Redakcja Hmag
04.06.18

Czym różni się kosa spalinowa od podkaszarki?

Perfekcyjna pielęgnacja trawnika wymaga wykorzystania najwyższej jakości i skuteczności narzędzi, dzięki którym możliwe będzie dostosowanie wyglądu i porostu trawy.

Na rynku jest przeogromny wybór sprzętu przeznaczonego do pielęgnacji trawnika. Najczęściej wybór pada na kose spalinową oraz podkaszarki. Choć oba urządzenie przeznaczone są do przycinania trawy, to jednak pomiędzy nimi istnieje dość sporo bardzo istotnych różnic. Główną różnicą pomiędzy nimi są sytuacje, w których są wykorzystywane.

Kosa spalinowa czy podkaszarka?

Wybierając urządzenie do koszenia trawnika przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rodzaj terenu, na jakim urządzenie będzie wykorzystywane. Kosa spalinowa najlepiej sprawdzi się na dużych obszarach, na których będziemy mieli doskonałą możliwość zapoznania się z jej możliwościami.

Natomiast podkaszarka sprawdzi się jedynie przy miejscach o niewielkich powierzchniach, ciasnych i bardzo zróżnicowanych pod względem ukształtowania terenu. Ze względu na swoje cechy charakterystyczne podkaszarki wykorzystuje się do przycinania trawy w miejscach trudno dostępnych.

Podkaszarki

Podkaszarki będą najlepsze w szczególności przy przycinaniu trawy wokół drzew, w ciasnych szczelinach między rabatkami czy wzdłuż krawężników. Dodatkowo podkaszarki znacznie lepiej niż kosy spalinowe sprawdzą się na terenach stromych, nierównych i kamienistych.

Podkaszarki i kosy spalinowe dość znacząco różnią się pomiędzy sobą konstrukcją. Te pierwsze są znacznie łatwiejsze w manewrowaniu, dlatego właśnie najlepsze będą do przycinania trawy w trudnych miejscach i nierównych terenach.

Podkaszarki na rynku znaleźć można zarówno w wersji z silnikiem elektrycznym jak i spalinowym. Zdecydowana większość podkaszarek charakteryzuje moc około 1 KM, a elementem tnącym jest nylonowa żyłka.

Kosa spalinowa

Kosa spalinowa będzie doskonała na dużych obszarach ( nawet takich, które swoim zasięgiem przekraczają 100 metrów kwadratowych). Jest to urządzenie wykorzystywane między innymi do skracania trawy w tak zwanych ogrodach dzikich, czyli takich, które są niezwykle rzadko pielęgnowane ( dlatego trawa do skoszenia bywa w nich naprawdę wysoka).

Dlatego większość kos spalinowych trafiających do sprzedaży sprzedawana jest z silnikiem spalinowym, którego moc bardzo często dość znacząco przekracza wartość 2 KM. Skracanie wysokiej trawy i pozbywanie się bujnych zarośli wymaga wyposażenia maszyny w dość solidne elementy tnące. Kosa spalinowa jest doskonała przy długiej i bardzo intensywnej pracy.

Kosa spalinowa i podkaszarka znacząco różnią się nie tylko pod względem konstrukcji, jak i możliwości. Bez najmniejszych wątpliwości kosy spalinowe są urządzeniami o znacznie większej mocy niż podkaszarki, dlatego zdecydowanie lepiej sprawdza się w pracy nawet na bardzo dużym i niezwykle trudnym terenie.

Dużą ich wadą jest jednak ich wielkość, co przekłada się na problemy z manewrowaniem. Dlatego też w miejscach, gdzie konieczne jest ciągłe manewrowanie urządzeniem koszącym, dla efektywności cięcia trawy najlepiej sięgnąć po podkaszarkę, mniejszą od kosy i zdecydowanie bardziej zwrotną.

Artykuł powstał przy współpracy z MTDsklep.pl

Zobacz koniecznie też: 10 najpopularniejszych roślin ogrodowych

Czytany: 69

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *