Redaktor zewnętrzny
19.06.24

Markizy na okna dachowe – wybór i konserwacja

Mieszkańcy poddaszy za wszelką cenę chcą ograniczyć napływ promieni do pomieszczeń. Wspomniana przestrzeń mocno się nagrzewa, ponieważ znajduje się pod samym dachem. Bezpośrednie nasłonecznienie może być trudne do wytrzymania podczas upalnego lata, dlatego warto pomyśleć o zamontowaniu markiz. Czym się wyróżniają? Jakie opcje są do wyboru? Jak o nie dbać?

Co warto wiedzieć o markizach dachowych?

Podstawowym zadaniem, jakie mają do spełnienia markizy na okna dachowe, jest oczywiście ograniczenie napływu promieni słonecznych do wnętrz. W konsekwencji pomieszczenia mniej się nagrzewają. Choć odgrywają podobną rolę, co rolety zewnętrzne na okna dachowe, nie są w stanie całkowicie wyeliminować dostępu światła na poddasze. Posiadają specjalną konstrukcję, która nawet maksymalnie rozciągnięta, nie ogranicza widoku z okna. Nadal można obserwować piękne, bezchmurne niebo.

Jak dobrać markizy do wielkości okna na poddaszu?

Podstawową kwestią, gdy decydujesz się na markizy zgromadzone w ofercie marki FAKRO na https://sklep.fakro.pl/markizy-okienne/markizy-na-okna-dachowe.html, jest dopasowanie modelu do wielkości okna dachowego. Możesz skorzystać z usług eksperta, który zawsze służy poradą przy tej ważnej inwestycji. Poniższe wskazówki na pewno będą bardzo pomocne:

  • na skrzydle okna dachowego, po lewej lub po prawej stronie, zaraz po jego otwarciu, znajduje się tabliczka znamionowa z informacją o typie i rozmiarze konstrukcji. Właśnie te dane musisz podać sprzedawcy, zamawiając markizy na okna dachowe,
  • sprzedawca, znając typ okna, dobierze rodzaj markizy oraz jej wielkość do Twoich potrzeb,
  • do podjęcia masz decyzję, czy markizą chcesz sterować ręcznie, czy za pomocą pilota.

Zalecamy, aby nie przeprowadzać samodzielnych pomiarów okna dachowego, a posiłkować się danymi wskazanymi przez producenta. Są one najdokładniejsze i pozwolą swobodnie dopasować produkt do potrzeb.

Na jakie markizy na okna dachowe warto postawić?

Wybór markiz jest ogromny. Produkty różnią się sposobem obsługi, wykonaniem, a także wyglądem. Przede wszystkim możesz zdecydować się na:

  • markizy do obsługi manualnej – zasuwanie i odsuwanie przeprowadzane jest ręcznie poprzez pociągnięcie specjalnego uchwytu,
  • markizy elektryczne – produktem można sterować za pomocą aplikacji, pilota lub przycisku montowanego na ścianie. Proces jest bardzo prosty i wygodny, nie trzeba otwierać okna, aby ustawić markizę we właściwym położeniu. Co więcej, produktem można zarządzać nawet gdy nie ma Cię w domu (aplikacja zainstalowana na smartfonie),
  • markizy solarne – do ich zasilania wykorzystywane są promienie słoneczne. Są bardzo wygodne, gdy decyzja o montażu podejmowana jest już po remoncie. Nie trzeba kuć ścian, aby poprowadzić zasilanie. Markizy są wyposażone w silnik solarny.

okno markiza

Jak konserwować markizy na dachu?

Dbanie o markizy odbywa się w podobny sposób jak w przypadku rolet. Kurz oraz inne zabrudzenia można usunąć odkurzaczem lub sprężonym powietrzem. Pod żadnym pozorem tkaniny nie należy szorować szczotkami ani żadnymi innymi produktami z ostrym zakończeniem.

Do pozbycia się trudnych plam nie jest zalecane używanie rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić materiał. Miękka gąbka z wodą i mydłem w zupełności wystarczą, aby oczyścić całą powierzchnię. Po przeprowadzeniu mycia, markizę należy pozostawić rozwiniętą, aby swobodnie wyschła.

Oprócz prac typowo pielęgnacyjnych, co jakiś czas należy sprawdzić stan techniczny markiz, a w szczególności stabilność śrub, na których trzyma się cała konstrukcja. Warto upewnić się, czy mocowania nie uległy poluzowaniu pod wpływem silnego wiatru, deszczu oraz innych czynników atmosferycznych. Ponadto prowadnice boczne lub przegubne należy regularnie smarować, aby działały niezawodnie.

Zewnętrzne markizy to dobry wybór na dach

Produkt pozwala skutecznie ograniczyć nagrzewanie poddasza oraz ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Jednocześnie nadal można napawać się pięknym widokiem nieba z okna.

Czytany: 99

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *