Sylwia
06.04.18

Dobry Projekt, czyli priorytet funkcjonalności.

Każdy z nas marzy o „Pięknym Mieszkaniu”.

Nic w tym dziwnego. Kochamy otaczać się pięknymi rzeczami równie mocno, jak pragniemy spotkać wspaniałego mężczyznę, czy piękną, mądrą kobietę jako partnera dla naszej przyszłości. Wynika to z wielu, choć jakże prostych powodów. To co dobre – cieszy oko i zmysły, daje satysfakcję, pozwala odczuwać spełnienie, generuje komfort i polepsza samopoczucie. To co złe – nawarstwia frustrację, potrzebę zmiany, napawa niepokojem, czasem niechęcią.

Jednak realizacja marzenia o pięknym lokum, potrafi wymknąć się spod kontroli.

Wpływa na to jeden, raczej prosty, choć nieoczywisty czynnik. Najważniejszą cechą pięknego mieszkania jest… jego funkcjonalność. Jest to podstawa, której uczy się na studiach kandydatów na przyszłych architektów wnętrz. Każdy człowiek ma z nią do czynienia codziennie, jednak rzadko mamy o jej wpływie świadomość.

Jest to czynnik najbardziej wymagający i rodzi również najwięcej problemów, gdy nie weźmie się go pod uwagę. Z moich doświadczeń jako architekta wynika, że zachwyt nowym „pięknym” wnętrzem trwa od trzech miesięcy do roku. Może oczywiście trwać to dłużej i jest to wprost związane z tym magicznym czynnikiem – funkcjonalnością. Piękne materiały czy wyposażenie z czasem stają się codziennością, nie zachwycają już tak bardzo, lecz są czymś normalnym. To wtedy uwypuklają się mankamenty nieprzemyślanych rozwiązań, które zaczynają niepokoić, drażnić, budzić niechęć. I przeciwnie – wtedy wychodzi, że coś pomimo „opatrzenia się” dalej jest świetne! Bo spełnia swoją funkcję i daję radość a dodatkowo cieszy wyglądem.

TWORZYWO Warsztat Architektury Wnętrz

Piękne wnętrze musi być mądre, przemyślane. Zdecydowanie nie musi być bogate.

Musi pasować do właściciela. Ma za zadanie tworzyć Twoje własne tło, coś co utrzymuje twój komfort, co Cię uzupełnia. Twój Dom to Twoja przestrzeń do życia, która może uspokajać, dawać spełnienie. Tu wszystko musi chodzić jak w zegarku, nie tylko ładnie wyglądać. Bo czas wolny jest tym najcenniejszym. To Twój czas, w twoim domu!

Dobry projekt to funkcja i jej spełnienie. Nie jest sztuką zrobić piękny projekt.  Zrobić pięknie i mądrze – to już wyzwanie. I daje ogrom satysfakcji!

Powyższy tekst przygotował niezastąpiony Wiktor Falkowski z pracowni  TWORZYWO Warsztat Architektury Wnętrz.

Tą i inne ciekawe publikacje znajdziecie w wydawanym przez nas magazynie papierowym.

Fot. W. Falkowski

Koniecznie przeczytajcie również inne artykuły Wiktora: Stan tego mieszkania jest odpychający – to znakomicie!

Czytany: 150

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *