Biblioteka przyszłości w Chinach
ArchitekturaRedakcja poleca

Biblioteka przyszłości w Chinach.

349czytany

W Chinach w mieście Tianjin powstała właśnie najnowocześniejsza, futurystyczna biblioteka w Chinach.
Holenderskie biuro architektoniczne MVRDV pracowało nad tym projektem razem z Instytutem Urbanistyki i Planowania Tianjin.

©Ossip mvrdv.nl

Biblioteka jest częścią kompleksu mającego zapewnić rozwój kulturalny miasta, łączącego centrum edukacyjne z parkiem.

©Ossip mvrdv.nl

W centrum tego nowoczesnego budynku znajduje się owalny otwór, pod którym umieszczona została ogromna kula mieszcząca audytorium.

©Ossip mvrdv.nl

Jej wnętrze wypełniają regały dopasowane do kształtu ścian. To kształty kuli nadają topografię wnętrzu. Schodkowe regały, na których znajdują się książki, wychodzą na fasadę.

©Ossip mvrdv.nl

W ten sposób schodkowy układ wewnątrz jest odzwierciedlony na zewnątrz, z każdym poziomem podwajający się jak żaluzje.

©Ossip mvrdv.nl

Wijące kształty przeplatają się, tworząc konstrukcję ścian i łukowate sklepienia, przechodzące w półki i miejsca do przechowywania. Wizja architektów jest spójna i przemyślana.

©Ossip mvrdv.nl

Na pięciu poziomach budynku znajdują się szczegółowo rozplanowane obiekty edukacyjne. Na poziomie podziemnym znajdują się pomieszczenia usługowe, magazyn i duże archiwum. Na parterze znajdują się czytelnie dla dzieci i osób starszych, główne wejście i dostęp do kompleksu kulturalnego, audytorium i tarasów.

©Ossip mvrdv.nl

Dostęp do pięter wyżej. Pierwsze i drugie piętro składa się głównie z czytelni, ekspozycji książek i miejsc spotkań, a na dwóch najwyższych piętrach znajdują się również sale konferencyjne, biura, sale komputerowe i multimedialne sale audiowizualne.

©Ossip mvrdv.nl

Powierzchnia biblioteki to prawie 34 tys. Metrów kwadratowych. Na jej terenie znajduje się prawie 1,2 miliona książek.

©Ossip mvrdv.nl

To drugi projekt MVRDV ukończony w Tianjin. Wcześniejszy to TEDA Urban Fabric, nowoczesny kompleks usługowo-mieszkalny ukończony w 2009 roku.

Zobaczcie również Bibliotekę i Dom Kultury w Norwegii

7 komentarzy

  1. Z pewnością cała konstrukcja robi wrażenie. Niesamowite. Jako miłośniczka książek żałuję, że ta biblioteka nie jest gdzieś bliżej mnie. Fantastyczne zdjęcia. Idę poszukać więcej!

Leave a Response

Sylwia
Z wykształcenia magister architektury wnętrz, z zamiłowania wielbicielka rzeczy niepowtarzalnych i nietuzinkowych rozwiązań. Dzięki HomeMag będę dzielić się z Wami nowinkami z cudownie szerokiego świata home & garden.