Sylwia
19.10.17

8 sposobów na czysty i świeży dom ze zwierzętami

„Czysty i świeży” – te określenia nie zawsze są pierwszymi, jakimi ludzie opisują dom ze zwierzętami. Spójrzmy prawdzie w oczy: nasze cudowne futrzaki pozostawiają nieprzyjemny zapach, który może utrzymywać się w całym domu.

I tak jak po pewnym czasie stajemy się znieczuleni na własne perfumy, często tak samo reagujemy na zapach naszych domów. Mimo to Twoi goście mogą od razu zauważyć, że masz czworonożnego kompana już po pierwszym wdechu, zanim zostaną przez niego powitani!

Usunięcie źródeł wszelkiego nieprzyjemnego zapachu jest kluczem do utrzymania domu w czystości w obecności psa lub kota. Poniższe porady i harmonogram czyszczenia zapobiegną rozprzestrzenianiu i utrzymywaniu się zwierzęcych zapaszków:

1. Regularnie kąp i czesz swojego pupila.

Nawet jeśli sierść nie wygląda na brudną na pierwszy rzut oka, myj swojego psa regularnie. Na rynku dostępnych jest wiele delikatnych szamponów, które usuną błoto, tłuszcz, złuszczony naskórek i zapachy, które zwierzę nosi na futrze.

Uważaj jednak, aby nie robić tego zbyt często, ponieważ możesz pozbawić zwierzę naturalnej bariery ochronnej na skórze, co może skutkować reakcją alergiczną, łuszczeniem się naskórka i wypadaniem sierści.

Wbrew popularnym opiniom kąpać należy również koty, zwłaszcza rasy długowłose. Regularne kąpiele spowodują, że sierść nie będzie podatna na kołtuny i splątania, które nie tylko są bolesne dla kota, ale również stają się siedliskiem bakterii i nieprzyjemnych zapachów. Taka pielęgnacja jest potrzebna zwłaszcza kotom wychodzącym.

2. Zaprzyjaźnij się z rolkami do ubrań.

Mając czworonożnych współlokatorów, musimy się niestety liczyć z wszechobecną sierścią. Czesanie powinniśmy więc przeprowadzać częściej niż kąpiele. Rasy długowłose psów i kotów w okresie linienia można czesać nawet codziennie.

Zminimalizuje to znacznie ilość sierści osiadającej na dywanie i meblach. W razie potrzeby można również skorzystać z pomocy profesjonalnych salonów strzygących zwierzęta.

Aby utrzymać porządek, regularnie odkurzaj meble tapicerowane i używaj rolki do ubrań do wyczyszczenia nie tylko ulubionego płaszcza, ale również kanapy czy foteli.

Rolka do czyszczenia z 2 wymiennymi zapasami. Cena: 16,00 zł

Do wyboru na rynku mamy rolki taśmowe jednorazowego użytku, jak również ekologiczne rolki silikonowe, które wystarczy umyć po użyciu. Takie sprzątanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.

3. Utrzymuj podłogi w czystości.

Wielu posiadaczy zwierząt pogodziło się z faktem regularnego sprzątania podłóg w mieszkaniach. Często nawet codziennego. Jeśli chcesz odkurzyć dywan, sprzątaj go z uprzednio opróżnionym workiem lub pojemnikiem.  Jeśli zawiera on pozostałości po poprzednich porządkach, odkurzacz może wtłoczyć ich zapach z powrotem do pomieszczenia. Z pomocą przychodzą więc różne wkłady zapachowe lub neutralizatory do odkurzaczy.

odkurzacz-domowy-bezworkowy-plastikowy-mesko-warrant-bialy-1600-w_7
Odkurzacz domowy bezworkowy plastikowy MESKO. Cena: 173,00 zł

Jeśli masz płytki, używaj delikatnych i przyjaznych dla łapek detergentów. W okresie jesienno-zimowym zaopatrz się również w zestaw ręczników lub wycieraczek w przedpokoju, aby odpowiednio oczyścić psie łapy po każdym spacerze.

Jeśli nie mamy czasu na częste porządki, warto zainwestować w odkurzacze samobieżne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które nie tylko odkurzają, ale również myją podłogę pod Twoją nieobecność. Zaprogramuj urządzenie, aby cieszyć się czystym mieszkaniem po powrocie z pracy. Zaoszczędzony na sprzątaniu czas możesz przeznaczyć na dłuższe spacery z pupilem.

4. Sprawdzaj filtry regularnie.

Wymieniaj filtry klimatyzacji lub kominków co najmniej raz w miesiącu. Jeśli masz kilka zwierząt domowych lub takie, które gubi szczególnie dużo sierści, rozważ wymianę filtrów co dwa tygodnie.

Nie tylko twój dom poczuje różnicę, ale zwierzęca sierść może zapchać filtr powietrza i zniszczyć klimatyzator.

5. Dezynfekuj.

Nieprzyjemne zapachy są najczęściej powodowane obecnością bakterii. Wiele nowoczesnych środków dezynfekujących jest w stanie usunąć do 99% bakterii, przywracając mieszkaniu świeży zapach.

Dokładnie sprawdzaj jednak ich skład: nie wszystkie z nich są przyjazne delikatnym łapkom i ciekawskim noskom!

6. Regularnie odświeżaj.

Sięgnij po odświeżacze powietrza eliminujące nieprzyjemne zapachy. W zależności od potrzeb możesz wybrać spraye, odświeżacze elektryczne lub zapachowe olejki. Dzięki temu w Twoim domu będzie zawsze przyjemnie.

Używaj również pochłaniaczy i eliminatorów zapachów w kociej toalecie. Te nowoczesne dostępne na rynku działają nie tylko odświeżająco, ale również antybakteryjnie.

Posiadaczom kotów zapewne nie trzeba tu przypominać o regularnym, najlepiej codziennym, opróżnianiu grubszej zawartości kuwety.

Przy regularnym stosowaniu eliminatorów zapachów, proces wymiany całego żwirku wraz z myciem kuwety należy przeprowadzać regularnie co 2 do 3 tygodni.

7. Pozbądź się zapachu moczu.

Jeśli Twojemu ulubieńcowi zdarzy się „wypadek w pomieszczeniu, użyj enzymatycznych środków czyszczących przeznaczonych do sprzątania po zwierzętach. Takie środki, poza usunięciem zapachów i zdezynfekowaniem powierzchni, wyeliminują również zapach feromonów odpowiedzialnych za znaczenie terenu.

Trudny do usunięcia jest zwłaszcza zapach moczu samców.

Należy jednak pamiętać, że jest to naturalny proces, mocno zakorzeniony w zwierzęcej psychice i całkowita eliminacja potrzeby znaczenia terenu może nastąpić dopiero po zabiegu kastracji lub sterylizacji zwierzęcia.

Pupil po zabiegu będzie nie tylko szczęśliwszy i zdrowszy, ale również nie będzie sprawiał zapachowych problemów.

8. Nie zapomnij o posłaniach.

Kupując posłanie dla Twojego pupila, wybierz takie, które ma zdejmowany pokrowiec. Pierz je co najmniej 2 razy w miesiącu, razem z poduszkami, kocami czy szmacianymi zabawkami, z którymi zwierzę ma kontakt.

Warto to robić wtedy, kiedy zmieniamy własną pościel.

Macie w domu czworonożnych lokatorów? Co robicie, aby wasz dom był czysty i zadbany? Podzielcie się swoimi sposobami na zapanowanie nad chaosem w domu ze zwierzętami.

Gdzie szukać odpowiedzi i rad?

Jeżeli macie jakieś własne spostrzeżenia lub szukacie porady dotyczących zwierzaków domowych to zapraszamy do Grup na Facebooku:

  • Koty i wszystko o nich
  • Koty – Nasza Wielka Puszysta Miłość 🙂

Koniecznie zobaczcie też kolekcję mebli z Ikea dla psów i kotów

Czytany: 80

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *