Drzwi wewnętrze – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Aktualizowane dnia 24 czerwca, 2025 by Redakcja Hmag

Urządzając nowo wybudowany dom lub mieszkanie, jedną z pierwszych kupowanych rzeczy są bez wątpienia drzwi wewnętrzne. Pełnią one przede wszystkim funkcje typowo praktyczne, oddzielając od siebie poszczególne pomieszczenia, a dzięki temu zapewniając domownikom poczucie prywatności, lecz dodatkowo są one elementem silnie wpływającym na wygląd wnętrz. Dobrze dobrane drzwi wewnętrzne w Białymstoku mogą być uzupełnieniem aranżacji, wpływać na estetykę, a nawet przyczyniać się do poprawy wyciszenia. Właściwie dobrane drzwi do wnętrz mogą całkowicie zmienić charakter domu, dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem znać poszczególne rodzaje, technologie produkcji oraz oczywiście najpopularniejsze marki.

Jak powinno się wybierać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to element wyposażenia o szczególnie dużym znaczeniu. Oznacza to, że jego kupno powinno być poprzedzone wnikliwą analizą potrzeb i poświęceniem stosownie długiego czasu na rozeznanie się w dostępnych na rynku możliwościach. Którym cechom każdy kupujący musi się szczególnie uważnie przyjrzeć?

Absolutną podstawą jest określenie potrzebnego wymiaru drzwi. Na rynku dostępne są skrzydła o wymiarze od 60 do nawet 90 centymetrów szerokości. Oprócz tego powinno się określić, jaki jest pożądany kierunek otwierania drzwi, co może mieć bardzo duże znaczenie i wynikać wprost z planu danego pomieszczenia. Co więcej, podczas wybierania drzwi do wnętrza domu lub mieszkania trzeba pamiętać, aby zadbać o ich wygląd. Będą one silnie wpływały na aranżację pomieszczeń, więc poprawne określenie ich stylu wykonania, kolorystyki, a także ewentualnych elementów dekoracyjnych, ma wyjątkowo duże znaczenie. Nie można również zapominać o tym, aby wybierane drzwi wewnętrzne wyróżniały się odpowiednią izolacją akustyczną. Jest to podstawowy parametr, który wpływa na poczcie komfortu domowników i ma szczególnie duże znaczenie w przypadku drzwi do sypialni.

Rodzaje drzwi wewnętrznych — czym się charakteryzują poszczególne rozwiązania?

Rynek drzwi wewnętrznych obfituje w wiele ciekawych rozwiązań, które różnią się pomiędzy sobą szeregiem cech — stylem wykonania, metodą otwierania oraz materiałem, z którego powstały. Na którą z tych cech klienci zwracają w pierwszej kolejności uwagę? Kluczowe dla użytkowników jest to, w jaki sposób drzwi będą się otwierały.

CZYTAJ DALEJ  Glazura łazienkowa – przegląd trendów w 2024 roku

Podstawowym i najczęściej wybieranym modelem są drzwi rozwierane, które występują jako wersje jednoskrzydłowe oraz dwuskrzydłowe. Rzecz jasna obie odmiany mogą być otwierane do środka pomieszczenia lub na zewnętrzną stronę, w zależności od tego, jakie są potrzeby użytkownika i charakterystyka konkretnego wnętrza.

Innym popularnym rodzajem drzwi wewnętrznych są modele przesuwane. Wybierane są przede wszystkim do małych wnętrz, w których klasyczne drzwi rozwierane zajmowałyby zbyt dużo przestrzeni. Inną propozycją do takich pomieszczeń mogą być drzwi łamane tzw. harmonijkowe.

Dopasowanie drzwi wewnętrznych do pomieszczenia

Jak widać po powyższym opisie, kluczowe dla kupującego drzwi wewnętrzne jest prawidłowe dopasowanie ich do konkretnego pomieszczenia. Drzwi harmonijkowe doskonale sprawdzą się w przypadku małych wnętrz, a modele dwuskrzydłowe np. oddzielając salon od korytarza lub domowej klatki schodowej. Co jednak z innymi pomieszczeniami? W jaki sposób powinno się dobierać do nich drzwi i na jakie szczegóły zwracać uwagę?

Bardzo ważnym pomieszczeniem jest oczywiście sypialnia, która musi zapewniać właściwe warunki do snu — ciszę i prywatność. Oznacza to, że najlepiej w takim wypadku sprawdzają się drzwi pełne, które doskonale wygłuszą pomieszczenie i zapewnią stosowny stopień swobody.

Równie istotnym pomieszczeniem jest łazienka, do której drzwi muszą mieć szczególne właściwości. Z powodu większej niż w innych miejscach wilgotności, drzwi wewnętrzne do łazienki powinny być odporne na jej działanie. Bardzo ważna jest także właściwa wentylacja — w tym celu sprawdzają się obecne w drzwiach otwory wentylacyjne.

Analizując drzwi do poszczególnych pomieszczeń, nie można zapominać o kuchni oraz salonie. W obu tych miejscach ciekawym wyborem będą drzwi przeszklone, które zapewniać będą więcej światła, a jednocześnie będą się atrakcyjniej prezentować — jest to bardzo ważne, gdyż oba te pomieszczenia są dość reprezentatywne i często użytkowane.

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe?

Bardzo istotną decyzją podczas wybierania drzwi wewnętrznych jest określenie, czy mają być przylgowe, czy bezprzylgowe. Oba rozwiązania znacząco różnią się nie tylko wyglądem, lecz także sposobem montażu czy ceną. 

CZYTAJ DALEJ  Czyste powietrze, Mniejsze rachunki: Rekuperatory z MirEnergia.pl

Drzwi przylgowe to klasyczne, doskonale wszystkim znane rozwiązanie, którego cechą charakterystyczną jest rant na krawędziach skrzydła drzwi, który przylega do futryny. Takie rozwiązanie jest tanie, bardzo łatwe i szybkie w montażu, a jednocześnie zapewnia bardzo dobrą szczelność.

Z drugiej strony drzwi bezprzylgowe to propozycja skierowana do osób szukających nowoczesnej stylistyki i prostej formy. W tym wypadku drzwi są w jednej linii z ościeżnicą, dzięki czemu zupełnie nie wystają poza obrys ściany. Osiąga się w ten sposób bardzo estetyczną i gładką powierzchnię. Niestety okupione jest to dość skomplikowanym montażem, a także wyższą ceną, gdyż drzwi bezprzylgowe wymagają zastosowania bardziej skomplikowanych, a zatem droższych zawiasów.

Z jakiego tworzywa mogą być wykonane drzwi wewnętrzne?

Jedną z najważniejszych cech wszystkich drzwi wewnętrznych jest materiał, z którego są wykonane. Użyte do produkcji tworzywo wpływa bowiem na szereg czynników związanych z praktycznością danego modelu, lecz także jego estetyką. Wiedzieć bowiem trzeba, że konkretne materiały różnić się będą nie tylko wyglądem, lecz także trwałością, stopniem izolacji akustycznej czy cieplnej oraz oczywiście ceną.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są drzwi drewniane, które wyróżniają się bardzo atrakcyjnym wyglądem, świetną trwałością, a także możliwością stosowania w wielu rodzajach pomieszczeń. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi z drewna umieścić w kuchni, salonie czy sypialni. Jedynym minusem może być tylko cena, która jest na stosunkowo wysokim poziomie. Świetnym zamiennikiem okazują się jednak drzwi MDF, które wizualnie prezentują się bardzo podobnie, a przy tym są tańsze, lżejsze i nieco prostsze w montażu.

Osoby szukające nowocześniejszego rozwiązania często sięgają po drzwi szklane. Powstają one z hartowanego szkła, które gwarantuje wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania. Świetnie sprawdzają się w minimalistycznych wnętrzach, a także w biurach. Rzecz jasna istnieje możliwość wybrania stopnia przezroczystości szkła, a także umieszczenia na nim grafiki.

Jak produkowane są drzwi wewnętrzne?

Produkcja drzwi wewnętrznych to proces składający się z kilku następujących po sobie etapów. W pierwszej kolejności realizuje się projekt drzwi, czyli określa ich wymiar, kształt, a także materiał, czy zastosowane okucia. Po wykonaniu projektu przygotowuje się materiał. Oczywiście proces ten uzależniony jest od wybranego tworzywa. W przypadku najpopularniejszego drewna trzeba je najpierw poddać selekcji, suszeniu i sezonowaniu. Jeśli zostanie wybrany model MDF, najpierw przygotowuje się płyty, które będą następnie okleinowane lub lakierowane.

CZYTAJ DALEJ  Jakie namioty dziecięce są dostępne w sprzedaży?

Bardzo duże znaczenie w procesie produkcji drzwi ma ich konstrukcja. W przypadku modelu ramiakowego wypełnieniem będą panele, szyby lub płyciny. Klasyczne modele płytowe składają się z ramy wykonanej z drewna lub MDF, wypełnionej tzw. plastrami miodu, którymi jest tektura lub płytą wiórową. Ostatnim etapem jest oklejanie ich płytami.

Na samym końcu produkcji drzwi przeprowadzane jest ich wykończenie. To właśnie wtedy są one szlifowane, lakierowane, malowane lub okleinowane. Wkrótce potem do drzwi mocowane są okucia, czyli zawiasy, klamki lub zamki.

Ostatnim etapem produkcji drzwi wewnętrznych jest przeprowadzenie kontroli jakości, podczas której sprawdzany jest wymiar drzwi, ich estetykę, jakość wykonania czy działanie mechanizmów.

Najpopularniejsi producenci drzwi wewnętrznych

Wybierając drzwi wewnętrzne, każdemu kupującemu zależy na wysokiej jakości, atrakcyjnych cenach, a także solidnym wykonaniu. Cechy te często wprost wynikają z marki danego produktu. Nie dziwi więc, że wiele osób chciałoby poznać polecanych i sprawdzonych producentów.

 Wśród tych szczególne interesujących wymienić można:

– POL-SKONE – polska marka, która stawia duży nacisk na jakość i ekologię,

– DRE — nowoczesna stylistyka i bardzo atrakcyjne ceny. Szczególnie popularna w budownictwie mieszkaniowym,

– Porta Doors — bardzo duża oferta różnych modeli,

– Verte — doskonały stosunek jakości do ceny,

– Interdoor — designerskie drzwi klasy premium.

Podsumowanie

Domowe drzwi wewnętrzne to element wyposażenia o szczególnym znaczeniu. Odpowiadają za szereg funkcjonalności, lecz wpływają także na wygląd i estetykę pomieszczeń. Kupujący mają do dyspozycji naprawdę ogromną ofertę różnego rodzaju modeli różniący się stylem wykonania, użytymi materiałami czy nawet zastosowanymi dodatkami wykończeniowymi. Właściwie wybrane z pewnością pozytywnie wpłyną na komfort życia domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *