Redaktor zewnętrzny
19.06.24

Najlepsze zlewy kuchenne do małych kuchni

Posiadanie małej kuchni nastręcza wiele problemów aranżacyjnych. Zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie jest zadaniem prostym. Wymaga odrobiny pomysłowości i sporego wysiłku włożonego w projekt wnętrza. Jednym z wyzwań, jakie stoją przed właścicielami pomieszczeń o niewielkim metrażu, jest wybór odpowiedniego zlewu kuchennego. W jaki sposób, dysponując ograniczonym miejscem, zaaranżować strefę zmywania, tak aby zagwarantować domownikom komfort użytkowania zlewu i optymalnie wykorzystać przestrzeń, a równocześnie cieszyć oczy estetycznym wystrojem wnętrza?

Zlewy jednokomorowe kontra modele półtorakomorowe – postaw na rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w Twojej kuchni

Rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić najwięcej miejsca na małej przestrzeni jest jednokomorowy zlew kuchenny. Aby pomieścić w nim jak najwięcej naczyń (zwłaszcza jeśli posiadasz dużą rodzinę, nie masz zmywarki, a po każdym posiłku pozostaje spora liczba brudnych kubków, talerzy i sztućców), postaw na zlew jak najgłębszy.

Ciekawą opcję dla modeli jednokomorowych stanowią zlewy półtorakomorowe. Rozwiązanie to przewiduje dwie komory różnej wielkości. Dużą spożytkujesz do mycia naczyń po posiłkach, natomiast mniejsza może się przydać chociażby do rozmrażania produktów spożywczych, na przykład wyjętych z zamrażarki owoców, warzyw bądź mięs. Dodatkową komorę zlewu wykorzystasz także podczas codziennego zmywania. Możesz w niej umieścić naczynia, których umycie wymaga uprzedniego namoczenia – przykładem są tłuste talerze czy garnki ze śladami przypalenia.

A może zlew z ociekaczem? Dobry wybór nie tylko do dużej kuchni

Jeśli często zmywasz ręcznie, możesz zadbać o komfort użytkowania zlewu, inwestując w jednokomorowy model z ociekaczem. Wbrew pozorom ociekacz sprawdza się nie tylko w dużych kuchniach. Wielu producentów sprzętu kuchennego oferuje rozwiązania przeznaczone specjalnie do niewielkich wnętrz. Jednym z nich są jednokomorowe zlewy z małym ociekaczem o szerokości równej połowie szerokości komory zlewu.

Ociekacz to niezwykle cenna funkcjonalność, zwłaszcza jeśli zmywasz ręcznie i nie masz miejsca na ustawienie suszarki na blacie lub wewnątrz szafki nad zlewem. Ociekacz, z którego woda dzięki specjalnym wyżłobieniom będzie sprawnie odprowadzana do odpływu, podniesie komfort prac kuchennych. Przyda się też do odstawiania gorących garnków, rondli bądź patelni, których wysoka temperatura nie pozwala bezpiecznie umieścić bezpośrednio na blacie kuchennym.

Zlewy kwadratowe, okrągłe i narożne – jak zaaranżować strefę zmywania w małej kuchni?

Zlew i bateria kuchenna to niezbędne elementy wyposażenia strefy zmywania w każdej kuchni. Przemyślany wybór zlewu kuchennego nabiera szczególnego znaczenia w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu, wymagających jak najlepszego wykorzystania każdego kawałka wolnej przestrzeni.

W kuchniach małych bardzo dobrze sprawdzają się modele o kształcie kwadratowym bądź okrągłym. Doskonałym rozwiązaniem będzie też zlew narożny. Jeśli masz możliwość zamontowania zlewu na styku dwóch prostopadłych ścian, zaoszczędzisz sporo cennego miejsca, które zagospodarujesz w inny sposób. Narożne modele zlewów – podobnie jak szafki narożne – to idealna propozycja do małych kuchni, pozwalająca optymalnie wykorzystać każdy skrawek powierzchni.

Czytany: 118

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *