Redakcja Hmag
12.03.21

Zalety i wady podwyższonych grządek

Zalety i wady podwyższonych grządek, to także ochrona przed ślimakami, nornicami, kretami, turkuciami podjadkami i innymi szkodnikami, jeżeli w sposób prawidłowy te podwyższenia wykonamy. Takiego rodzaju grządki wymagają jednak baczniejszej naszej uwagi pod względem zachowania w glebie odpowiedniej wilgotności.

Zalety i wady podwyższonych grządek. Ogród na trawniku od zaraz dzięki podwyższonym grządkom

Nawet na małym podwórku z jałową ziemią podwyższone grządki dadzą obficie rosnący warzywnik. Nie musimy przekopywać trawy, aby mieć ogródek. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednie na nim miejsce i obudować je deskami, cegłami lub gotowymi metalowymi obramowaniami malowanymi proszkowo. Wnętrze obudowy wypełniamy ziemią ogrodową. Można wewnętrzne boki konstrukcji i jej dno wymościć tekturą falistą, która utrzyma wilgotność gleby na dłużej.

Zalety i wady podwyższonych grządek-1.jpg Zalety i wady podwyższonych grządek-2.jpg Zalety i wady podwyższonych grządek-3.jpg

Każdego roku możemy podwyższonym grządkom zmieniać miejsce. Jeżeli okaże się, iż poprzedni wybrany obszar nie był zbyt przemyślany, przy następnym sezonie można konstrukcję przestawić gdzie indziej (oprócz murowanej).

Jak podwyższone rabaty chronią rośliny przed gryzoniami i pędrakami?

Zanim wypełnimy ziemią podwyższoną obudowę, musimy najpierw wyłożyć jej otwarte dno specjalną siatką, która uchroni warzywa przed kretami, nornicami, myszami i innymi gryzoniami kopiącymi w ziemi tunele. Aby zapobiec przed inwazją pędraków żyjących w glebie, na siatkę kładziemy agrowłókninę. Należy ją w niektórych miejscach przebić szpikulcem. Otworki te będą odprowadzać nadmiar wody w głąb ziemi.

Zalety i wady podwyższonych grządek-1.jpg Zalety i wady podwyższonych grządek-2.jpg Zalety i wady podwyższonych grządek-3.jpg

Po tych czynnościach warto kłaść ziemię warstwowo, czyli najpierw małe kamyczki, potem żółty piasek, szary piasek i na koniec dobrą żyzną glebę, a na jej powierzchni ściółkę. Ta ostatnia chroni przed wyrastaniem chwastów. Tak wykonane podłoże będzie imitowało naturalny układ gleby, sprzyjającej dobry wzrost i utrzymanie się w pionie np. marchewce i pietruszce.

Kto może uprawiać rośliny w podwyższonych grządkach?

Oczywiście wszyscy, a w szczególności osoby, które mają ograniczone możliwości w chodzeniu, lub schylaniu się, czy kucaniu i klękaniu. Własnoręczna pielęgnacja podwyższonego ogródka odrzuca bariery ruchowe. Jeżeli ktoś ma kłopoty z nadciśnieniem lub podczas schylania łapią go zawroty głowy, podwyższone rabaty również są dla nich.

Kobiety w ciąży będą mogły zrelaksować się podczas pielęgnacji podwyższonego ogródka bez naciskania brzucha, ponieważ nie muszą się schylać. Wystarczy, że przystawią stołek i na siedząco będą pielęgnować zasiane roślinki.

Pozostałe zalety podwyższonych rabat dla roślin

Rośliny ciepłolubne znacznie lepiej rosną w podwyższonych grządkach niż bezpośrednio w glebie. Dzieje się tak, ponieważ boki podwyższenia w ciągu dnia nagrzewają się i utrzymują to ciepło także w nocy, oddając je powoli do gleby (metalowe jednak szybko tracą ciepło). O wiele wcześniej doczekamy się nowalijek na wiosnę niż z gruntu. Łatwo podwyższoną rabatkę nakryć folią, by jeszcze bardziej przyspieszyć wzrost szczypiorku, cebulki, rzodkiewki itp.

Zalety i wady podwyższonych grządek-1.jpg Zalety i wady podwyższonych grządek-2.jpg Zalety i wady podwyższonych grządek-3.jpg

Małe dzieci są nieuważne, gdy się rozpędzą, nie patrzą po czym biegną. Psy w sposób naturalny lubią sikać na drzewa, krzewy i wysokie rośliny. Dzięki podwyższonym rabatom dzieci i pieski mają utrudniony dostęp do roślin tam rosnących.

Wady podwyższonych grządek

Zakładając podwyższone rabaty, należy kupić ziemię ogrodniczą. Wadą więc może być dodatkowy koszt zakupu ziemi. Częściej też trzeba rabaty nawadniać, gdyż ziemia szybciej wysycha. Jeżeli jednak ktoś lubi podlewanie, będzie to dla niego atut, a nie wada. Najmniej trwałe są obudowy drewniane, natomiast metalowe szybko się wychładzają, a betonowe pokrywają mchem. W porównaniu z zaletami wady te są mało istotne, jednak należy je wziąć pod uwagę.

Współautorem publikacji „Zalety i wady podwyższonych grządek” jest PoradnikOgrodniczy.pl – największy portal ogrodniczy w Polsce.

Czytany: 544

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *