Ile prądu zużywa klimatyzacja do grzania?
Zwyczajowo klimatyzacja kojarzy nam się jako system wykorzystywany do schładzania powietrza w pomieszczeniach. Jednakże nowoczesne klimatyzatory są rozwiązaniami, które możemy wykorzystywać przez cały rok. Mogą one bowiem służyć również do nagrzewania powietrza we wnętrzach. Część osób korzysta z nich jako jedyne źródło ogrzewania, w przypadku innych stanowią one dodatkowe źródło ciepła, które wspiera system centralnego ogrzewania. Niezależnie od tego, jaką rolę pełni klimatyzacja pojawia się jednak pytanie – ile prądu zużywa do grzania? Czy jest to opłacalne rozwiązanie? Pora odpowiedzieć na te pytania.
W jaki sposób klimatyzator ogrzewa powietrze?
Zacznijmy od wyjaśnienia, w jaki sposób klimatyzator może być wykorzystywany do ogrzewania pomieszczeń. Mówiąc najprościej, klimatyzacja wykorzystuje zasadę odwrotnej pompy ciepła, która polega na przenoszeniu ciepła z jednego miejsca do drugiego. Klimatyzator składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej, połączonych ze sobą rurami, w których krąży czynnik chłodniczy. W trybie chłodzenia, jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z otoczenia i przekazuje je do jednostki wewnętrznej, która je oddaje do pomieszczenia. W trybie grzania, proces jest odwrotny: jednostka zewnętrzna pobiera ciepło z powietrza i przekazuje je do jednostki wewnętrznej, która je oddaje do pomieszczenia. Klimatyzator może ogrzewać wnętrze domu lub mieszkania nawet w przypadku ujemnych temperatur, jednakże wówczas pobiera znacznie więcej energii.
Czy ogrzewanie klimatyzacją jest drogie?
Wiele osób uważa, że grzanie jest funkcją, która wymaga od klimatyzatora zużycia większej ilości energii niż chłodzenie. Tymczasem nie jest to prawdą. Pobór prądu klimatyzatora jest bowiem około 4 razy niższy niż jego moc grzewcza. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie. Jeśli nasza klimatyzacja posiada moc chłodniczą 3,5 kW, jej moc grzewcza wynosi 4 kW oznacza to, że urządzenie zużywać będzie ok 1,1 kW na godzinę. Mnożąc to przez liczbę dni w miesiącu oraz zakładając, że klimatyzator będzie grzał przez ok 8 godzin dziennie możemy łatwo policzyć, że miesięczny koszt ogrzewania wyniesie nieco ponad 144 złote. Oczywiście jest to jedynie przykład, jednak widzimy na nim, że nie są to duże koszta – zwłaszcza, jeśli klimatyzator nie będzie jedynym źródłem ciepła i będzie wykorzystywany raczej jako wsparcie dla innego systemu grzewczego. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ nawet nowoczesne systemy klimatyzacji, takie jak te, które znajdziemy na stronie https://bsklima.pl/ mają pewne ograniczenia związane choćby z temperaturą panującą na zewnątrz.
Od czego zależy zużycie prądu przez klimatyzację?
To, jakie będzie faktyczne zużycie prądu przez klimatyzację uzależnione jest od szeregu różnych czynników. Wśród nich wymienić możemy:
- Moc i wydajność klimatyzatora. Im większa moc i wydajność klimatyzatora, tym więcej prądu zużywa, ale też więcej ciepła produkuje. Wybierając urządzenie warto wziąć pod uwagę wielkość i charakterystykę pomieszczenia, które będzie ogrzewał.
- Temperatura zewnętrzna i wewnętrzna. Im większa różnica między temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną, tym więcej prądu zużywa klimatyzator, aby utrzymać pożądany poziom ciepła. Obecnie większość klimatyzatorów zachowuje pełną moc grzewczą do około -10°C. Warto więc zastanowić się nad dodatkowym źródłem ciepła, aby zapewnić sobie komfort w przypadku bardzo niskich temperatur oraz zmniejszyć zużycie energii gdy praca klimatyzatora będzie musiała być ciągła lub bardziej wytężona.
- Tryb i czas pracy klimatyzatora. Im dłużej i intensywniej pracuje klimatyzator, tym więcej prądu zużywa. Dlatego warto korzystać z klimatyzatora w sposób racjonalny i oszczędny, np. wyłączając go, gdy nie ma nikogo w pomieszczeniu, lub korzystając z funkcji programowania/zdalnego sterowania urządzeniem.
Podsumowując, zużycie prądu przez klimatyzację pracującą w trybie grzania nie musi być wysokie, pamiętajmy jednak, że może rosnąć w przypadku gdy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie. Dlatego też klimatyzacja doskonale sprawdzi się jako rozwiązanie na jesień lub też wsparcie np. dla ogrzewania podłogowego.
Piszemy o wszystkim co związanie jest z aranżacją domów i ogrodów. Inspirujemy i dajemy możliwość współtworzenia naszego serwisu.