Redakcja Hmag
22.01.18

Zmieniają wnętrza w dzieła sztuki. Meble gdańskie.

Prace rzeźbiarskie trafiają do mieszkań i domów najczęściej pod postacią figurek, dekoracyjnych wazonów albo przedmiotów użytkowych. Można jednak pójść o krok dalej i zaaranżować całe wnętrze z wykorzystaniem ręcznie rzeźbionych mebli.

Takimi projektami już od ponad 30 lat zajmuje się Pracownia Mebli MebS z Sierakowic pod Gdańskiem. Zespół snycerzy nie tylko projektuje i wykonuje kuchnie, salony czy sypialnie, ale także dzieli się wiedzą o snycerstwie z wielbicielami rękodzieła.

Meble, które wyszły spod ich dłuta, przywodzą na myśl wystrój dawnych rezydencji. Stylowe kredensy, retro biurka i patynowane komplety do jadalni tworzą klimat, jaki musiały mieć przedwojenne mieszkania śmietanki towarzyskiej – arystokratów, bogatych mieszczan, majętnej inteligencji.

Meble Gdańskie
Pracowni Mebli MebS

Kto jednak obawiałby się, że takie wyposażenie zamieni jego dom w muzeum, szybko odkryje, że meble te są nie tylko efektowne, ale i bardzo funkcjonalne. Pojemne szafy i komody, zestawy wypoczynkowe z miękkimi obiciami z naturalnej skóry, przestronne łoża małżeńskie to wygoda, w którą warto zainwestować.

Białe meble gdańskie

Jedną z najbardziej spektakularnych kolekcji Mebli MebS są białe meble gdańskie. Unikalne połączenie jasnej barwy z tradycyjnymi rzeźbieniami sprawia, że całość zestawu zyskuje na lekkości. Kolekcja tych mebli jest sukcesywnie rozwijana.

Meble gdańskie
Pracowni Mebli MebS

Snycerze wykonywali już zestaw szafek kuchennych, przeszkloną witrynę i wyspę. Najnowsze dzieło z kolekcji to biała komoda na nieco wyższych nóżkach, odpowiednia nie tylko do salonu w starym stylu, ale także do wnętrz eklektycznych.

Wyspa kuchenna

Bardzo ciekawe efekty przynosi łączenie typowo nowoczesnych mebli ze stylem retro. W Pracowni Mebli MebS powstają np. stoliki pod RTV lub zabudowy lodówek dekorowane rzeźbionymi liśćmi akantu, kwiatami, owocami i scenami rodzajowymi.



Najwięcej emocji wśród tego typu wyrobów wzbudziła jednak wyspa kuchenna. To idea znana ze współczesnych aranżacji kuchni, wykonana jednak z typowym dla stylu gdańskiego rozmachem, z litego drewna dębowego, pokryta bogatymi rzeźbieniami.

Stół bosmański

To klasyczny już projekt Pracowni Mebli MebS. Duży stół podtrzymywany jest przez cztery figury klęczących galerników. Cargę, czyli szeroki gzyms wokół blatu, pokrywają motywy marynistyczne: splecione liny okrętowe, medaliony z wizerunkami bosmana i żaglowca oraz kotwice.

Meble gdańskie
Pracowni Mebli MebS

Toaletki, kryształowe lustra i stojące zegary

Snycerze z sierakowickiej Pracowni nie tylko nadają formę retro współczesnym meblom, ale także wydobywają z przeszłości przedmioty dziś nieco zapomniane. Projektują i rzeźbią zatem zarówno subtelne toaletki do kobiecych sypialni, jak i szerokie ramy do kryształowych luster w stylu pałacowym.

Meble gdańskie
Pracowni Mebli MebS

Dużą popularnością wśród wyrobów z Pracowni Mebli MebS cieszą się także stojące zegary zdobione snycerskimi płaskorzeźbami. Mechanizmy zegarowe do tych ostatnich sprowadzane są specjalnie ze szwajcarskich manufaktur.

Wyłącznie na zamówienie

Niemal wszystkie wyroby Pracowni Mebli MebS (z wyjątkiem pojedynczych egzemplarzy pokazowych) są projektowane i wykonywane na zamówienie.

Meble gdańskie
Pracowni Mebli MebS

Ze względu na to, że cała praca wykonywana jest ręcznie, tradycyjnymi metodami, miłośnicy sztuki meblarskiej muszą uzbroić się w cierpliwość – na realizację zamówienia trzeba poczekać nawet kilka – kilkanaście miesięcy.

Biorąc jednak pod uwagę trwałość i solidność wykonania tych mebli (drewniane wyposażenie wnętrz może przetrwać nawet kilkaset lat, o czym świadczą antyki przechowywane w muzeach), czas oczekiwania na ich wyrzeźbienie wcale nie wydaje się aż tak długi…

Zobaczyć i zamówić Meble gdańskie możecie bezpośrednio na stronie producenta www.meblegdanskie.pl

Zobacz koniecznie teżTabanda robi fajne rzeczy!

Czytany: 200

5 odpowiedzi na “Zmieniają wnętrza w dzieła sztuki. Meble gdańskie.”

Niesamowicie piękne! Chciałabym kiedyś móc zamieszkać w przestrzeni, na której można by takie dzieła sztuki wyeksponować, a na dodatek na co dzień z nich korzystać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *