Redaktor zewnętrzny
08.03.24

Dom szeregowy czy duże mieszkanie – która z opcji jest lepsza?

Wiele osób staje przed dylematem czy zdecydować się na dom w zabudowie bliźniaczej lub w zabudowie szeregowej czy też na duże mieszkanie. Metrażowo obie z tych opcji są porównywalne jednak co z innymi aspektami? Czy zakup domu szeregowego w Gdańsku jest bardziej korzystny niż mieszkania? Sprawdźmy!

Domy w zabudowie szeregowej – zalety i wady

Domy szeregowe to typ nieruchomości cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Jak każdy budynek posiadają zarówno wady, jak i zalety a wszystkie one zależą zazwyczaj od punktu widzenia, potrzeb i oczekiwań potencjalnych właścicieli. Pierwszą, wymienianą jako podstawowa, zaletą domów szeregowych jest fakt, że są one tanie. Dotyczy to zarówno kosztów zakupu działki, która jest znacznie mniejsza aniżeli w przypadku domu wolnostojącego – a co za tym idzie: tańsza – jak i kosztów samej budowy: współdzielenie ścian, elewacji, pokrycia dachowego, rynien obniża koszty budowy. Oszczędność finansowa przejawia się także w bilansie energetycznym – dzięki temu, że sąsiedzi ogrzewają swoje segmenty z jednej albo z dwóch stron obniżane są rachunki za ogrzewanie.

Rachunki za ogrzewanie oraz za energię elektryczną można dodatkowo obniżyć montując pompy ciepła i nowoczesne rozwiązania fotowoltaiczne. Dla wielu właścicieli domów, którzy nie zdecydowali się na tego typu inwestycję, montowanie pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych jest problematyczne, gdyż wymaga ingerencji w elewację lub w otoczenie domu (kopanie, wiercenie , montaż stelaży). Najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku zakupu domu szeregowego jest skorzystanie z oferty sprzedażowo-usługowej firmy AM Projekt działającej na obszarze Gdańska i okolic. Firma ta, działająca jako renomowany i doświadczony deweloper stwarza możliwość zakupu domu w zabudowie szeregowej w bardzo korzystnej lokalizacji i jednocześnie oferuje projektowanie i montaż rozwiązań związanych z fotowoltaiką i pompami ciepła już na etapie budowy inwestycji.

Drugą, bardzo istotną zaletą szeregowca jest to, czego zazwyczaj nie może zapewnić mieszkanie, czyli dostęp do prywatnego terenu zielonego, który można zagospodarować według własnego uznania. Teren ten zazwyczaj nie jest duży (z racji niewielkiej działki, na jakiej usytuowany jest szeregowiec i jego poszczególne segmenty), niemniej jednak zawsze jest to plus dla właścicieli zwierząt oraz rodzin z dziećmi czy też osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu.

Wśród innych zalet domów szeregowych wyróżnić należy możliwość podziału budynku na strefę dzienną (salon z kuchnią) i strefę nocną (sypialnie). Układ taki jest możliwy w przypadku piętrowych domów szeregowych pod warunkiem, że zostaną one właściwie zaprojektowane.

Dom w zabudowie szeregowej a mieszkanie

Żyjąc w mieszkaniu zawsze należy liczyć się ze zdaniem innych, co przejawia się zarówno w konieczności zachowania ciszy nocnej jak i dostosowania się do decyzji podejmowanych przez wspólnotę. Decyzje te nie zawsze są zgodne z naszym przekonaniem jednakże decydowanie przez większość jest nieodłącznym elementem życia w budynkach wielorodzinnych.  Ograniczenie swobody dotyczy  także konieczności dostosowania się do sposobu opalania budynku. Jeśli w budynku wielorodzinnym zainstalowane jest ogrzewanie gazowe, właściciele mieszkania nie mają możliwości zamontowania pieca na węgiel czy inny materiał opałowy nawet jeśli mają do niego tańszy dostęp.

Mieszkając w mieszkaniu należy liczyć się z koniecznością comiesięcznej płatności czynszu. Z drugiej strony mieszkańcy domów – nie mając środków odkładanych co miesiąc na fundusz remontowy i gospodarowanie nieruchomością – samodzielnie muszą odkładać pieniądze na remonty czy też samodzielnie dbać o teren wokół nieruchomości i samą nieruchomość.  Domy w zabudowie szeregowej, zwłaszcza te budowane przez  doświadczonych deweloperów z Gdańska takich jak firma AM Projekt wykonane są z wysokiej jakości materiałów gwarantujących wieloletnie, bezproblemowe użytkowanie. W przypadku budynków wielorodzinnych firmy często decydują się na użycie gorszych materiałów, gdyż chodzi o redukowanie kosztów zakupu mieszkania.

Dom szeregowy czy duże mieszkanie – podsumowanie

Zakup domu w zabudowie szeregowej jest porównywalny cenowo do zakupu mieszkania. Deweloperzy w Gdańsku mający doświadczenie działalności w branży, czyli na przykład firma AM Projekt, zapewniają klientom szerokie możliwości wyboru nieruchomości umiejscowionych w doskonałych lokalizacjach i wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Zakup mieszkania od takiej firmy jest zdecydowanie bardziej korzystny aniżeli zakup dużego mieszkania, a koszty jego utrzymania – zwłaszcza jeśli korzysta się z usługi „Niezależni” AM Projekt  gwarantującej niezależność cieplną i energetyczną – są znacznie niższe niż koszty utrzymania mieszkania.

Jeśli zastanawiasz się czy zamieszkać w Bąkowie, czyli w miejscowości położonej na granicy z Gdańskiem i zakupem tam nieruchomości od dewelopera AM Projekt, to koniecznie przeczytaj artykuł https://www.amprojekt.com.pl/blog/35-bakowo-kolo-gdanska-dlaczego-warto-zamieszkac-w-tej-miejscowosci

 

Czytany: 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *