (Philodendron)

Efektowna roślina zielona, łatwa w utrzymaniu, szybko sygnalizuje opiekunowi o swoich potrzebach. Występuje w 2 odmianach, pnącej i niskiej. Wybierając pnącą, należy zapewnić mu odpowiednią podporę do wzrostu.

Woda: Podlewaj, kiedy górna warstwa ziemi będzie zupełnie sucha. Przywiędłe liście sugerują, że należy zmienić sposób podlewania rośliny, wyblakłe natomiast o braku potrzebnych mu składników odżywczych. W okresie wiosennego wzrostu podlewaj więc filodendron wodą z odpowiednim nawozem.

Słońce: Jasne, ale niebezpośrednie światło.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas)

Jeśli szukacie rośliny niezniszczalnej, wybierzcie zamiokulkas. Przetrwa miesiące zaniedbań i braku światła, zachowując piękne zielone liście o niespotykanym kształcie.

Woda: Podlewać tylko wtedy, kiedy ziemia jest całkowicie sucha. Nadmierne nawadnianie może tylko zaszkodzić zamiokulaskasowi. Jeśli liście żółkną i zwijają się, oznacza to, że roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Słońce: Przetrwa nawet w pomieszczeniu bez okien, wystarczy mu światło żarówek.

Grubosz jajowaty (Crassula ovate)

Drzewko szczęścia to popularna roślina doniczkowa. Duże, owalne liście są niezwykle ozdobne.

Woda: Gleba w doniczce grubosza powinna wysychać między podlewaniami. Jeśli zauważysz, że roślina gubi liście, podlewaj ją częściej.

Słońce: Lubi umiarkowane światło

Dypsis lutescens (Dypsis lutescens)

Palma o efektownych, pióropuszowych liściach to przepiękna dekoracja do każdego wnętrza. Dobrze sprawdzi się w nowoczesnym, przestronnym biurze. Palmowe dodatki to hit dekoracyjny, dlatego nie postawić na żywy okaz?

Woda: Opieka nad dypsisem nie jest trudna. Utrzymuj glebę wilgotną w okresie wiosenno-letnim, zimą i jesienią gleba może wysychać pomiędzy podlewaniami. Co 2-3 lata roślinę należy przesadzić, aby usunąć pokłady soli, które gromadzi roślina.

Słońce: Lubi umiarkowane nasłonecznienie. Jeśli będzie stała w pełnym słońcu, liście zaczną żółknąć i opadać.

Zieleń w pomieszczeniach niewątpliwie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli poświęcicie chwilę na zaopiekowanie się przyjacielem w doniczce, odwdzięczy się z nawiązką! Macie rośliny w biurach czy pomieszczeniach do pracy? Jeśli jeszcze nie, mam nadzieję, że powyższa lista pomoże to zmienić!

Sprawdźcie również, jakie rośliny warto mieć w sypialni.

Czytany: 309

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *