Redakcja Hmag
26.04.19

Metalowe lampy hitem w 2019 roku

Metalowe lampy pojawiły się na rynku oświetleniowym już jakiś czas temu. W tym roku również pozostają hitem, bo przez pryzmat ich prostoty przebija się styl, luz i estetyka. Takie 3 w 1, które wbrew pozorom można wpisać nie tylko we wnętrza industrialne i poprzemysłowe lofty. Jak dobierać metalowe lampy do domowych wnętrz?

Zawsze praktycznie, z miejscem na dekorację

Oświetlenie powinno być zawsze praktyczne. Czy jednak funkcjonalność musi definiować sposób jego użytkowania? Niekoniecznie. To my decydujemy o tym, czy praktyczne zastosowanie będzie priorytetem, a może ustąpi miejsca dekoracji. Mamy bowiem do wyboru mnóstwo lamp różnego rodzaju. Do tego w każdym pomieszczeniu stawiamy na kilka źródeł światła, by zadbać o równomiernie oświetlenie, klimat wnętrza, jak i dopasowanie do zastosowanej aranżacji.

Gdy już wiemy, czego nam trzeba, na jakim efekcie zależy nam najbardziej, możemy myśleć o miejscu montażu. Warto zabrać się za planowanie rozmieszczenia punktów świetlnych już na etapie projektowania domu albo w momencie rozważania nad remontem.

Może się bowiem okazać, że potrzebna będzie wymiana instalacji elektrycznej, przesunięcie gniazdek, zamontowanie nowych. Nie zostawiamy zatem tych kwestii na sam koniec, ponieważ zwykle okazuje się, że skrupulatnie dobrane oświetlenie ostatecznie nie może zagościć w wybranym miejscu.

Dlaczego surowy i zimny metal?

Fakt, metal w sam sobie budzi skojarzenia materiału zimnego i surowego. Kiedyś pewnie nie widzielibyśmy w nim nic nadzwyczajnego. Połączenie metalowego oświetlenia z ciepłem domowego ogniska, wydawało by się katastrofalne. Designerzy i producenci lamp przekonują nas jednak w ostatnich latach, że metalowe lampy nie są ani zimne, ani surowe, a ze wspomnianym ciepłem potrafią się komponować doskonale. Spójrzmy na unikatowe propozycje ze sklepu azzardo.com.pl, by się przekonać, że w tym szaleństwie jest zabawa!

Metalowe lampy mogą oferować wykończenie matowe. Tak wykonane sprawiają wrażenie subtelnych, miękko roztaczających wokół siebie światło. Są eleganckie, a gdy dodatkowo metalowa oprawa posiada tłoczenia, rzeźbienia, oferuje rozmaite kształty, staje się mocno dekoracyjna. Błyszczące wykończenie oświetlenia w metalowej oprawie, to z kolei wydanie bliższe nurtowi glamour i pewnej dozie luksusu.

I wreszcie metal daje szansę na poznanie go od strony rozmaitych kolorów. Obecnie królują lampy z metalowymi oprawami w barwach kuszącej bieli i eleganckiej czerni. Ciepłe światło pięknie się mieni spod opraw metalowych, które łączą w sobie czerń i miedź, złoto czy srebro. Na sam koniec można wymienić dodatki szkła, nadające nieco subtelności i lekkości.

Poprzemysłowe lofty i industrialne aranżacje

Na chwilę wróćmy do typów wnętrz, co do których obecność metalowych lamp wydaje się być nieodłączonym atutem tak specyficznych aranżacji. Stare wnętrza, poprzemysłowe budynki, pomieszczenia mieszkalne niczym wyrwane z fragmentów fabryk. Tutaj metalowa oprawa oświetlenia wydaje się być podstawą, bo specyfika takich aranżacji polega na wykorzystywaniu walorów surowych materiałów.

Lampy metalowe: podłogowe, wiszące, stołowe czy kinkiety, uzupełniają przestronne pomieszczenia i otwarte przestrzenie. Dodają charakteru, choć ostateczny ich wyraz, tak naprawdę zależny jest od wybranej konstrukcji, liczby źródeł świetlnych i ich detali. Można liczyć na elegancję i luksus lub prostotę i minimalizm. Przyjazny chłód wnętrza albo subtelne ciepło. Niech będzie dokładnie tak, jak sobie tego życzymy!

Jak oświetlać z lampami metalowymi?

Sposób oświetlania zależny będzie od pomieszczenia. W kuchni sprawdzą się lampy wiszące, na długich linkach, z szerokimi kloszami. Ich światło powinno odbijać się od sufitów i ścian, by uniknąć tworzenia się cieni. Nie można również zapominać o doświetleniu blatów roboczych.

W sypialni zaś, światło ma za zadanie relaksować, wyciszać i koić przed snem, ale jedni z nas lubią kłaść się spać w ciszy, drudzy zaś wolą czytać tuż przed snem lub ucinać sobie popołudniową drzemkę. Dla tych pierwszych dobrym wyborem mogą być obszerne lampy podłogowe, z jednym źródłem światła i kloszem otwartym ku górze.

Gdy zajdzie potrzeba, wyraziście oświetlą całą sypialnię. Druga grupa użytkowników również może szukać wśród lamp podłogowych, ale najlepiej z drugim źródłem światła, umieszczonym na ruchomym wysięgniku. Ta część posłuży do precyzyjnego oświetlenia małych fragmentów przestrzeni, pozwalając czytać przed snem i odpowiadając za przytulną atmosferę.

W salonie możliwości jest jeszcze więcej. Stawiamy tu bowiem na kilka punktów świetlnych, zwykle na suficie, ale i na ścianach. Możemy zatem łączyć lampy wiszące z kinkietami, ale i lampkami stołowymi.

W pomieszczeniu lub strefie stworzonych z myślą o pracy i nauce, wystarczy typowa lampka biurkowa utrzymana w klimacie metalowego oświetlenia albo mniej typowo – lampa podłogowa z tej samej kategorii, w jaką celuje druga grupa użytkowników sypialni.

Postawmy na hit 2019 roku i przekonajmy się, że metal niejedno ma imię!

Czytany: 121

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *