Sylwia
07.11.17

10 roślin, które powinniście mieć w sypialni.

Matka Natura ma receptę na prawie wszystko. Rośliny od wieków znane są z dobroczynnego wpływu na ludzki organizm. Nie chodzi tu wyłącznie zioła, ale również zwykłe, doniczkowe kwiaty!

Spróbuj postawić którąś z poniższych roślin w swojej sypialni i ciesz się lepszym, zdrowszym snem.

10 roślin, które powinniście mieć w sypialni

Te rośliny skutecznie oczyszczają powietrze i eliminują toksyny, dzięki czemu pomagają nam szybciej spać i zapewniają wypoczynek lepszej jakości.

Są nie tylko świetną ozdobą pomieszczenia, wprowadzając przytulną zieleń do sypialni, ale też usuwają z pomieszczenia dwutlenek węgla i filtrują powietrze w swoich naturalnych procesach życiowych.

Czym jednak wyróżniają się na tle innych roślin? Zobaczcie sami.

Bluszcz pospolity (Hedera Helix)

Bluszcz pospolity (Hedera Helix)Podczas badań przeprowadzanych przez NASA, potwierdzono oczyszczające właściwości bluszczu. Poprzez swoje detoksykujące działanie, pomaga pozbyć się alergenów z powietrza i łagodzi objawy uczuleń.

Uwaga! Liście bluszczu są trujące i nie powinno się ich spożywać, dlatego, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, (zwłaszcza ciekawskie koty), rośliny nie powinny znajdować się w łatwo dostępnych dla nich miejscach.

Aloes (Aloe Vera)

Aloes (Aloe Vera)Cudowna roślina o wielu właściwościach leczniczych: ułatwia trawienie, wspomaga leczenie chorób skóry i ran. Wytwarza tlen wieczorem, dzięki czemu oczyszcza powietrze w sypialni i ułatwia zasypianie.

Dodatkowo jest niezwykle łatwa w pielęgnacji – nie potrzebuje specjalistycznej opieki ani częstego podlewania.

Jaśmin

JaśminTe piękne, białe kwiaty o charakterystycznym zapachu od lat są używane w aromaterapii. Zapach jaśminu jest uspokajający, ma pozytywny wpływ na sen. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Wheeling Jesuit University.

Kiedy porównano działanie zapachów jaśminu i lawendy, ten pierwszy miał większy wpływ na jakość snu. Co więcej, olejek o zapachu jaśminu jest z powodzeniem stosowany w aromaterapii wspomagającej leczenie stanów lękowych i depresji.

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)Ta cudowna roślina eliminuje z powietrza benzen i formaldehyd, oczyszcza i nawilża je, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu aż o 5%. Dlatego skrzydłokwiat jest najlepszą rośliną dla klimatów suchych.

Sam kwiat potrzebuje podlewania tylko raz w tygodniu i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji.

Lawenda, Lavandula

Lawenda, LavandulaOd stuleci lawenda znana jest ze swoich relaksujących i uspokajających właściwości. Badania na Uniwersytecie Miami Miller School of Medicine w 2008 roku wykazały, że zapach ten szczególnie działa na dzieci i noworodki.

Dzieci szybciej się uspokajają i zasypiają głębiej niż bez stosowania aromaterapii. Można go stosować jednak niezależnie od wieku, ponieważ lawendowy olejek eteryczny najlepiej wpływa na jakość snu.

Kozłek Lekarski, Valeriana officinalis

Kozłek Lekarski, Valeriana officinalisPoza niezaprzeczalnymi walorami estetycznymi, waleriana wspomaga leczenie zaburzeń snu i bezsenność.

Naukowcy potwierdzili hipnotyczne właściwości waleriany już lata temu. W 2004 roku jednak Japońscy naukowcy odkryli, iż zapach różowych kwiatów waleriany wpływa na działanie receptorów GABA w organizmie, wspomagających prawidłowe działanie układu nerwowego i pomaga się zrelaksować.

To zioło jest jednym z 12 najlepszych lekarstw na bezsenność, jest często używane jako składnik środków nasennych i uspokajających.

Wężownica (Sansevieria Trifasciata)

Wężownica (Sansevieria Trifasciata)Według NASA, wężownica jest jedną z najlepszych roślin oczyszczających powietrze, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Dzięki temu świetnie sprawdzi się jako roślina sypialniana. Wysokie, zielono-żółte liście są też bardzo dekoracyjne.

Gardenia

GardeniaBiałe kwiaty wydzielają przepiękny zapach, który ma właściwości uspokajające, dzięki czemu koi i relaksuje ciało i umysł. Badania przeprowadzone w 2010 roku na Uniwersytecie Heinrich Heine w Dusseldorfie dowiodły, że gardenia jest równie skutecznym środkiem uspokajającym, jak valium.

Dlatego zamień swoje tabletki nasenne na doniczkę z tym pięknym kwiatem.

Gerbera, (Gerbera jamesonii)

Gerbera, (Gerbera jamesonii)To przepiękny, dekoracyjny kwiat o silnych właściwościach uspokajających. W nocy wydziela tlen, wspomagając mikroklimat pomieszczenia. Jest pomocna w leczeniu bezsenności. Mnogość dostępnych kolorów kwiatów sprawi, że przebywanie w sypialni stanie się przyjemnością i poprawi samopoczucie.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)

Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)Piękna zielona roślina doniczkowa o zdrowotnych właściwościach. Usuwa z powietrza formaldehyd! Badania NASA potwierdzają skuteczność w usuwaniu 90% tej groźnej substancji z pomieszczenia. Można poczuć zdrowotne właściwości Zielistki, umieszczając ją na półce lub szafce w pobliżu łóżka już od pierwszej nocy.

Kwiaty i rośliny w pomieszczeniach to nie tylko wyjątkowe ozdoby, ale i naturalne lekarstwa. Może już macie któryś z nich w domu? Spróbujecie je przestawić do sypialni?

Koniecznie dajcie znać, czy czujecie różnicę w jakości snu! Zobacz też: Jakie kwiaty hodować na balkonie.

Czytany: 398

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *