Redaktor zewnętrzny
31.05.24

Jak zadbać o oczko wodne w ogrodzie?

Czyste oczko wodne jest ozdobą ogrodu i miejscem relaksu, szczególnie w czasie wakacji. Jednak wiosną i latem rozwój glonów może powodować wiele problemów. Jak zapobiegać i walczyć z zieloną i mętną wodą w oczku wodnym? Jak łatwo i szybko oczyścić zbiornik, by cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały sezon?

Intensywne nasłonecznienie, parowanie, eutrofizacja, która wypłyca zbiornik, oraz wyższa temperatura wody, a także używanie nawozów w ogrodzie, przyspieszają zanieczyszczanie oczka wodnego. Glony obniżają poziom tlenu w wodzie, zwiększają pH i prowadzą do zaburzenia równowagi biologicznej, przez co woda nie może sama się oczyścić. To prowadzi do powstawania typowych problemów: mętnej i zielonej wody, co jest wskaźnikiem tego, że w naszym akwenie dzieje się coś niedobrego.

Aby cieszyć się czystą wodą, należy pomóc naturze. Zaopatrz się w odpowiednie preparaty do oczek wodnych, szczególnie te mające działanie przeciwglonowe. Te naturalne środki pomagają przywrócić równowagę biologiczną, umożliwiając wodzie samooczyszczanie. Oczyszczanie oczka wodnego nie jest skomplikowane ani czasochłonne, ważna jest regularność. W zamian oczko odwdzięczy się krystalicznie czystą wodą, prezentując swoje piękno przez cały rok.

Jak przygotować oczko do sezonu wiosenno-letniego?

Aby uniknąć brudnej, zielonej wody, stosuj prewencyjne zabiegi. Najlepiej jest zacząć jak najwcześniej, idealnie jeszcze wczesną wiosną. Pierwszą czynnością wykonywaną po zimie powinno być zbadanie parametrów wody przy pomocy specjalnych, dostępnych w handlu testów. Ich przeprowadzenie nie jest trudne ani długie i nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy chemicznej. Wszystko do oczka wodnego, w tym testy, można kupić w sklepie internetowym Trzmiel: https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne

W oparciu o uzyskane wyniki należy, używając ekologicznych preparatów, stworzyć równowagę biologiczną w naszym akwenie. W tym celu warto zastosować kompozycję bakterii – pożytecznych mikroorganizmów, które zaczynają działać, gdy temperatura wody osiąga minimum 8°C.

Wiosną dobrze jest również usunąć muł zalegający na dnie. Tworzą go cząstki martwej materii organicznej gromadzące się na skutek naturalnych procesów biologicznych zachodzących w wodnym ekosystemie. Nadmiar mułu nie tylko spłyca zbiornik i wygląda nieestetyczne, ale również jest magazynem składników odżywczych, z którego szczególnie chętnie korzystają glony. Można się go pozbyć mechanicznie, np. wspomagając się specjalnymi odkurzaczami do oczka wodnego lub przy użyciu preparatów przyspieszających rozkład materii organicznej.

Zwalczanie glonów w oczku wodnym

Glony potrzebują światła, dlatego zaczynają rosnąć, gdy tylko pojawią się pierwsze promienie słońca – często już na początku marca. Sprzyja temu fakt, że inne rośliny nie zaczęły jeszcze się rozwijać, dzięki czemu algi nie muszą z nimi konkurować o składniki pokarmowe. Aby im w tym przeszkodzić, należy stosować preparaty zapobiegające namnażaniu się glonów i obniżać poziom fosforanów za pomocą adsorbentów pochłaniających niechciane związki. Gdy rośliny wyższe obudzą się z zimowego snu, dobrym pomysłem jest usunięcie ich martwych części i sadzenie nowych. Zdrowe i bujne rośliny wodne z reguły wygrywają z glonami walkę o dostęp do składników odżywczych, co pomaga utrzymać czystą wodę.

Pojawienie się zielonej wody oznacza zakwit glonów, najczęściej spowodowany nadmiarem związków biogennych, takich jak azot (N) i fosfor (P), a także nadmiernym wystawieniem oczka na działanie promieni słonecznych. Aby temu przeciwdziałać, warto posadzić rośliny zacieniające taflę wody i pamiętać o nieprzekarmianiu ryb, jeśli zamieszkują one nasz ogrodowy akwen.

Dobrą praktyką jest także unikanie stosowania nawozów, szczególnie tych opartych o azot i fosfor, w pobliżu oczka i stworzenie zapory kapilarnej, która zablokuje dopływ wody znajdującej w glebie. Obsadzanie oczka różnorodnymi roślinami wodnymi pozwala na usunięcie niechcianych związków z wody i utrzymanie czystej wody. Dodatkowo w celu prewencji, regularnie stosuj ekologiczne preparaty na glony, a w przypadku pojawienia się tych uciążliwych roślin jednokomórkowych, usuń je mechanicznie lub użyj szybko działających, naturalnych produktów. Środki chemiczne mogą pogorszyć stan ekosystemu, więc lepiej wybierać preparaty ekologiczne.

Czysta woda w oczku wodnym to wynik odpowiedniego zaprojektowania i wykonania zaprojektowania zbiornika oraz regularnej pielęgnacji. Ważny jest nie tylko wybór miejsca, filtracja, obsadzenie odpowiednimi roślinami ale również badanie wody, które dostarcza nam informacji o kondycji oczka. Regularna pielęgnacja, przycinanie roślin i usuwanie zanieczyszczeń organicznych to klucz do utrzymania krystalicznie czystej wody. Ekologiczne preparaty do oczek wodnych również są niezwykle pomocne i co bardzo istotne nieszkodliwe dla środowiska. Dbając o swoje oczko wodne, możesz cieszyć się krystalicznie czystą wodą przez cały rok.

Czytany: 472

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *