Sylwia
11.11.17

15 najlepszych roślin do biura

W pracy spędzamy większość czasu w ciągu dnia. Nie ważne, czy to biuro w centrum, czy pracujemy w domowym zaciszu. Chcemy, aby miejsce pracy było przyjemne i sprzyjało skupieniu. Świetnie służą temu rośliny! Wspomagają mikroklimat pomieszczenia, oczyszczają je i nawilżają.

Wielokrotnie przeprowadzane badania potwierdzają zbawienny wpływ roślin na zdrowie człowieka. A jakie są najlepsze kwiaty, które powinniśmy mieć w naszych biurach? Przygotowałam ściągawkę z 15 roślinami, które pomogą Ci podjąć decyzję o właściwym wyborze.

Co zapewniają rośliny w miejscu pracy?

Nawilżacz powietrza: Rośliny odprowadzają 97% wody, którą pobierają. Wstawienie kilku do pomieszczenia znacząco poprawi wilgotność jego powietrza.

Norwescy naukowcy potwierdzili, że przebywając w pomieszczeniach z roślinami, nie grozi nam przesuszenie skóry, przeziębienia, bolące gardło czy suchy kaszel.

Filtr powietrza: W niektórych rejonach powietrze w pomieszczeniach może być bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. To przez składniki farb, lakierów meblowych, klejów, materiałów budowlanych czy nawet ubrań.

Rośliny usuwaną do 87% związków szkodliwych z powietrza, takich jak formaldehyd czy benzen. Badania prowadzone przez naukowców z NASA potwierdzają, że rośliny wiążą te związki w glebie i neutralizują je, tworząc nawóz.

Uzdrawiacz: Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach to coraz poważniejszy problem, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ludzie spędzają ponad we wnętrzach 90% czasu.

Norwescy naukowcy udowodnili, że pracownicy w biurach z roślinami chorowali ponad połowę razy rzadziej, niż ich koledzy bez zieleni w pokojach.

Wspomagacz wydajności: Badania przeprowadzone na Royal College of Agriculture in Cirencester w Anglii wykazały, że studenci wykazywali o 70% zwiększoną ważność i skupienie na zajęciach w pomieszczeniach, w których znajdowały się rośliny!

Natomiast mając w pomieszczeniu 2 doniczki i bukiet kwiatów, będziemy o 13% bardziej kreatywni i będziemy mieć więcej pomysłów, niż gdybyśmy mieli figurki czy rzeźby.

CZYTAJ DALEJ  Jak zwalczać mszyce? Domowe sposoby

Jakie są kryteria wyboru roślin?

Wybierając rośliny do biura, upewnij się, że będą odpowiednie do takiego miejsca: takie, które nie będą wymagały zbyt dużo skomplikowanej pielęgnacji, zbyt szybko rosnące lub wymagające silnego nasłonecznia.

Jeśli w biurze nie masz okien lub polegasz na sztucznym oświetleniu, nie wybieraj roślin, które wymagają wiele naturalnego słońca. Rozmiar rośliny (czyli ile miejsca możemy wygospodarować na zieleń) i czas, który jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację rośliny to następne, co trzeba wziąć pod uwagę.

Aby ułatwić Ci zadanie podzieliłam je na 3 kategorie:

1. Rośliny oczyszczające powietrze:

Figowiec sprężysty (Ficus elastica)

To popularne rośliny doniczkowe ze względu na ich duże, błyszczące liście i niewymagającą naturę.

Woda: Figowca należy często podlewać wiosną, aby zachować wilgotną glebę. W okresie jesienno-zimowym wystarczy raz lub dwa w miesiącu. Jeśli liście figowca zaczynają żółknąć, podlaliśmy za dużo.

Słońce: Lubi jasne, ale nie bezpośrednie światło, dobrze będzie rósł przy oknie z lekko przeźroczystą zasłoną.

Dracena wonna (Dracaena fragrans)

Świetnie sprawdzi się jako roślina pochłaniająca toksyny. Ta odmiana, a dracena ma ich wiele, ma przyjemny dla oka wzór liścia.

Woda: Draceny lubią się przesuszać pomiędzy podlewaniami, dlatego należy sprawdzić górne 2 cm gleby przed następną pielęgnacją. W zimie należy ograniczyć podlewanie, ale trzeba uważać, aby nie doprowadzić do przesuszenia ziemi. Jeśli na liściach pojawią się plamki czy przebarwienia, spryskaj je wodą z atomizera.

Słońce: Miejsce lekko zacienione lub okno z grubszą zasłoną.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Ta roślina jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Wiąże unoszące się powietrzu bakterie kałowe i formaldehyd. Jeśli klimatyzacja w biurze jest słaba, zdecydowanie należy zaopatrzyć się w bluszcz!

Woda: Wystarczy utrzymać lekko wilgotną glebę podczas okresu wzrostu rośliny. Potem może znosić okresy suszy.

Słońce: Mało, najlepiej cień.

Aloes (Aloe vera)

Nie tylko oczyszczają powietrze, ale też mogą zastąpić plastry w biurowej apteczce. Nic nie wyleczy zacięcia papierem szybciej niż naturalny aloes!

Woda: Wystarczy szeroka donica z odprowadzeniem wody, aby zapobiec gniciu.

Słońce: Pełne słońce

Chamedora (Chamaedorea)

Bambus w wersji doniczkowej sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Świetnie wypełni pustą przestrzeń i będzie piękną, zieloną ozdobą.

CZYTAJ DALEJ  Szubak - po czym rozpoznać obecność tego szkodnika?

Woda: Zdrowe rośliny mają równomierny, ciemnozielony kolor liści. Jeśli robią się brązowe, zmień częstotliwość podlewania. Upewnij się, że doniczka ma odpowiednie odprowadzenie wody.

Słońce: Toleruje cień, ale będzie rosła lepiej w umiarkowanym świetle. Wybierz miejsce lekko zacienione lub okno z grubszą zasłoną.

2. Nie wymagające bezpośredniego światła

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Piękne rośliny o prostych, białych kwiatach. Dobrze znoszą trudne warunki, szybko rosną i co najważniejsze, oczyszczają powietrze z toksyn.

Woda: Utrzymuj glebę nawilżoną, ale uważaj, żeby nie przedobrzyć. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie, przenieś go w ciemniejsze miejsce. Jeśli dodatkowo brązowieją liście – to oznaka zbyt dużej ilości słońca.

Słońce: Tylko cień.

Chamedora wytworna (Chamedora)

Jedna z roślin oczyszczających polecanych przez NASA, dzięki swoim potwierdzonym badaniami właściwościom.

Woda: Dużo wody, ale nie często. Sprawdź, czy ziemia nie wyschła od ostatniego podlewania i dopiero wtedy podlej. Jeśli chcesz pobudzić roślinę do wzrostu, utrzymuj w pomieszczeniu temperaturę nieco powyżej 20 stopni Celsiusza.

Słońce: Lubi jasne miejsca, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Prosta w obsłudze roślinka dla kogoś, kto nie ma ręki do zieleni. Można je zostawić same sobie na długie tygodnie bez opieki i świetnie sobie poradzą. Usuwają formaldehyd i benzen z powietrza.

Woda: Łatwo gniją z powodu nadmiernej ilości wody, więc donica powinna mieć dobre odprowadzenie wilgoci.

Słońce: Niebezpośrednie światło lub lekki cień.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata)

Poczciwa paprotka! Ten uroczy „rozczochrany” kwiat nie znosi wysokich temperatur i wysuszenia. Odpowiednio nawodniany odwdzięczy się przyjemnym dla oka pióropuszem zieleni.

Woda: Paprocie lubią wilgoć, więc raz w tygodniu potraktuj je spryskiwaczem. Często też podlewaj ziemię. Jeśli zauważysz, że liście nefrolepisu żółkną, nawilżaj!

Słońce: Lekki półcień.

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior)

Aspidistra ma piękne, zielone liście. Dobrze radzi sobie w ciemnych, chłodnych pomieszczeniach i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Woda: Poza wiosennym okresem wzrostu nie wymaga regularnego nawadniania. Jeśli będzie stała w ciemnym pomieszczeniu, należy ograniczyć podlewanie.
Słońce: Dobrze znosi wszystkie rodzaje oświetlenia poza bezpośrednim słońcem.

3. Niewymagające skomplikowanej pielęgnacji:

Aglaonema (Aglaonema)

Magiczna roślina: usuwa toksyny z powietrza, nie wymaga częstego podlewania i światła słonecznego. Dwukolorowe liście uprzyjemnią pracę nawet w niewielkim i ciemnym pomieszczeniu.

CZYTAJ DALEJ  Jak i kiedy sadzić bób - sadzenie bobu krok po kroku

Woda: Aglaonema lubi ciepło i wysoką wilgotność powietrza, jednak radzi sobie i bez nich. W dłuższym okresie nie przetrwa jednak w chłodnych pomieszczeniach. Wystarczy ją podlewać raz w tygodniu.

Słońce: Małe lub niebezpośrednie nasłonecznienie.

Filodendron (Philodendron)

Efektowna roślina zielona, łatwa w utrzymaniu, szybko sygnalizuje opiekunowi o swoich potrzebach. Występuje w 2 odmianach, pnącej i niskiej. Wybierając pnącą, należy zapewnić mu odpowiednią podporę do wzrostu.

Woda: Podlewaj, kiedy górna warstwa ziemi będzie zupełnie sucha. Przywiędłe liście sugerują, że należy zmienić sposób podlewania rośliny, wyblakłe natomiast o braku potrzebnych mu składników odżywczych. W okresie wiosennego wzrostu podlewaj więc filodendron wodą z odpowiednim nawozem.

Słońce: Jasne, ale niebezpośrednie światło.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas)

Jeśli szukacie rośliny niezniszczalnej, wybierzcie zamiokulkas. Przetrwa miesiące zaniedbań i braku światła, zachowując piękne zielone liście o niespotykanym kształcie.

Woda: Podlewać tylko wtedy, kiedy ziemia jest całkowicie sucha. Nadmierne nawadnianie może tylko zaszkodzić zamiokulaskasowi. Jeśli liście żółkną i zwijają się, oznacza to, że roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu.

Słońce: Przetrwa nawet w pomieszczeniu bez okien, wystarczy mu światło żarówek.

Grubosz jajowaty (Crassula ovate)

Drzewko szczęścia to popularna roślina doniczkowa. Duże, owalne liście są niezwykle ozdobne.

Woda: Gleba w doniczce grubosza powinna wysychać między podlewaniami. Jeśli zauważysz, że roślina gubi liście, podlewaj ją częściej.

Słońce: Lubi umiarkowane światło

Dypsis lutescens (Dypsis lutescens)

Palma o efektownych, pióropuszowych liściach to przepiękna dekoracja do każdego wnętrza. Dobrze sprawdzi się w nowoczesnym, przestronnym biurze. Palmowe dodatki to hit dekoracyjny, dlatego nie postawić na żywy okaz?

Woda: Opieka nad dypsisem nie jest trudna. Utrzymuj glebę wilgotną w okresie wiosenno-letnim, zimą i jesienią gleba może wysychać pomiędzy podlewaniami. Co 2-3 lata roślinę należy przesadzić, aby usunąć pokłady soli, które gromadzi roślina.

Słońce: Lubi umiarkowane nasłonecznienie. Jeśli będzie stała w pełnym słońcu, liście zaczną żółknąć i opadać.

Zieleń w pomieszczeniach niewątpliwie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli poświęcicie chwilę na zaopiekowanie się przyjacielem w doniczce, odwdzięczy się z nawiązką! Macie rośliny w biurach czy pomieszczeniach do pracy? Jeśli jeszcze nie, mam nadzieję, że powyższa lista pomoże to zmienić!

Sprawdźcie również, jakie rośliny warto mieć w sypialni.

Czytany: 1492

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *