Modne żyrandole – co warto wiedzieć o najpopularniejszej lampie sezonu?
Wnętrza

Modne żyrandole – co warto wiedzieć o najpopularniejszej lampie sezonu?

58czytany

Takie właśnie są żyrandole, które ponownie wróciły w tym sezonie do łask, stając się jednym z najważniejszych trendów ostatnich miesięcy w oświetleniu domów i mieszkań.

Duże znaczy piękne – okazałe lampy wiszące do różnych pomieszczeń

Obecny sezon to powrót wielkich i spektakularnych lamp wiszących, o niezmiernie dekoracyjnych oprawach, często zawierających więcej niż jedno źródło światła. Ponownie zatem zainteresowano się żyrandolami, które przez pewien czas uznawano za produkt wyłącznie do aranżacji retro.

Współczesne żyrandole znacząco różnią się jednak od rozwiązania, które większości osób kojarzą się z tym typem lamp. Bynajmniej bowiem nie muszą one składać się z mosiężnej konstrukcji z wieloma ramionami, ozdobionymi setkami kryształków. Żyrandole stają się spektakularną formą rzeźbiarską, o oryginalnym kształcie oraz wielkich walorach funkcjonalnych i dekoracyjnych.

Do jakich wnętrz wprowadza się żyrandole?

Ze względu na formę żyrandole najczęściej łączy się z pomieszczeniami o charakterze rekreacyjno-reprezentacyjnym. Ich ozdobna bryła stanowi w nich akcent mocno przykuwający wzrok, dominujący nad pozostałymi elementami wyposażenia.

Żyrandole chętnie umieszcza się nad zestawem mebli wypoczynkowych w salonie lub w sypialni. Są to przestrzenie tradycyjnie wiązane właśnie z tego typu lampami. Obecny sezon idzie jednak o krok dalej, tworząc nowe jakości. Żyrandole trafiają zatem do zatem do mniej typowych przestrzeni. Montuje się je choćby w kuchniach i jadalniach. Chętnie sięga się po ten typ lamp nawet w bardziej przestronnych przedpokojach, a niekiedy nawet w łazienkach, jeśli tylko pozwala na to ich klasa ochrony przed wilgocią.

Jak wyglądają najmodniejsze żyrandole sezonu – ciekawe przykłady

Popularne obecnie żyrandole wyróżniają się oryginalną i ciekawą formą, o dużych walorach dekoracyjnych. Wykonuje się je z rozmaitych materiałów, w wielu kolorach i rodzajach wykończenia (od połysku do pełnego matu).

Co ciekawe, często ich konstrukcje nawiązują do ponadczasowych klasyków, które wywodzą się od stylu geometrycznego i mistrzów tego wzornictwa z połowy ubiegłego wieku.

Jednym z rozwiązań, ponownie obecnych w modnych wnętrzach, jest żyrandol Sputnik. Jego nazwa wiąże się oczywiście z okresem Zimnej Wojny i walką o dominację w przestrzeni kosmicznej między USA a ZSRR. Fascynacja podbojem nieznanego była wówczas tak wielka, że wpłynęła nawet na wzornictwo wyposażenia domowego.

Paradoksalnie jednak lampa, która w latach 60. zawojowała świat, powstała jeszcze przed II Wojną Światową i pierwotnie nie miała nic wspólnego z nieznanym wówczas sztucznym satelitą. Pierwowzorem dla niej były bowiem fajerwerki. Zaprojektował ją włoski mistrz, autor wielu ikonicznych lamp – Gino Sarfatti.

Sputnik składa się z centralnie umieszczonej kuli, od której odchodzą proste ramiona, zakończone pojedynczymi, nieosłoniętymi źródłami światła. Idealnie wpisuje się w zasadzie we wszystkie aranżacje wnętrzarskie – od klasycznych, przez minimalistyczne, aż do retro.

Jakie inne, ponadczasowe modele ponownie są wykorzystywane? W wielu domach można zobaczyć żyrandol składający się z wielu zachodzących na siebie blaszek lub elementów szklanych. Jego kształt przypomina szyszkę lub karczocha. Właśnie to drugie warzywo zainspirowało Poula Henningsena, duńskiego architekta do stworzenia takiego żyrandola, który idealnie sprawdza się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach skandynawskich i klasycznych.

Nowoczesny żyrandol – dekoracja i funkcjonalność

Żyrandole to lampy stanowiące najczęściej oświetlenie główne lub strefowe. Pozwalają na bezpieczne przemieszczanie się oraz wykonywanie prostych czynności. Dodatkowo ich piękny wygląd sprawia, że dekorują przestrzeń, w której się je umieszcza.

Konstrukcje montowane w domach są okazałe i spektakularne, chętnie sięgają do uniwersalnych wzorów, o klasycznym rodowodzie, zaprojektowanych przez najważniejszych projektantów z historii oświetleniowego designu. Okazuje się bowiem, że to, co naprawdę dobre przetrwa długie lata i ewidentnie się nie zestarzeje. I to właśnie obserwujemy obecnie podczas renesansu ponadczasowych żyrandoli.

***

Szukasz wiedzy na temat nowoczesnego oświetlenia oraz historii najlepszych projektów lamp? Na stronie Azzardo znajdziesz jedno i drugie, gdyż jest to strona prowadzona przez pasjonatów produktów oświetleniowych, którzy wiedzą o nim naprawdę wiele.

Leave a Response

hmag
hmag
Redakcja
Piszemy o wszystkim co związanie jest z aranżacją domów i ogrodów. Inspirujemy i dajemy możliwość współtworzenia naszego serwisu. Napisz artykuł