Redakcja Hmag
26.07.18

Jak urządzić salon w stylu art deco?

Nieco zapomniany, ale wciąż robiący duże wrażenie i pozwalający się wyróżnić- styl art deco to styl dla odważnych osób o artystycznych duszach! Jak można urządzić salon art déco?

Istotne cechy stylu art déco

To styl, który uwielbia geometryczne kształty- prostokąty i kwadraty, ale także zaokrąglone krawędzie i koła są w nim mile widziane. Art déco jest jednocześnie stylem czerpiącym dużo inspiracji z klasycznych form i stosującym nowoczesne rozwiązania.

Takie połączenie sprawiło, że w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego wieku, styl ten był uważany za bardzo innowacyjny. Art déco z założenia miało być wyraziste, pełne ekspresji i miało w jasny sposób przekazywać swoje komunikaty.
To odpowiedni styl dla wrażliwych ludzi o dużej wyobraźni.

Wnętrza art déco

Bardzo istotną cechą tego stylu jest także symetria, która jest już na pierwszy rzut oka doskonale widoczna. Oglądając wnętrza urządzone w stylu art déco, szybko można dostrzec wyraźne różnice między nim, a nowoczesnymi stylami urządzania wnętrz.

Przede wszystkim, ilość zdobień, rzeźbionych powierzchni i sztukaterii jest oszałamiająca, podczas gdy większość współczesnych stylów preferuje raczej minimalizm. Istotną różnicą jest też kolorystyka. Przeważające są ciemne i wyraziste kolory – brązy, czerwienie, fiolety. Często stosowanym zabiegiem jest łączenie ze sobą kontrastujących kolorów, na przykład czerni i bieli. Tkaniny i tekstylia powinny być wzorzyste i pełne barw.

We wnętrzach w tym stylu mile widziane jest szkło, stal, naturalny kamień i ciemne drewno, najlepiej egzotyczne. Meble art déco są raczej masywne, zwarte, o ciemnej kolorystyce, często mają też połyskującą powierzchnię.
W stylu art déco, każdy element powinien być dopracowany, a słabej jakości materiały i przedmioty są niedopuszczalne!

Salon w stylu art déco

Urządzanie salonu w tym stylu nie jest prostym zadaniem. Art déco jest wyrazisty, dlatego w nadmiarze może przytłaczać. Aby stworzyć udaną stylizację salonu, najlepiej zdecydować się na kilka charakterystycznych elementów w stylu art déco.

Tamara de Lempicka

Ogromne wrażenie robią masywne, kolonialne meble z egzotycznego drewna. Zdobiony kominek czy antyczny zegar także świetnie sprawdza się w salonie art déco. Dobrym pomysłem może też być duży obraz popularnego artysty art déco, na przykład polskiej malarki Tamary Łempickiej.

Oświetlenie w salonie art déco

Jakie lampy pasują do tego stylu? Oczywiście, bogato zdobione! Warto pomyśleć o wyszukanym, kryształowym żyrandolu bądź antycznych kinkietach. Na suficie świetnie sprawdzą się także plafony ze zdobionymi krawędziami.

Lampa wisząca Lofta 60W antyczny brąz | Acerto

Lampy art déco mogą być klasyczne, o wyszukanych wzorach, wykonane z brązu czy miedzi, bądź bardziej nowoczesne, szklane i kryształowe.

Czy warto urządzać salon w stylu art déco?

Art déco to wysmakowane połączenie stylów klasycznych z nowoczesnymi formami. Urządzić salon art déco nie jest łatwo- dopasowanie do siebie wszystkich elementów tego charakterystycznego stylu wymaga sporego wyczucia estetyki. Za to efekt potrafi być oszałamiający!

Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl

Zobacz również: Trend pod lupą. Styl Glamour

Czytany: 115

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *