Meble do małej kuchni – jak je zaplanować?
Aranżacja małej kuchni to duże wyzwanie, w końcu na niewielkiej przestrzeni musimy zmieścić wszystko, co znalazłyby się w sporo większej kuchni, a przy okazji także nie zagracić i nie obciążyć wizualnie małego wnętrza. Sporym ułatwieniem w urządzaniu małej kuchni jest inwestycja w meble na wymiar. Dzięki nim optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni oraz urządzenie funkcjonalnej, komfortowej w użytkowaniu przestrzeni jest bardzo łatwe do osiągnięcia. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, przystępując do aranżacji niewielkiej kuchni!
Odpowiednia organizacja dostępnej przestrzeni
Najwięcej miejsca w każdej kuchni zajmują meble. Są one niezbędne do korzystania z funkcjonalności tego pomieszczenia i przechowywania zarówno akcesoriów, jak i zapasów. W małej kuchni szczególnie opłaca się rozważyć meble na wymiar. To rozwiązanie, które pozwala optymalnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy dostępnej przestrzeni oraz zaaranżować ją w funkcjonalny i komfortowy w użytkowaniu sposób.
Meble na wymiar to doskonały wybór do małej kuchni także ze względów wizualnych. Pozwalają bowiem na stworzenie spójnej, lekkiej linii zabudowy i tym samym optyczne powiększenie niewielkiego pomieszczenia. Dzięki sięgającej do sufitu zabudowie możemy zyskać także więcej miejsca do przechowywania, które w małym wnętrzu jest zawsze na wagę złota. Wraz z meblami na zamówienie, warto postawić także na sprzęt AGD w zabudowie, który zazwyczaj zajmuje mniej miejsca niż jego wolnostojący odpowiednik.
Kolory w małej kuchni. Jakie barwy optycznie powiększą małe wnętrze?
W małej kuchni ważne są także kolory korpusów oraz szafek, zwłaszcza jeśli pomieszczenie pozbawione jest okna i dostępu do światła dziennego. Najlepszym wyborem dla osób, które chcą optycznie powiększyć swoje wnętrze, a przy okazji także dodatkowo je rozjaśnić, będą jasne, pastelowe barwy. Meble z frontami w odcieniach bieli, beżów, jasnych szarości, kaszmiru czy innych rozbielonych kolorach nadadzą kuchni wrażenie większej przestronności. W jasnej palecie kolorystycznej utrzymane powinna być nie tylko sama zabudowa, ale także ściany i podłogi.
W małej kuchni warto wykorzystać także dodatkowe sposoby na powiększenie wnętrza. Świetnie sprawdzą się np. lustrzane lub przeszklone fronty umieszczone w górnej linii zabudowy, które będą odbijały światło oraz nadawały zabudowie wizualnej lekkości. Jeśli natomiast kuchnia wyposażona jest w okno, warto zrezygnować z montowania w nim ciężkich zasłon i zastąpić je lekkimi, zwiewnymi firankami czy roletami lub żaluzjami w jasnej kolorystyce.
Gra świateł, czyli oświetlenie i jego rola w małej kuchni
Efekt wizualnego powiększenia i rozjaśnienia wnętrza możemy osiągnąć także wyposażając kuchnię w odpowiednie oświetlenie. W małym wnętrzu, oprócz centralnego oświetlenia na suficie, warto postawić także na inne źródła światła, rozmieszczone w poszczególnych strefach kuchennych.
Oświetlenie podszafkowe wbudowane w górną linię zabudowy, kinkiety, reflektory i źródło światła nad wyspą lub stolikiem to rozwiązania, które pozwolą dobrze doświetlić każdy zakątek kuchni oraz sprawią, że wnętrze będzie wydawało się większe także po zmroku. Dzięki nim wykonywanie codziennych czynności stanie się łatwiejsze.
Rozwiązania meblowe idealne do małych kuchni
Posiadacze małych kuchni, którzy zdecydują się na inwestycję w meble na wymiar, mogą wraz z nimi zakupić szereg stworzonych specjalnie z myślą o niewielkich przestrzeniach rozwiązań. W pomieszczeniu o ograniczonej powierzchni świetnie odnajdują się wąskie, wysokie szuflady cargo, które są w stanie pełnić rolę mini spiżarni, głębokie szuflady z wkładem dostosowanym do przechowywania zastawy stołowej, a także wysuwane nerki, dzięki którym można w pełni wykorzystać potencjał tzw. martwego narożnika – idealnie nadają się bowiem do przechowywania garnków i patelni, oferując do nich łatwy i wygodny dostęp.
Posiadacze małych kuchni docenią także rozkładany blat zamocowany do ściany, który może pełnić rolę dodatkowego miejsca do przygotowywania posiłków lub stołu. Wysuwające się do samego końca szuflady ułatwią korzystanie z ich zawartości oraz zapewnią szybki dostęp do potrzebnych akcesoriów i produktów. Szeroki blat kuchenny na wymiar gwarantuje z kolei, że w małej kuchni nie zabraknie miejsca do przygotowywania posiłków, a także zapewnią przestrzeń do przechowywania małego, używanego na co dzień AGD.
Zdjęcia ze strony: https://pracowniakogut.pl/meble-kuchenne