Redaktor zewnętrzny
03.09.24

Najważniejsze aspekty związane z kredytem na budowę domu. Poradnik dla laików

Nie masz wystarczającej ilości gotówki, by postawić mury wymarzonego lokum, a nie chcesz, by inwestycja ciągnęła się w nieskończoność? Z pomocą przychodzi kredyt na budowę domu, dzięki któremu szybko i sprawnie zrealizujesz całe przedsięwzięcie. Poznaj najważniejsze fakty dotyczące tego zobowiązania.

Jak wziąć kredyt na budowę domu?

Aby w ogóle ubiegać się o kredyt na budowę domu, musisz mieć odpowiedni dochód. Od niego zależy Twoja zdolność kredytowa. W tym celu bank sprawdzi nie tylko Twoje comiesięczne wpływy, ale również inne zaciągnięte zobowiązania, wiek czy liczbę osób, które masz na utrzymaniu.

Tak jak w przypadku kredytu hipotetycznego na zakup nieruchomości, musisz mieć wkład własny. Przy budowie domu jest nim działka. Czasem zdarza się, że bank oczekuje też dodatkowej gotówki, która pozwoli na przykład wylać fundamenty. 

Formalnie kredyt na budowę domu możesz wziąć po otrzymaniu pozwolenia na budowę. Wnioski kredytowe wraz z dokumentami najlepiej złożyć w co najmniej 3 bankach, aby móc później wybrać najlepszą ofertę. Czas rozpatrzenia takich wniosków to zwykle 2-3 miesiące. Bardzo dużo użytecznych informacji o kredycie na budowę domu znajdziesz na Blogu Kredytowym.

Budowa domu na kredyt – co powinieneś wiedzieć?

Kredyt na budowę domu wymaga nie tylko skompletowania szeregu dokumentów, ale i większego zaangażowania ze strony kredytobiorcy. Dlaczego? To Ty odpowiadasz za wykonanie wszystkich zadań w czasie. Na realizację inwestycji masz zwykle 24, czasem 36 miesięcy. Do tego czasu musisz wypłacić wszystkie środki kredytowe, które otrzymujesz w 1, 2 lub 3 transzach. Te są wypłacane po zrealizowaniu poszczególnych etapów budowy, które przedstawiłeś w kosztorysie. 

CZYTAJ DALEJ  Komunia w domu - od czego zacząć i jak ją przygotować?

Kosztorys budowlany wraz z harmonogramem prac tworzysz samodzielnie na bankowym formularzu. Lepiej, abyś uwzględnił w nim pewien bufor na wypadek wzrostu cen. A co jeśli ostatnia transza nie będzie Ci potrzebna, bo część prac wykonałeś sam? Możesz bez problemu z niej zrezygnować. Raty będziesz spłacał od rzeczywistej kwoty, którą zaciągnąłeś.

Pamiętaj też o tym, że banki mają ustalone minimalne „widełki” na budowę 1 metra kwadratowego domu. Zwykle mieszczą się one między 3000 a 4200 złotych brutto. Oznacza to, że według przeliczeń banku dom o powierzchni 100 m2  będzie kosztował od 300 000 do 420 000 złotych. I na nic zdadzą się tu tłumaczenia, że przy pracach pomoże Ci szwagier, więc nie potrzebujesz takiej ilości gotówki. Bank, udzielając finansowania, musi się dobrze zabezpieczyć i nie podzieli takiej argumentacji.

A kiedy zaczyna się spłacanie rat? W czasie wypłaty transz obowiązuje karencja, kiedy to spłacasz tylko odsetki od wypłaconej kwoty kredytu. Prawdziwa spłata zacznie się po tym czasie.

Kredyt na budowę domu i zakup działki 

A co w sytuacji, gdy nie dysponujesz wkładem własnym w postaci działki? Masz wówczas dwa wyjścia. Pierwsze – złożenie jednego wniosku na zakup działki i budowę domu. Jednak tylko pojedyncze banki oferują taką usługę. W praktyce jest to trudne do zrealizowania, ponieważ bank do kredytu na budowę domu potrzebuje projektu budowlanego. A jeśli nie ma kupionej działki, to trudno o wiarygodny projekt.

Dlatego lepiej skorzystać z drugiego wyjścia, jakim jest zaciągnięcie osobnego kredytu na zakup działki, a później na budowę domu. To klarowna opcja dla obu stron.

Czytany: 475

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *