Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki i stare lampy?
Ekologia to temat, który w XXI wieku jest niezwykle istotny. Choć na każdym kroku przypomina się o konieczności segregacji odpadów, to często nie wiemy jak postępować ze sprzętem, którego nie wyrzucamy na co dzień. Do tego typu śmieci należą zużyte żarówki i lampy, które w dobie trwałych żarówek energooszczędnych możemy wymieniać niezwykle rzadko.
O tym co zrobić z zepsutymi żarówkami, oświetleniem i lampami zapytaliśmy doradców ze sklepu oświetleniowego Ardant: https://ardant.pl/. W odpowiedzi na tak zadane pytanie, otrzymaliśmy szereg wskazówek i porad, którymi chcemy się podzielić poniżej.
Segregacja odpadów – gdzie wyrzucać jakie śmieci?
Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że niemal każdy wie, jak odpowiednio segregować śmieci, które wyrzucamy każdego dnia. Do czarnych kontenerów trafiają odpady zmieszane, do niebieskich pojemników papier oraz czyste opakowania papierowe. Żółte pojemniki przeznaczone są na metale i tworzywa sztuczne, w tym plastik. Czyste, niepotłuczone szkło powinno zaś trafiać do zielonych kontenerów.
Gdzie wyrzucić elektrośmieci?
Elektrośmieci często zabierane są razem z gabarytami. W mniejszych miastach wywóz tego typu odpadów odbywa się jednak zaledwie kilka razy w roku. Co zrobić gdy elektrośmieci zalegają w naszym domu, a do zbiórki śmieci jeszcze daleko? Wystarczy zanieść je do sklepu z lampami, w którym sprzedawane jest oświetlenie. Często przy dużych hipermarketach znajdują się specjalne pojemniki i kontenery na zużyte elektrośmieci. O tym, gdzie wyrzucać zużyte żarówki decyduje zaś ich rodzaj.
Co zrobić z zepsutymi żarówkami?
W coraz większej ilości domów stosuje się oświetlenie energooszczędne, na przykład lampy LED. To zdecydowanie najlepszy wybór nie tylko z ekonomicznego punktu widzenia. Przy ich produkcji nie używa się szkodliwych substancji, są więc całkowicie bezpieczne. Wybierając żarówki LED topowych producentów, gwarantujesz sobie długą żywotność, a więc rzadziej będziesz musiał je utylizować.
Oświetlenie LED zanieś do punktu zbiórki elektrośmieci. Jeśli w Twojej miejscowości nie ma selektywnej zbiórki odpadów, w ostateczności żarówkę LED możesz wyrzucić do odpadów zmieszanych.
Co zrobić ze zużytą świetlówką?
Świetlówka nie jest tak bezpiecznym produktem jak żarówka LED. Posiada w swoim składzie niezwykle szkodliwą rtęć. Nawet niewielkie ilości mogą zaszkodzić człowiekowi przy stłuczeniu. Dlatego też, zanim pozbędziesz się zużytej świetlówki, odpowiednio ją zabezpiecz przed stłuczeniem. Całą, ale zużytą świetlówkę wyrzuć do specjalnego punktu zbierającego elektrośmieci lub do sklepu z oświetleniem, w którym zamierzasz zakupić nowy produkt.
Co jeśli świetlówka się stłucze? W przypadku stłuczenia się świetlówki, wykonaj następujące kroki:
- przewietrz pomieszczenie,
- załóż gumowe rękawice ochronne,
- zbierz szkło i rtęć do jednorazowego worka,
- wilgotną szmatką wytrzyj miejsce, w którym doszło do stłuczenia,
- rękawice i szmatkę włóż do worka wraz z rtęcią i dokładnie zawiąż,
- umyj ręce,
- całość odpadów w dobrze zawiązanym worku wynieś na składowisko odpadów lub przekaż firmie wywożącej śmieci. Pamiętaj, by poinformować pracowników, co znajduje się w środku!
Które żarówki można wyrzucić do odpadów zmieszanych?
Tradycyjne żarówki, lampy żarowe i halogenowe można wyrzucać do śmietnika z innymi odpadami, bowiem nieuznawane są za czynniki niebezpieczne. Także żarówki LED można wyrzucać do odpadów zmieszanych, choć lepszą opcją jest umieszczenie ich w specjalnym punkcie. Zanim jednak zdecydujesz się na wyrzucenie jakiejkolwiek żarówki (poza świetlówkami), zastanów się nad możliwością dania im drugiego życia. Co można zrobić ze zużytej żarówki?
Przed wyrzuceniem zastanów się, czy w Twoim otoczeniu nie ma osoby, która wykonuje rękodzieło. Czasem można z nich wyczarować niesamowite przedmioty. Jeśli sam masz odrobinę zdolności technicznych i zmysł artystyczny, możesz podarować żarówce drugie życie jak to poniżej.