Jak pielęgnować latem warzywa i inne rośliny w tunelu foliowym?

Aktualizowane dnia 23 czerwca, 2025 by Redakcja Hmag

Warzywa, zioła czy inne grupy roślin uprawiane w tunelu foliowym są mniej zagrożone niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak kapryśna pogoda. Pomimo tego wymagają regularnej opieki, która pod osłonami wygląda nieco inaczej niż u zieleni sadzonej w gruncie. Jak wykonywać poszczególne zabiegi w uprawie tunelowej?

Warzywa w tunelu foliowym – zalety i wady uprawy pod osłonami

Uprawa pod osłonami daje dużą przewagę w porównaniu z uprawą w gruncie. Wydłuża sezon w ogrodzie o kilka do nawet kilkunastu tygodni, pozwala uzyskać duże plony z gatunków ciepłolubnych, a rośliny są mniej narażone na niskie temperatury, silne wiatry czy nawet szkodniki (trudniejszy dostęp). Jednocześnie „cieplarniane” warunki wiążą się z pewnymi ryzykami, m.in. przegrzania roślin. Jak więc prawidłowo uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Podlewanie warzyw w uprawie tunelowej – czego nie można robić?

Istotne w uprawie warzyw jest prawidłowe podlewanie. Najważniejsza zasada, zwłaszcza w przypadku gatunków ciepłolubnych: nie powinno się podlewać roślin w godzinach południowych i wczesnych popołudniowych. W dodatku należy używać odstanej, letniej wody (pojemniki, np. beczki warto przenieść do tunelu). Warzywa źle reagują na dużą różnicę temperatur rozgrzanego podłoża i zimnej wody (np. prosto z kranu lub ze studni). Niektóre bardzo szybko pokazują negatywne symptomy, np. u ogórków dochodzi do żółknięcia liści. Podczas nawadniania należy unikać moczenia nadziemnych części roślin, np. liści, pędów i kwiatów. Zabieg wykonuje się częściej niż w uprawie gruntowej. Raz – warzywa są całkowicie uzależnione od człowieka, dwa – w wyższej temperaturze podłoże szybciej wysycha. Trzy – przyrost zielonej masy roślin jest szybszy, a więc wzrastają także potrzeby wodne.

CZYTAJ DALEJ  Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Co robić, gdy w tunelu foliowym jest za ciepło lub za zimno?

Latem należy regularnie wietrzyć tunele. Dzięki temu ogranicza się ryzyko przegrzania roślin, a także występowania patogenów, które w warunkach dużej wilgotności powietrza i zamkniętej przestrzeni mają dobre warunki do infekowania roślin.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne u warzyw

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne u warzyw uprawianych w tunelu foliowym są takie same jak w uprawie gruntowej. Warzywa warto zasilać nawozami organicznymi i mineralnymi. Regularnie wykonuje się odchwaszczanie. Dużą uwagę należy poświęcić ochronie przed chorobami. Szkodniki występują trochę rzadziej niż „na świeżym powietrzu”, ale nie można ich wykluczyć. Zdarzają się kolonie, np. mszyc czy przędziorka, którym łatwiej przedostać się do tunelu niż ślimakom. Tunel i konstrukcje powinno się dezynfekować po zakończonym sezonie. Folię składa się przed nadejściem zimy, dzięki temu dłużej wytrzyma.

W szkółce drzewek owocowych drzewka-faworytka.pl można znaleźć nie tylko sadzonki drzew czy krzewów, lecz również rozsadę warzyw przeznaczoną do uprawy pod osłonami w gruncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *