Agnieszka Rozmysłowicz
22.11.23

Sylwia Mużyło – malarka wielu twarzy

Jak sama przyznaje: ,,swoich bohaterów umieszczam w nieokreślonym czasie i przestrzeni – w miejscach, które zdają się kryć jakąś tajemnicę i przywołują nostalgię.”

Warto bliżej przyjrzeć się pracom Mużyło. Tematyka jej obrazów, dbałość o detal, ograniczona paleta barw, a także przesycająca je nieokreślona nuta nostalgii odwołuje się do dziewiętnastowiecznego symbolizmu. Tworząc w duchu minionych epok, artystka nigdy nie postrzega swoich obrazów jako nostalgiczne wspomnienia. Podejmuje raczej próbę przełożenia dawnych technik na współczesne realia, co przejawia się między innymi w bardziej niedbałym sposobie kładzenia farby, czy mniej precyzyjnych liniach. Bohaterki, wbrew pozorom współczesne kobiety, ubrane są w przedziwne, teatralne wręcz kostiumy, otrzymują również rekwizyty takie jak pistolet, pilotka, naszyjnik lub filiżanka. Jak komentuje jej prace historyk sztuki, Cezary Lisowski:

Obrazy Mużyło są niczym fotografie. Przedstawienia zatrzymane w czasie. Figury wplątane w sytuację bez akcji. Zastygnięte,uśpione. Topielice. Malarka studiuje historię sztuki w poszukiwaniu pierwowzorów swych postaci, tematów, motywów, rozwiązań formalnych. Dla każdej z jej prac odnajdujemy wiele odniesień do malarstwa XIX i XX w. oraz do współczesnej kultury popularnej. Znajdziemy kuglarki i żonglerki, jakby wyjęte z płócien Picassa. Dumne dziewczyny pozujące na wzór swych młodopolskich prababek. Współczesne femme fatale wplątane w secesyjne wici. Dzieci niczym z nowych wersji pasteli Wyspiańskiego. Picassowskie szarość i błękit, zdobność Klimta.”

SYLWIA MUŻYŁO, Dama z naszyjnikiem, 2015. Materiał uzyskany dzięki uprzejmości artystki.

Warto podkreślić, że artystka nie tylko tworzy sztukę, ale również dąży do tego, aby się nią otaczać na co dzień. Dzięki współpracy z właścicielami zabytkowej posiadłości w Brukseli, udało się jej podjąć inspirującą współpracę przy tworzeniu galerii sztuki z autorskim programem. Imponujące wnętrza restauracji i kawiarni w stylu Art Nouveau świetnie odzwierciedlają klimat jej prac. Nie ulega wątpliwości, że jej doskonałe warsztatowo prace są bardzo dekoracyjne, co sprawia, że nie można przejść obok nich obojętnie.

SYLWIA MUŻYŁO, Anna, obraz z cyklu minuta, 2019. Materiał uzyskany dzięki uprzejmości artystki.

Sylwia Mużyło to polska artystka wizualna i malarka. Absolwentka architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Autorka wystaw indywidualnych oraz uczestniczka wystaw zbiorowych. Laureatka konkursu Fundacji im. Tadeusza Kulisiewicza (1998), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (1999). Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Tworzy figuratywne malarstwo w technice olejnej, monotypie oraz fotografię. Kobiety są główną inspiracją i tematem dla malarstwa Sylwii Mużyło. W jej malarstwie pojawiają się małe dziewczynki, kobiety matki, zaklinaczki hipnotyzujące spojrzeniem, kobiety łagodne, wśród draperii i ornamentów roślinnych, a także mityczne istoty, efemeryczne zjawy, dziewczyny z „męskimi” atrybutami, chłopczyce i wampy. To doskonała portrecistka, która realizuje wizerunki na zamówienie. Prace artystki można oglądać w autorskiej galerii i pracowni w Dzierżoniowie. Od lipca 2018 r. także we własnej galerii sztuki w Brukseli w podziemiach De Ultieme Hallucinatie.

SYLWIA MUŻYŁO, pracownia, 2019. Materiał uzyskany dzięki uprzejmości artystki.SYLWIA MUŻYŁO, Dziewczyna z warkoczami, 2018. Materiał uzyskany dzięki uprzejmości artystki.

Sylwia Mużyło – malarka wielu twarzy

Antonina Rostowska

Czytany: 315

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *