Iza Świtalska
18.03.18

Pierwsza rozmowa z architektem. 10 podstawowych pytań, na które powinniście znać odpowiedź.

Daleko mi do projektowania mieszkań „do zdjęcia”. Lubię projektować przestrzeń do mieszkania, owszem piękną, ale i użyteczną. Daje mi to poczucie, że w zaprojektowanych przeze mnie wnętrzach, Inwestorzy docenią także komfort korzystania z udogodnień. Projektuję mieszkania, w których chce się żyć, a nie przebywać.

Zdarzyło się raz, że Inwestorzy tak poważnie potraktowali pierwszą rozmowę na temat projektu przyszłego mieszkania, że zbudowali model Lego w całkiem poprawnej skali. Z detalami. Była bateria zlewozmywakowa, łóżka, wyspa kuchenna, a nawet miska ustępowa.

Byłam poważnie zaskoczona i pełna podziwu. Nie wymagam od Inwestora tak głębokich przemyśleń podczas pierwszego spotkania. Uważam jednak, że na etapie poznawczym, Inwestor powinien zweryfikować swoje oczekiwania dotyczące aranżowanej przestrzeni.

Pierwsza rozmowa z architektem
Fot. Kasia Lipińska (280dni.com)

10 podstawowych pytań, na które powinieneś Inwestorze znać odpowiedź:

1. Ilość pomieszczeń w mieszkaniu i ich funkcje?

proj: hellofromhome.pl

Podczas pierwszego spotkania staram się ustalić zasady przestrzeni funkcjonalnej. Bardzo ważne jest, aby na pierwszym spotkaniu ustanowić wydzielone strefy oraz połączenia komunikacyjne pomiędzy nimi.

2. Moje ulubione: Przechowywanie miski, wiadra i mopa?

I choć Twój ideał Architekta, projektującego z własnej chmury, latającej 2 metry nad ziemią, właśnie runął, potwierdzam, to jedno z ważniejszych pytań. Jeśli projektowana przestrzeń jest na tyle duża, że pomieści pomieszczenie gospodarcze, to możemy spokojnie przejść do dalszych arcyważnych pytań, jeśli jednak nie, szukamy przestrzeni do przechowywania przedmiotów użytku codziennego.

3. Ile metrów bieżących drążka potrzebujesz na ubrania?

Pierwsza rozmowa z architektem

Owszem zapytam Cię też o kolory i styl, ale wcześniej muszę się dowiedzieć, czy jakikolwiek wolny kawałek ściany zostanie do aranżacji, jeśli marzysz Drogi Inwestorze o szafie na miarę Carrie Bradshaw z „Seksu w wielkim mieście”

4. Pralka, czy pralkosuszarka… a może pralka i suszarka?

Są to gabarytowe sprzęty. Trzeba przewidzieć na nie odpowiednią przestrzeń już na wczesnym etapie projektowania. Jeśli zdołam wydzielić przestrzeń na pralnio-suszarnię, wspaniale. Jeśli nie, należy przewidzieć odpowiednia ilość miejsca na tak duże sprzęty w innej przestrzeni.

5. Jak zamierzasz suszyć pranie w mieszkaniu oraz gdzie i na czym prasujesz?

Każdy ma jakieś wady. Jeśli jesteś z zamiłowania szopem praczem, a w Twojej sypialni stoi wiecznie zaparkowany pociąg do Sopotu w szczycie sezonu letniego, targający czystą bieliznę na cały tydzień, powinieneś pomyśleć o wydzieleniu przestrzeni na pralnię. Jeśli nie przemyślisz powyższego zagadnienia na etapie projektowania wnętrz, przygotuj wolny tor na suszarkę w jednej z sypialni.



Przygotuj także drugi tor, jeśli nie zastanowisz się nad tematem prasowania. Rozłożona deska do prasowania to kolejny duży potykacz, tak użytkowy, jak i wizualny. Warto podejść do tematu już podczas pierwszej rozmowy z architektem.

6. Czy lubicie przechowywać większe ilości zapasów spożywczych oraz detergentów?

Trzeba oczywiście wydzielić odpowiednią ilość, łatwo dostępnej przestrzeni przechowywania, mogącej udźwignąć spożywczą organizację rodzinnych świąt.

7. Nietypowe urządzenia?

proj: hellofromhome.pl

W świecie techniki pędzącej z ogromną prędkością, każdy inaczej odpowie na to pytanie. Jeśli jednak nie chcesz tworzyć szkicu podłączeń elektrycznych i hydraulicznych, ryjąc w tynku, powinieneś przemyśleć jakie urządzenia poza standardowymi mają się znaleźć w Twoim mieszkaniu.

Każdy producent ma swoje widzimisię na temat wymagań, podłączeń i obsługi sprzętów. Architekt musi wiedzieć wszystko o każdym z nich i przewidzieć w projekcie odpowiednie podłączenia.

8. Pokój gościnny, czy sofa z funkcją spania?

proj: hellofromhome.pl

To pytanie związane jest najczęściej z wielkością powierzchni projektowanego wnętrza. Jeśli możemy wydzielić oddzielny, pokój gościnny, nierozkładana, lekka ze względu na brak skrzyni do przechowywania pościeli sofa, może być jednym z piękniejszych elementów salonu.

9. Czy funkcjonowanie przestrzeni ma być wspierane systemem Domu Inteligentnego?

proj: hellofromhome.pl

Wbrew utartej opinii, taki system, aby funkcjonował poprawnie i w szczycie swoich możliwości, potrzebuje wcześniejszego przygotowania podłączeń elektrycznych.

10. Jak ma się funkcjonować wentylacja oraz klimatyzacja.

Urządzenia czy przewody wentylacji i klimatyzacji nie są specjalni pożądanym wizualnie walorem, mają też swoje wymagania w kwestii instalacji elektrycznej i sanitarnej. Odpowiedź na to zapytanie Inwestor powinien znać już podczas pierwszej rozmowy z architektem

11. Styl, kolory, kształty?

Fot. Kasia Lipińska (280dni.com)

…miało być 10 pytań. Uważam jednak, że tych pytań powinno być dużo więcej.
Myślę, że miarą dobrego architekta wnętrz jest to, jak wiele szczegółowych pytań zadaje. To Ty Drogi Inwestorze, masz mieszkać we własnym domu, nie architekt. Powinnam więc Cię dobrze poznać.

Jeżeli chcecie porozmawiać lub zadać pytanie autorce tego tekstu to zapraszamy do kontaktu: [email protected] | www.hellofromhome.pl

Zobaczcie koniecznie też: 15 najlepszych roślin do biura

Czytany: 85

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *