Sylwia
19.02.18

Scrap Life – dr(ł)ugie życie plastiku.

Trendy eko i recykling we wnętrzach cieszy się coraz większą popularnością. Patrząc więc z perspektywy ilości plastikowych odpadów produkowanych rocznie na świecie, chyba nigdy nie zabraknie surowców gotowych do  ponownego przetworzenia.

Projekt Scrap Life

Projekt Scrap Life to inicjatywa, w której ekologia spotyka wzornictwo przemysłowe. Scrap Life przekształca odpady z tworzyw sztucznych w taborety, które wytwarzane są w procesie formowania wtryskowego.

Scrap Life
© dezeen.com

Sztuka codziennego użytku

Grupa niemieckich projektantów stworzyła siedzenia stołków z  nietypowo ukształtowanych kawałków przetworzonego plastiku. Dzieła powstałe w ten sposób zostały zaprezentowane w ubiegłym tygodniu na targach Ambiente we Frankfurcie w Niemczech.

© dezeen.com

Nad projektem pracowali przez ostatni rok Grischa Erbe i Moritz Jähde, ze studia projektowego Spreng & Sonntag oraz Clemens Lauer i Max Guderian, Twórcy ze Studia Stabil. Hans Maier-Aichen, który jest również profesorem wykładającym projektowanie produktów w Staatliche Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe osobiście nadzorował cały proces powstawania produktów. 

© dezeen.com

Mówią, że śmieć jednego człowieka jest skarbem innego.

Czterech projektantów rozpoczęło projekt podczas podróży terenowej do północnych Włoch w 2013 r., gdzie odwiedzili dużą fabrykę wtryskową specjalizującą się w wytwarzaniu plastikowych krzeseł. Tam zauważyli, że podczas procesu formowania wtryskowego, kiedy zmienia się kolor lub materiał, surowy plastik wycieka z formy na podłogę – tworząc w ten sposób stos kolorowych odlewów, które razem zestalają się w kształt płaskiej płytki.

© dezeen.com

Po odkryciu, że wszystkie powstałe w ten sposób plastikowe „talerze” zostają wyrzucane do kosza na śmieci w fabryce, projektanci postanowili zabrać je ze sobą z powrotem do Niemiec, gdzie mieli nadzieję je wykorzystać. Projektanci opracowali metodę dociskania podgrzanych stalowych rur w dolnej części płytek, aby stworzyć prosty stołek.

Niedługo potem powrócili do fabryki we Włoszech i – za zgodą właściciela fabryki – wrócili do domu z bagażnikiem pełnym plastikowych płytek gotowych do rozpoczęcia masowej produkcji stołków. „Każdy stołek jest zupełnie unikalnym obiektem o indywidualnym kształcie i charakterze „- z dumą opowiadają o swoich dziełach projektanci.

© dezeen.com

Tworząc coś z niczego

Inni projektanci którzy pracują z alternatywnymi tworzywami sztucznymi to m.in. Antwerpska marka Ecobirdy, która wykorzystuje plastikowe zabawki z recyklingu do tworzenia kolorowych mebli dla dzieci, a także absolwentka Design Academy Eindhoven Shahar Livne, która stworzyła materiał przypominający glinę, z przetworzonego plastiku. Takie ekologiczne materiały z pewnością mogą stać się cennym towarem w przyszłości.

A co Wy myślicie o takich ekologicznych meblach? Czy miałyby szansę na stałe zadomowić się w polskich mieszkaniach?

Czytany: 122

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *