Sylwia
25.10.17

Geometryczny dom Joshua Tree

Ten nietypowy projekt powstał w umyśle Jamesa Whitakera jako biuro, składające się z kontenerów transportowych, ułożonych pod różnymi kątami . W ówczesnej formie nigdy nie został jednak zrealizowany. Dopiero w przyszłym roku doczeka się odpowiedniego uznania, jako dom mieszkalny Joshua Tree w Kalifornii.

Geometryczny dom Joshua Tree

Realistyczne rendery projektu domu z kontenerów transportowych wykonane przez architekta. Joshua Tree wygląda jak biała rozgwiazda na skalistej pustyni.

Prace nad budową rezydencji Joshua Tree mają się rozpocząć w 2018 roku. Projekt zostanie wykorzystany jako dom producenta filmowego mieszkającego w Los Angeles.

Geometryczny dom Joshua Tree

Pomysł pojawił się po tym, jak klient i jego przyjaciele wyruszyli w podróż do Joshua Tree National Park w Południowej Kalifornii. Klient ma tam do dyspozycji działkę o powierzchni 90 akrów w pobliżu rezerwatu dzikiej przyrody, która jest o trzy godziny drogi od Los Angeles.

„Podczas wycieczki, pośrodku tej skalistej pustyni jedna z moich przyjaciółek powiedziała”: Wiesz, co by tu świetnie wyglądało?”, otworzyła laptopa, aby pokazać wszystkim zdjęcie, które dostrzegła w internecie” — powiedział James Whitaker, który prowadzi Whitakerstudio w Londynie.

„Obraz ten był projektem biura, który stworzyłem wiele lat temu, ale nigdy nie został zrealizowany – Hechingen Studio! Więc następnym razem, gdy klient był w Londynie, spotkaliśmy się”.

Producent filmowy zatrudnił pracownię Whitakera do stworzenia wakacyjnego domu w malowniczym, pustynnym krajobrazie. Dom będzie usytuowany na pochyłym terenie, w wąwozie utworzonym przez wody opadowe.

Wizja Whitakera to szkieletowa, geometryczna konstrukcja, wykonana z przemysłowych kontenerów transportowych pomalowanych na biało. Prostopadłościenne ramiona rozchodzą się promieniście we wszystkich kierunkach.

Dom będzie posadowiony ponad ziemią, na betonowych kolumnach.

„Każdy z kontenerów jest ustawiony tak, aby gwarantował najlepszy widok na okolicę, lub zapewniał maksymalną prywatność, w zależności od pomieszczenia” mówi Whitaker.

Na 200 m2 powierzchni domu będzie składał się salon, kuchnia, jadalnia i 3 sypialnie. Rendery ukazują surowe wnętrza z betonową posadzką, białe ściany i minimalistyczne wyposażenie: wykonane ze sklejki meble oraz siedziska Misfits, projektu Rona Arada. W jego londyńskiej pracowni niegdyś pracował Whitaker.

Idea Joshua Tree zakłada stworzenie kompromisu, pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa i prywatności z wolnością i bezkresem spalonej słońcem pustyni. Przez kwadratowe okna widzimy niebo lub nieregularny, skalisty krajobraz. W niektórych miejscach budynku, fasetowane sufity dają efekt krystalicznych form.

Tuż obok domu znajduje się garaż, nad którego zadaszeniem umieszczone są panele słoneczne, które będą wytwarzać energię elektryczną w mieszkaniu.

Budowla obejmuje również duży drewniany taras, który łączy się ze skalistym wzgórzem.

„Klient marzył o wannie z hydromasażem, więc tak zmodyfikowaliśmy przestrzeń na świeżym powietrzu, aby zapewnić poczucie prywatności i dać schronienie przed pustynnymi wiatrami”, powiedział projektant.

Whitaker cieszył się, że klient jest otwarty na nowości i nieszablonowe rozwiązania. „Z doświadczeniem w kierowaniu kreatywnymi projektami, [producent filmowy] jest moim wymarzonym klientem!” dodał.

Albert Taylor, założyciel Londyńskiej firmy AKT II wspomógł projekt od technicznej strony konstrukcyjnej.

A tutaj znajdziecie projekt, który zainspirował go do stworzenia tego wyjątkowego domu.

Zobaczcie też Geometria we wnętrzach – dodatki

Źródło: dezeen

Czytany: 89

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *