Sylwia
28.09.17

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie?

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie? Najlepsze kwiaty na ogród balkonowy to te, które nie są trudne w pielęgnacji i nie wymagają skomplikowanych zabiegów. Można je bez trudu posadzić w dowolnym miejscu: w doniczkach, pudełkach, koszach lub plastikowych pojemnikach.

Te rośliny kwitną obficie i ich kwiatostany są najbardziej efektowne. Dowiedz się, jak cieszyć się pięknym otoczeniem zieleni.

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie?

Petunie

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie

Petunie, nazywane też surfiniami, są jednym z najbardziej lubianych roślin doniczkowych. Rozkwitają obfitym, pięknymi kwiatami, które wydzielają w nocy łagodny zapach. Występują w różnych odmianach i rozmiarach, na balkon najczęściej jednak wybierane są odmiany zwisające. Ponadto, petunie bardzo szybko rosną.

Bujne dzwonki zdobią balkon w fioletowych, różowych, fioletowych, czerwonych lub białych szatach. Dobrze rośnie w wiszących kosze iw pojemnikach. Wymaga dobrego nasłonecznienia i regularnego nawożenia, co 2 tygodnie. Roślinę należy chronić przed niszczącym kwiaty deszczem i przymrozkami.

Geranium

 

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie

Czyli popularny bodziszek to kolejny niezwykły kwiat na balkon. Ma przyjemny zapach i jest niezwykle łatwy do wyhodowania. Geranium potrzebuje tylko dużo światła słonecznego i wody, aby pokryć się jasnymi, wielobarwnymi kwiatami o różowym, czerwonym, fioletowym lub białym kolorze.

To niezwykle silne rośliny, które łatwo adaptują się do trudnych warunków. Istnieje mnóstwo dostępnych odmian geranium, zarówno rocznych, jak i wieloletnich.

Begonie

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
© swiatkwiatow.pl

Begonia ma nie tylko piękne kwiaty, ale również grube liście w kształcie serca, które wygląda świetnie nawet bez kwiatów. Przepiękne, gęste kwiatostany są czerwone, różowe, pomarańczowe, białe, a nawet złote. To idealne rośliny do zacienionych balkonów.

Begonie mogą być uprawiane także w wiszących koszach. Wyglądają wtedy niezwykle efektownie. Jej głównymi wymaganiami jest wilgotna i żyzna ziemia.

Lobelia

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
© floralmis

Piękna roślina doniczkowa. Ma gęste kwiaty, w odcieniach błękitów, bieli i różu. Jest łatwa w uprawie. Lobelia lubi pełne słońce, choć może tolerować częściowy cień. Po kwitnieniu należy pociąć jej pędy na długość 6-8 cm, aby odnowić proces powstawania pąków.

Lobelia kwitnie obficie od początku czerwca aż do późnej jesieni. Należy pamiętać o tym, aby od początku kwitnienia podlewać ją nawozem płynnym, najlepiej przeznaczonym do roślin kwitnących. Przed zasadzeniem rośliny w doniczce, warto wymieszać podłoże z wolno działającym nawozem otoczkowanym.

Bratki

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
© deccoria.pl

Delikatny zapach, aksamitny połysk i niepowtarzalny wygląd płatków i ich bogate kolory, to tylko niektóre z powodów, dla których lubimy uprawiać bratki. Łatwo rosną również na balkonie. Wielobarwne kwiaty przypominają zabawne twarze. Są wszechstronne i można je sadzić nie tylko w podłużnych doniczkach, ale także w dużych pojemnikach i wiszących koszach.

Bratki czują się najlepiej w żyznej, humusowej, neutralnej lub lekko kwaśnej glebie. Lubią nasłonecznione stanowiska.

Niecierpek

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
© terraplant

Niecierpek znajduje się na liście tych rzadkich kwiatów, które dobrze radzą sobie w cieniu. Jeśli masz zacieniony balkon lub taras, hoduj tam niecierpki. Wystarcza im wczesnopopołudniowe słońce, aby roślina wytworzyła kwitnąca koronę. Niecierpki lubią wilgotną i dobrze odsączona gleba, półcień i nawozy. Kwitnie od kwietnia do sierpnia.

Chryzantemy

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
©thinkstockphotos

Chryzantemy to rośliny wieloletnie. Rośliny mogą dorastać aż do 60 cm wysokości. Mają wzniesiony, krzaczasty pokrój. Ich kwiaty są bardzo charakterystyczne i mają pierzasto powcinane liście. Kwiaty, w zależności od gatunku, mogą się różnić wielkością, kształtem i barwą.

Te najpopularniejsze jesienne kwiaty możemy wybrać o różnych kwiatostanach: pojedynczych, półpełnych, pełnych, kulistych, półkulistych, parasolowatych, anemonowych, pomponowych, igiełkowych. Zróżnicowana jest również ich barwa: od białej, przez różne odcienie żółte, pomarańczowe i różowe, aż do ognistoczerwonych.

Chryzantemy są drugim najpopularniejszym kwiatem po różach. Można je uprawiać niemal w każdej części świata. To piękny kwiat doniczkowy. Wszystko, czego potrzebuje to dostęp do pełnego słońca i dużo wody.

Goździki

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
© flaminarius (morguefile.com)

Goździk ma różowe, łososiowe, czerwone i białe odcienie płatków. Jego kwiaty wydzielają charakterystyczny, pikantny zapach. Jest to nisko rosnąca roślina, która w sezonie kwitnienia zaskakuje feerią barw. W zależności od odmiany jednoroczną lub dwuletnią.

Goździk to jeden z najlepszych kwiatów balkonowych, bardzo łatwe do uprawy. Można je mieszać, sadząc w doniczkach z innymi kwiatami.

Fuksja

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
©Flora_Dania

Jej różnorodność jest niezwykła. Setki odmian różnią się kształtem, wielkością i kolorem kwiatów, różnymi odcieniami różu, fioletu, białego, pomarańczowego i czerwonego. Dzięki delikatnym, zwisającym łodygom, na których egzotyczne kwiaty pięknie powiewają na wietrze, wyglądają fascynująco.

Kwitnie obficie od wiosny aż do jesieni, jednak pod warunkiem, że jest dostatecznie często podlewana i regularnie pielęgnowana nawozem wieloskładnikowym przeznaczonym dla roślin kwitnących.

Cynia

Jakie kwiaty najlepiej hodować na balkonie
©Magdalena Michalak

Każda kwitnąca roślina z jej rodzaju jest łatwa w uprawie i wymaga niewiele troski. Jest najlepiej znana z jasnych kwiatów, które przyciągają motyle.

Cynia wytworna kwitnie od końca czerwca do października. Pędy boczne zakończone są koszyczkami kwiatowymi, wyrastającymi na prostych, pustych wewnątrz szypułkach. Charakterystyczne kwiaty języczkowe są sztywne i pokryte aksamitnymi włoskami. Kolorystyka jest ogromna. Występują odcienie purpurowe, białe, żółte, pomarańczowe, różowe łososiowe, szkarłatne. Lubią nasłonecznione stanowiska i regularne podlewanie.

Najlepsze Kwiaty na nasz balkon muszą być jednak dobrane indywidualnie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na usytuowanie balkonu, definiujące nasłonecznienie. Uwzględnijmy również rodzaj najczęściej występującej w naszej okolicy pogody oraz czas, jaki chcemy i jesteśmy w stanie poświęcać na pielęgnację i nawożenie roślin.

Jeśli będziemy odpowiednio dbać o otaczające nas rośliny, z pewnością odwdzięczą się obfitym kwitnieniem i będą upiększać nasz balkon od wiosny do późnej jesieni.

Czytany: 135

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *