Redakcja Hmag
23.04.18

Panele fotowoltaiczne od IKEA. 10 pytań i odpowiedzi.

Jaka jest różnica między panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi? Ile możemy na tym zaoszczędzić i w ogóle się to opłaca? Poznajcie odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących paneli fotowoltaicznych od IKEA.

panele fotowoltaiczne

1. Czym różni się panel fotowoltaiczny od kolektora słonecznego?

Podstawową różnicą jest to, że kolektory słoneczne w przeciwieństwie do paneli  fotowoltaicznych nie produkują energii elektrycznej. Dzięki panelom fotowoltaicznym, które wykorzystują słońce do produkcji energii elektrycznej, możesz ją wykorzystać w dowolny sposób np.: do ogrzewania czy oświetlenia.

2. Jak działają panele fotowoltaiczne?

Cała instalacja składa się z ogniw fotowoltaicznych zbudowanych z krzemu, które tworzą tak zwane moduły, to właśnie z modułów złożony jest panel, który zmienia energię słoneczną w elektryczną.

3. Czy opłaca się w Polsce inwestować w panele fotowoltaiczne?

Zdecydowanie tak! W Polsce mamy około 1.600 godzin słonecznych w ciągu roku i nie chodzi tutaj wyłącznie o dni pełne słońca, instalacja fotowoltaiczna generuje również energię w zimie.

4. Kiedy mi się to zwróci?

Oczywiście zakup instalacji nie zwraca się jednego roku, musisz to potraktować bardziej jako inwestycję długoterminową, jednak przy stale rosnących cenach za energię ten zakup z pewnością przyniesie korzyści. Szacuje się, że zwrot z instalacji następuje w przeciągu 8 do 10 lat.

5. Czy mogę jakoś wykorzystać nadmiar wyprodukowanej energii?

Tak! Istnieją specjalne regulacje, które określają warunki współpracy z producentami, a dystrybutorami energii elektrycznej, oznacza to, że nadmiar wyprodukowanej przez Ciebie energii przekazywany jest do dystrybutora, a Ty możesz go odebrać w dowolnym momencie. Musimy jednak pamiętać, że dystrybutor pobierze 20% wyprodukowanej przez Ciebie energii w zamian za jej magazynowanie.

CZYTAJ DALEJ  The Chameleon. Designerska posiadłość w środku indonezyjskiej dżungli

6. Jak duża musi być instalacja, aby zaspokoiła zapotrzebowanie domu?

Każda instalacja jest projektowana indywidualnie, jednak szacuje się że statystyczne gospodarstwo domowe zużywa rocznie około 2200 kWh, przekładając to na instalację fotowoltaiczną będzie to wielkość około 2500 Wp.

7. Ile energii może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna?

Wszystko zależy od jej mocy, konta nachylenia dachu, kierunku względem południa oraz oczywiście naszej lokalizacji. Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna o mocy 3,5 kW może wyprodukować około 3500 kWh w skali roku.

8. Czy instalacja działa w zimie?

Oczywiście, że tak! Musimy jednak pamiętać, że w pochmurne dni mogą wystąpić spadki w produkcji, ponieważ słońce słabiej przenika przez chmury.

9. Czy mogę kupić i samodzielnie zainstalować panele?

Zakupu możesz dokonać samodzielnie, jednak do montażu wymagane jest doświadczenie, które sprawi je bezpiecznie zamontować. Ikea oferuje montaż przez współpracującą z nią firmą GEO Solar.

10. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Każda instalacja musi być wyceniona indywidualnie, dlatego zaleca się skorzystać z kalkulatora dostępnego na stronie IKEA lub zapytać w sklepie.

 Zobacz też koniecznie film o tym jak działają panele fotowoltaiczne.

https://youtu.be/oYzMol2fHmA

Zobacz też: Lurvig. Kolekcja od Ikea dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Czytany: 728

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *