Redaktor zewnętrzny
29.07.24

Prace w ogrodzie i niezbędne sprzęty – poradnik dla początkujących

Praca w ogrodzie może być prawdziwą przyjemnością i dostarczać sporo satysfakcji. Natura jednak ma swój rytm, do którego należy się dostosować. Jaki jest harmonogram najważniejszych prac w ogrodzie? Jakie narzędzia będą najlepsze dla początkujących (i nie tylko) ogrodników? Podpowiadamy!

W ogrodzie każdy miesiąc przynosi nowe wyzwania i radości, ale też obowiązki. Żeby wszystko pięknie rosło, warto wiedzieć, jakie czynności należy wykonać w danym terminie, bo na przykład lista prac w marcu różni się od tej na jesień. Dobra wiadomość jest taka, że natura jest przyjazna dla każdego, nawet dla początkującego. Wystarczy znajomość harmonogramu podstawowych prac w ogrodzie i odpowiednie narzędzia, by być gotowym na ogrodnicze przygody.

Narzędzia akumulatorowe do ogrodu – dlaczego warto?

Zacznijmy od najważniejszego: narzędzia.

Większość narzędzi ogrodniczych jest w wersji ręcznej. Mamy tu na myśli takie sprzęty jak łopata, grabie, widły, motyka itd. Istnieje jednak jeszcze inna kategoria produktów, mianowicie narzędzia ogrodowe na akumulator. Mają one wiele zalet, m.in. są lekkie, wydajne, a co najważniejsze – zapewniają pracę bez kabla, a to oznacza większe bezpieczeństwo i lepszą mobilność. Przydają się wszędzie tam, gdzie nie możesz pracować w pobliżu gniazdka elektrycznego.

Akumulatorowe narzędzia mogą też być świetną alternatywą dla klasycznych, zwłaszcza wtedy, kiedy priorytetem jest komfort pracy oraz łatwa obsługa. Weźmy za przykład sekator: model akumulatorowy możesz wygodnie obsługiwać jedną ręką i ciąć za jednym przyciskiem, co więcej – nie obciąża on nadgarstków i ramion.

Które narzędzia akumulatorowe warto mieć w ogrodzie? Oto krótka lista:

  • sekator;
  • nożyce do trawy, gałęzi i żywopłotu;
  • kosiarka;
  • podkaszarka;
  • pilarka do gałęzi;
  • dmuchawa do liści;
  • opryskiwacz.

Dodajmy, że sporą zaletą takich narzędzi jest praca na jednym akumulatorze. Jak to rozumieć? Wystarczy jedna bateria, aby zasilić wiele urządzeń z oferty danego producenta. W praktyce więc akumulator możesz spokojnie przepinać pomiędzy wiertarką, szlifierką, piłą, kosiarką, podkaszarką, myjką ciśnieniową i więcej. To spore ułatwienie i oszczędność miejsca!

Kosiarka to podstawowe narzędzie do pracy w ogrodzie

Jakie prace w ogrodzie wykonuje się w marcu?

Marzec to czas, kiedy ogród budzi się do życia, a my z chęcią wracamy do pracy na świeżym powietrzu. Wyznacznikiem, kiedy zacząć prace w ogrodzie, jest stan ziemi – nie powinna być zmarznięta; temperatura na zewnątrz również powinna być dodatnia. Jakie prace wykonuje się wiosną w ogrodzie? W pierwszej kolejności należy uprzątnąć teren, usunąć opadłe liście, wyciąć martwe gałęzie. Następnie należy zabrać się za przygotowywanie ziemi pod warzywa i kwiaty, które chcesz uprawiać.

Lista najważniejszych prac w ogrodzie, które wykonuje się wiosną:

  • sprzątanie ogrodu z zalegających liści, gałęzi i innych pozostałości po zimie;
  • przycinanie roślin, drzew i krzewów z suchych i martwych gałęzi;
  • przygotowanie gleby poprzez jej oczyszczenie i przekopanie;
  • nawożenie, zwłaszcza nawozem wieloskładnikowym;
  • siew roślin, ponieważ marzec to dobry czas na wysianie niektórych warzyw jak sałata;
  • wysianie nasion kwiatów do skrzynek, takich jak stokrotki, hiacynty;
  • sprawdzenie roślin pod kątem szkodników i chorób.

Jeśli masz trawnik, to marzec jest tym terminem, w którym wykonuje się aerację i wertykulację. Dzięki tym zabiegom murawa zamieni się w gęsty, zielony i piękny dywan. Znakomicie w tej roli sprawdzają się akumulatorowe narzędzia jak wertykulator i aerator, które możesz wykorzystać też do założenia nowego trawnika.

Jakie prace wykonuje się jesienią w ogrodzie?

Jesień może być kapryśna, ale może być też piękna i słoneczna. Pogoda o tej porze roku bywa zmienna, ale jedno nie ulega zmianom – musisz znaleźć czas na jesienne prace w ogrodzie. Wśród nich znajduje się nie tylko zabezpieczenie ogrodu na zimę, ale też sadzenie cebulek wiosennych kwiatów ozdobnych, takich jak tulipany i narcyzy (je najlepiej sadzić od połowy sierpnia do połowy listopada).

Lista najważniejszych prac w ogrodzie, które wykonuje się jesienią:

  • grabienie liści zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i gniciu roślin;
  • przycinanie roślin, w tym krzewów owocowych i róż;
  • okrywanie roślin przy pomocy agrowłókniny lub gałązek świerkowych;
  • sadzenie roślin cebulowych, które zakwitną wiosną;
  • wykopywanie roślin cebulowych i przechowywanie ich w chłodnym i suchym miejscu.

Najwięcej pracy w ogrodzie wykonuje się we wrześniu i październiku. To czas, kiedy zbiera się między innymi takie owoce jak śliwki, gruszki, jabłka i winogrona oraz rośliny korzeniowe jak cebula czy marchewka. Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem, to możliwe, że poprzestałeś tylko na ziołach – jesień to ich czas! Wtedy zbiera się liście i kwiaty takich roślin jak mięta, melisa, pokrzywa, nagietek, lipa i więcej.

Grabienie liści w ogrodzie to jedna z podstawowych prac ogrodowych wykonywanych jesienią

Kiedy zacząć prace w ogrodzie?

Jak już wspomnieliśmy, najlepszym terminem na pierwsze prace w ogrodzie jest marzec. Nie należy jednak sztywno trzymać się kalendarza, bo może być tak, że zima się przedłuży – wtedy prace należy przełożyć. Wyznacznikiem jest pogoda. Jeśli dni stają się dłuższe, cieplejsze i bardziej słoneczne, to znak, że czas wziąć się do pracy.

Co ciekawe, może się okazać, że już luty będzie dość ciepły. Jeśli tylko zauważysz, że rośliny budzą się do życia, a ziemia jest odmarznięta i nie ma ryzyka powrotu mrozów, to najlepsza pora, by uporządkować podłoże po zimowym postoju oraz wziąć się za przycinanie drzew owocowych, w tym jabłoni i grusz.

Pamiętaj, że prace w ogrodzie to czynność wykonywana przez cały rok. Każdy sezon niesie ze sobą inne zadania. Aby ułatwić sobie planowanie, warto skorzystać z kalendarza prac ogrodniczych.

Sprawdź kalendarz prac ogrodniczych: Harmonogram prac i lista najpotrzebniejszych narzędzi ogrodniczych

Jak widzisz, każdy miesiąc ma swoje oblicza. Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a jesień – kiedy ogród szykuje się do zimowego snu. Dlatego warto wiedzieć, jakie prace wykonuje się w styczniu, lutym, marcu czy w październiku i listopadzie. Dzięki temu Twój ogród będzie zadbany i piękny.

Czytany: 316

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *