Sylwia
30.11.18

Rozmowy o sztuce w Studio Forma 96

Sztuka we wnętrzach dodaje im charakteru i podkreśla ich styl. Nawet najlepiej zaprojektowane pomieszczenia bez artystycznego dopełnienia pozostaną puste i anonimowe. Obrazy czy grafiki, znajdujące się w naszych domach wiele mówią, zarówno do nas jak i o nas. Obecnie mamy możliwość wyboru spośród wielu dzieł utalentowanych artystów. To dzieła sztuki tworzą atmosferę we wnętrzu. Dzięki nim możemy opowiedzieć własną, indywidualną historię. Spotkanie, które odbyło się w Studio Forma 96 było więc pretekstem do podjęcia rozmów o sztuce i jej roli w naszym życiu. Zaprosiliśmy na nie wielu architektów którzy wplatają sztukę w swoje projekty sprawiając, że wnętrza stają się kompletne i indywidualne.

W biurze projektowym Studio Forma 96 znajdującym się w centrum Warszawy odbyło się niezwykłe spotkanie. Przestrzeń biura stała się tłem do ożywionych rozmów o sztuce i designie w gronie projektantów i miłośników rzeczy pięknych. Właściciele Studio Forma 96 od ponad 30 lat świadomie rezygnują z promowania krótkotrwałych trendów, promując wzornictwo ponadczasowe. Polacy otrzymali alternatywę dla masowo produkowanych projektów, w postaci produktów wykonywanych ręcznie przez renomowanych twórców wzornictwa światowego formatu. Joanna Pazik, reprezentując Studio, przybliżyła zgromadzonym gościom historie wielu rodzinnych manufaktur. Pasja w połączeniu z doskonałym rzemiosłem zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia twórców i designerów.
Przyjrzeliśmy się bliżej propozycjom od marek: Poliform, Flexform, SieMatic, Rimadesio, Gervasoni, Antonio Lupi, Catellani&Smith czy Dedon. Ich projekty od lat tworzą kanon klasycznego wzornictwa. Ponadczasowe projekty zawierają w sobie nieoczywiste, subtelne nawiązania do bieżących trendów.

Sztuka w domu, dom w sztuce

Nie mogliśmy oczywiście pominąć tematu sztuki we wnętrzach na tym spotkaniu. Goście i zaproszeni na spotkanie architekci dyskutowali o umiejętnym posługiwaniu się sztuką i jej wykorzystaniu w projektach domów i mieszkań. Dobrze zaprojektowana przestrzeń stworzy idealne tło do ekspresji artystycznej i eksperymentów ze sztuką. Z biegiem czasu sztuka wymknęła się sztywnym ramom i dydaktyzmowi, który narzucał sposób jej ekspozycji i poprawnego użycia w projekcie domu. Jan Szadkowski, znany projektant wnętrz i Dyrektor Artystyczny Warsaw Home zainicjował rozmowy na temat sztuki w domach prywatnych kolekcjonerów i amatorów. Goście zgodzili się, że dobór sztuki nie powinien podlegać dziełu przypadku ani fanaberiom. Idealnie byłoby, gdyby zgromadzone przez amatorów sztuki zbiory były spójną historią i snuły opowieść o domu i jego mieszkańcach. Paleta barw obrazu powinna pasować nie tylko od obicia kanapy i reprezentować więcej, niż kolorowy akcent.

CZYTAJ DALEJ  Rośliny na skarpę- co posadzić na skarpie w ogrodzie?

Mit niedostępności

Przyjęło się uważać, że na umieszczanie prac artystów w domach stać jedynie najzamożniejszych kolekcjonerów, podczas gdy reszta świata zbiory sztuki mogła podziwiać jedynie w muzeach i na wernisażach. Coraz mniej osób jednak na szczęście wierzy w ten mit. Przedstawicielka Desy Modern, Natalia Sopoćko opowiadała zebranym na spotkaniu o seriach inkografii i seriografii. To stosunkowa nowa forma twórczości, która umożliwia zainteresowanym obcowanie ze sztuką za niewielkie pieniądze. Jest to również świetna inwestycja. O ich wyjątkowości świadczy nie tylko prestiż zaproszonych do współpracy artystów, ale również limitowany nakład. Cena takich dzieł sztuki jest często zbliżona do cen grafik i fotografii oferowanych w sklepach z wyposażeniem wnętrz.

„Do niedawna sztuka wydawała się być elitarna, dostępna tylko dla wybranych, interesując jedynie wąskie grono odbiorców: ludzi świadomych, kolekcjonerów, historyków sztuki czy młodych projektantów. To się zmieniło. Polskie społeczeństwo dojrzewa, sztuka zaczyna być ważna” – mówiła Ewa Mierzejewska, organizatorka Targów Sztuki Dostępnej. Podsumowując spotkanie możemy śmiało powiedzieć, że w sfera świadomości sztuki stale rośnie i mamy wiele powodów do optymizmu co do jej rozwoju.

Spotkanie poprowadziła Olga Kisiel-Konopka z OKK! a Partnerem była marka Bang & Olufsen.

www.sf96.pl

Czytany: 748

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *