Redakcja Hmag
26.07.18

Rodzaje materacy – który wybrać?

Wybór materaca to sprawa bardzo ważna, od niej bowiem zależy jakość naszego snu. W zależności od materiału i sposobu wykonania, wyróżniamy materace sprężynowe, kieszeniowe, piankowe, termoelastyczne i lateksowe.

Decydując się na materac, dostosowujemy go do naszej wagi, wzrostu i stanu zdrowia. Dla alergików najlepsze będą materace lateksowe, dla osób z problemami ortopedycznymi – kieszeniowe.

Materac materacowi nierówny

Jedną z najważniejszych rzeczy w mieszkaniu jest łóżko. Dobre łóżko, z odpowiednim materacem, gwarantuje spokojny sen i należytą regenerację organizmu. Materac nie tylko wpływa na jakość snu, ale i na stan kręgosłupa.

W związku z tym wybór materaca jest sprawą niebagatelną – musimy dostosować materac do naszych potrzeb, wagi ciała, wzrostu i sytuacji zdrowotnej. Chcąc wybrać spośród wielu materacy ten, który będzie tym idealnym, warto poznać ich rodzaje.

Rodzaje materacy – wybierz mądrze!

Materace do łóżek dzielą się na:

  • materace bonnellowe (inaczej sprężynowe),
  • materace kieszeniowe (sprężyny umieszczone są w kieszeniach),
  • materace piankowe i piankowo-kokosowe,
  • materace lateksowe,
  • materace termoelastyczne.

Materace bonnellowe

Materace bonnellowe składają się ze sprężyn, zwanych bonelami, tworzących zwartą siatkę. Różnią się stopniem twardości, są trwałe i w miarę tanie.

Materace kieszeniowe

Nowocześniejsze materace kieszeniowe często są wybierane jako materace ortopedyczne. Każda sprężyna ma swoją kieszeń, najczęściej wykonaną z miękkiego, łatwego do modelowania materiału, np. z fizeliny. Dzięki temu nacisk na jedną sprężynę nie powoduje reakcji reszty, przez co lepiej dostosowuje się do ułożenia ciała. Ta cecha sprawia również, że jest wygodnym materacem dla dwojga.

Materace piankowe

Materace piankowe najczęściej są zrobione z pianki poliuretanowej albo innej, czasem z domieszką jakiegoś materiału, np. włókien kokosowych. Są przeznaczone dla osób, które wolą raczej twardsze materace, dobrze podpierają kręgosłup i reagują na zmianę ułożenia ciała.

Materace lateksowe

Jednymi z najbardziej pożądanych materacy są materace lateksowe. Są wysoce elastyczne, świetnie dostosowują się do ciężaru ciała, poza tym są niezwykle przewiewne. Przewiewność czyni je odpornymi na rozwój bakterii i grzybów, tym samym można śmiało polecić je alergikom.

Materace termoelastyczne

Materace termoelastyczne są wykonane ze specjalnej pianki viscoelastycznej, wymyślonej przez NASA dla kosmonautów. Są niezwykle komfortowe, ponieważ na ich elastyczność ma wpływ temperatura ciała.

Jak widać, materace do spania to temat rzeka, a możliwości wyboru są niezliczone!

Czytany: 124

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *