Redaktor zewnętrzny
10.04.24

Jak pielęgnować meble wiklinowe?

Meble z wikliny są stylowe i funkcjonalne, ale przede wszystkim łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Nie ma więc potrzeby stosowania specjalnych środków czyszczących. Wystarczy woda z płynem i ściereczka. Jak pielęgnować meble wiklinowe bez służyły nam długie lata?

Meble wiklinowe – jak je pielęgnować?

Meble z wikliny są modne od zawsze, a ich popularność nie maleje. Cechuje je funkcjonalność, trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. Istnieje kilka skutecznych sposobów na ich pielęgnację bez konieczności wykorzystywania do tego chemicznych produktów.

Odkurzanie

Czyszczenie na sucho przedmiotów z wikliny wymaga wykorzystania odkurzacza lub suchej bawełnianej ściereczki. Jeśli będziemy wycierać ją regularnie, to oczyszczanie na mokro nie będzie konieczne.

Cytryna

Cytryna to naturalny środek, który usunie delikatne zabrudzenia z mebli wiklinowych. W celu ich wyczyszczenia należy pocierać nią meble, a następnie przetrzeć je wilgotną ściereczką.

Ocet

Jest bardzo skutecznym produktem, który wykorzystywany jest do czyszczenia różnych materiałów. Możemy wyczyścić nim również meble z wikliny za pomocą mieszanki wody z octem, którą przeciera się zabrudzone przedmioty i meble.

Soda oczyszczona

Mieszanka 2 łyżeczek sody i litra wody, skutecznie wyczyści silne zabrudzenia powstałe na meblach z wikliny. Nakładamy ją na miękką ścierkę i pocieramy, można wykorzystać do tego również miękką szczoteczkę.

Sól

Meble wiklinowe mają naturalną barwę, której za nic w świecie nie chcemy zniszczyć. Do pielęgnacji tego materiału wykorzystać możemy sól, która znajduje się w każdej kuchni. Należy wymieszać ją z litrem wody i specyfik do czyszczenia jest gotowy.

Woda utleniona

Mieszanka powstała z litra wody, 4 łyżek wody utlenionej i 2 łyżeczek cytryny pozwoli doczyścić nam bardzo brudne meble wiklinowe. Wcześniej jednak należy usunąć silne zabrudzenie za pomocą miękkiej szczotki, by efekt był skuteczniejszy.

Po dokładnym odkurzeniu i umyciu mebli wiklinowych należy je również wysuszyć i dlatego powinno postawić się je w miejscu przewiewnym, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym, ponieważ promienie słońca mogą je bezpowrotnie zniszczyć.

Meble wiklinowe — czego uniknąć podczas pielęgnacji?

Meble wiklinowe są łatwe w czyszczeniu, jednak, jeśli zrobimy to w nieodpowiedni sposób, to uszkodzimy je. Dlatego tak ważne jest, by wykorzystać w tym celu miękką ścierkę lub szczoteczkę. Silne szorowanie ostrymi szczotkami i gąbkami najprawdopodobniej usunie z nich lakier. Powstałe zabrudzenia należy zmywać bezpośrednio po ich powstaniu, tak by nie za odbarwiły wikliny lub nie były z czasem trudne do usunięcia.

Meble wiklinowe – konserwacja

Meble wiklinowe są funkcjonalne i stylowe, dlatego tak często decydujemy się na nie, aranżując balkony, tarasy i ogrody. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał naturalny i stałe czynniki atmosferyczne i mechaniczne sprawiają, że stają się one mniej wytrzymałe, co wpływa między innymi na ich estetykę. Aby móc cieszyć się ich wyglądem i funkcjonalnością przez długie lata należy zadbać o ich odpowiednią konserwację, stosując kilka najważniejszych zasad, między innymi:

  • Przechowywanie mebli wiklinowych w czasie zimy w miejscu suchym i przewiewnym.
  • Przecieranie mebli ogrodowych olejem lnianym, by nie skrzypiały.
  • Dokładne i regularne czyszczenie i suszenie.
  • Przykrywanie ich pokrowcami przepuszczającymi powietrze.
  • W razie konieczności pomalowanie ich lakierem lub farbą do drewna.

Nadmierna ekspozycja na deszczu lub w miejscach szczególnie nasłonecznionych z czasem powoduje, że meble z wikliny stają się odbarwione i powstają odkształcenia. Co więcej, jeśli nie zadbamy o odpowiednie ich suszenie, w przewiewnym i suchym miejscu, może pojawić się na nich pleśń i grzyb, które są bardzo trudne w doczyszczeniu. Bardzo ważne jest więc, by ten naturalny materiał był odpowiednio zabezpieczony i regularnie pielęgnowany, zwłaszcza w sezonie zimowym. Należy schować je do garażu lub piwnicy, by śnieg i mróz nie miały na nie negatywnego wpływu.

Czytany: 355

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *