Na co zwrócić uwagę przy wyborze drzwi prysznicowych do łazienki?
Drzwi prysznicowe to istotny element kabiny. Mimo popularności półotwartych konstrukcji te w całości zabudowane też są lubiane – choćby z uwagi na to, że pod natryskiem w zamkniętym wnętrzu łatwiej się rozgrzać, a woda nie zalewa łazienki w niekontrolowany sposób. Oczywiście kupując drzwi do kabiny prysznicowej, każdy chce wybrać te najładniejsze i najwygodniejsze w użytkowaniu. Pomożemy Ci podjąć decyzję.
Rodzaj drzwi prysznicowych – zacznijmy od podstaw
W zależności od układu łazienki i dostępnej przestrzeni możesz wybierać spośród różnych typów drzwi – zarówno klasycznie otwieranych, jak i dwuskrzydłowych czy nawet przesuwnych. Co jest najbardziej praktyczne i na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji?
Drzwi prysznicowe przesuwne:
- są idealne do małych łazienek, gdzie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie,
- mają mechanizm oparty na prowadnicach, który pozwala otwierać drzwi bez ingerowania w pomieszczenie,
- wysokiej jakości prowadnice i rolki wykonane z trwałych materiałów, takich jak stal nierdzewna, zapewniają płynną pracę.
Drzwi prysznicowe składane:
- są polecane do ograniczonych przestrzeni,
- składają się niczym harmonijka, co pozwala na wygodne wejście do kabiny, nawet w wąskich wnękach,
- solidny i odporny na korozję mechanizm zawiasowy na długo zachowuje funkcjonalność, ale trzeba poświęcić czas na mycie i suszenie zwłaszcza szczelin, gdzie może zbierać się wilgoć będąca przyczyną pleśni.
Drzwi uchylne:
- sprawdzają się w większych łazienkach, gdzie dostęp do kabiny prysznicowej nie jest ograniczony.
- otwierają się na zewnątrz (niczym klasyczne drzwi), co zapewnia szeroki otwór wejściowy.
- zawiasy są wykonane z wysokiej jakości materiałów i dobrze wytrzymują codzienne użytkowanie, a cichy system domyku pozwala uniknąć trzaskania drzwiami. Dobrze przylegające magnetyczne uszczelki chronią przed zalaniem wnętrza łazienki wodą.
Drzwi do kabiny prysznicowej warto dobrać w zależności od specyfiki przestrzeni
Z jakiego materiału są wykonane drzwi prysznicowe?
W kategorii materiału drzwi prysznicowych do wyboru jest kilka opcji. Najpopularniejsze wciąż jest szkło oraz jego lżejszy i tańszy odpowiednik, czyli akryl. Szkło jest wytrzymałe i bezpieczne (w razie stłuczenia rozpada się na drobne, nieostre kawałki). Dodatkowo jest dostępne w różnych wersjach wykończenia – od przezroczystego, po matowe, a nawet zdobione nadrukami.
Z kolei akryl waży mniej, ale też bywa bardziej podatny na zarysowania czy odkształcenia. Jest dość ekonomiczny, ale niektórzy uważają, że jego estetyka jest nieporównywalnie gorsza od szkła. Drzwi prysznicowe w różnych wariantach znajdziesz np. w salonie łazienek Banyo.
Wybierając kabinę prysznicową, warto zwrócić uwagę na aspekty decydujące o komforcie czyszczenia
Powłoka ochronna, która wpływa na komfort czyszczenia
Drzwi prysznicowe wyposażone w powłoki hydrofobowe, takie jak Easy Clean, są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości. Powłoka ta zapobiega osadzaniu się kamienia i zabrudzeń, co szczególnie przydaje się w miejscach z twardą wodą. Bywa też mniej podatna na zaparowanie, choć tutaj dużo zależy od sposobu mycia szklanych drzwi i ścianek prysznica.
Wymiary i wykończenie drzwi do kabiny prysznicowej to podstawowe aspekty przekładające się na komfort użytkowania. Dokładny pomiar otworu jest absolutnie konieczny, aby uniknąć problemów podczas montażu. Warto uwzględnić grubość szkła, standard to 6–8 mm). Ważne jest, by do kabiny i posadzki były zamocowane progi zintegrowane z całą konstrukcją, przez które woda nie przecieka na zewnątrz.
Drzwi można kupić zarówno solo (np. do pryszniców we wnękach), jak i w zestawie z kabiną. Popularne są modele z profilami aluminiowymi, które zwiększają stabilność konstrukcji. Moda ostatnich lat skłania się jednak w kierunku minimalistycznych aranżacji, a więc drzwi bezramowych. W zakresie wykończeń do wyboru są: chrom w połysku, czarny mat czy złoto.
Piszemy o wszystkim co związanie jest z aranżacją domów i ogrodów. Inspirujemy i dajemy możliwość współtworzenia naszego serwisu.