Redakcja Hmag
11.10.23

Jakie są rodzaje maszyn pakujących?

Proces pakowania produktów jest nieodłączną częścią produkcji i dystrybucji. Obecnie większość firm wykorzystuje do niego profesjonalne maszyny pakujące, które pozwalają usprawnić pakowanie jednocześnie sprawiając, że opakowania są solidne, trwałe i estetyczne. Istnieje wiele różnych rodzajów maszyn pakujących, co pozwala na dopasowanie urządzenia do potrzeb i specyfiki działalności danej firmy. W naszym artykule chcielibyśmy przedstawić najpopularniejsze rodzaje tego typu maszyn i ich działanie.

Maszyny do pakowania palet

Jeśli chodzi o transport różnego rodzaju towarów i produktów przewożenie ich na paletach jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem. Pakowanie na palety pozwala zaoszczędzić miejsce w samochodach dostawczych oraz na wygodny rozładunek. Aby jednak przewożone w ten sposób towary były odpowiednio zabezpieczone muszą zostać owinięte folią typu stretch. Nie da się ukryć, że ręczne owijanie palety z towarem jest czasochłonne oraz nie zawsze pozwala nam odpowiednio zabezpieczyć produkty. Dlatego też w wielu firmach wykorzystuje się maszyny pakujące takie jak owijarki oraz kapturownice. Pierwszy rodzaj maszyn pakujących wykorzystuje ruchome ramię, które obracając się wokół palety z towarem rozwija rolkę folii skutecznie zabezpieczając produkty poprzez ciasne, dopasowane do ich wymiarów owinięcie. Kapturownice zaś tworzą foliowy pokrowiec dopasowany do szerokości i wysokości palety z produktami a następnie nakładają go w sposób taki, by sięgał on aż pod drewnianą paletę, co skutecznie zabezpiecza towary przed brudem czy wilgocią. Maszyny pakujące do zabezpieczania palet wykorzystywane są w wielu branżach – od spożywczej, poprzez firmy odzieżowe aż do przedsiębiorstw działających w przemyśle.

Kartoniarki

Nie da się ukryć, że karton to bardzo popularny materiał wykorzystywany zarówno do opakowań jednostkowych, jak i zbiorczych. Jest ekologiczny i niedrogi. Jednakże ręczne formowanie wcześniej wyciętych i złożonych opakowań zajmuje sporo czasu. Dlatego też w wielu firmach wykorzystuje się kartoniarki, czyli maszyny pakujące, które formują opakowanie z wcześniej sklejonych, płaskich płaskich pudełek, umieszczają w nich produkt a następnie zamykają karton np. poprzez jego zaklejenie. Automatyzacja procesu pakowania poprzez zastosowanie tego typu maszyn wykorzystyawana jest w przemyśle przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Słowem, wszędzie tam gdzie zachodzi konieczność szybkiego ale jednocześnie starannego pakowania produktów.

Maszyny pakujące w folię termokurczliwą

To kolejny rodzaj maszyn do pakowania, które mogą być wykorzystywane zarówno do pakowania pojedynczych produktów, jak też i łączenia ich w zbiorcze opakowania. Ten rodzaj maszyn wykorzystuje specjalne tunele z folii, która zmniejsza się pod wpływem ciepła dopasowując się do wielkości pakowanych produktów. Tunele z folii po skurczeniu się tworzą trwałą, odporną na uszkodzenia powłokę, która idealnie przylega do wyrobów zapewniając ich odpowiednią ochronę. Ten rodzaj maszyn pakujących wykorzystywany jest przez branżę spożywczą, kosmetyczną oraz farmaceutyczną. Słowem, wszędzie tam, gdzie potrzebujemy ochrony przed wilgocią czy działaniem innych czynników atmosferycznych.

Paskarki i wiązarki

Wspominaliśmy już o szerokim wykorzystywaniu palet w przewożeniu różnego rodzaju towarów. Warto jednak wspomnieć, że produkty nie zawsze muszą być zabezpieczone folią. Dlatego też w przygotowywaniu palet z towarami wykorzystuje się również inne rodzaje maszyn pakujących a mianowicie paskarki i wiązarki. Pierwszy z nich zabezpiecza palety do transportu wykorzystując taśmy PP/PET. Wiązarki wykorzystuje się zaś do wykonywania węzłów ze sznurka. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj maszyn występuje w różnych wariantach – od półautomatycznych, gdzie niezbędna jest praca operatora poprzez w pełni zautomatyzowane systemy, które kontrolują moment, siłę oraz ilość wiążań. Urządzenia te charakteryzują się niezwykle dużą wydajnością wynoszącą do nawet 40 wiązań na minutę.

Czytany: 175

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *