Redakcja Hmag
28.05.18

Aranżacja wnętrz: ile łazienek powinno być w domu?

Ile łazienek warto mieć w domu? Niestety nie istnieje jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie, wszystko zależy bowiem od stanu liczbowego domowników, metrażu, liczby kondygnacji czy położenia pionów kanalizacyjnych.

Przystępujesz do aranżacji wnętrza i nie wiesz, ile łazienek powinieneś wydzielić? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym bezproblemowo ustalisz ich prawidłową ilość.

ile łazienek

Dodatkowa łazienka oznacza dodatkowe koszty. I to wcale nie takie małe, bo łazienka stanowi jedno z najdroższych pomieszczeń do wykończenia – więcej potrafią kosztować jedynie kuchnie. Skoro instalacje sanitarne stanowią tak duże obciążenie dla naszego budżetu, to czemu w ogóle powinniśmy stawiać na opcję z kilkoma łazienkami?

Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim jego wygoda – dzięki kilku łazienkom możemy uniknąć wielu konfliktowych sytuacji, szczególnie porankami. Generalnie liczba łazienek w dużej mierze zależy od liczby domowników; jeśli w domu mieszkają dwie, góra trzy osoby, to jedna łazienka powinna w zupełności zaspokoić wszystkie potrzeby.

Problem pojawia się dopiero w przypadku liczniejszych rodzin: tu brak dodatkowej łazienki będzie powodował spory dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu (chyba że domownicy z czułością wspominają okres PRL-u i długie stanie w kolejkach).

Dobrym pomysłem jest urządzenie dwóch osobnych łazienek: jednej przeznaczonej dla rodziców oraz drugiej dla dzieci.

Kondygnacja a aranżacja wnętrza łazienki

Wpływ na liczbę łazienek ma również liczba kondygnacji w domu. Generalnie przyjmuje się, że każda kondygnacja powinna zawierać minimum jedną łazienkę.

Przy aranżacji wnętrza koniecznie trzeba zadbać o łazienkę na parterze, która służyć będzie przede wszystkim naszym gościom, choć korzystać z niej mogą również domownicy w podeszłym wieku (wejście na piętro bywa dla nich często kłopotliwe). Łazienka na piętrze będzie z kolei przeznaczona wyłącznie dla potrzeb mieszkańców domu.

Prywatną łazienkę można umieścić bezpośrednio przy sypialni. To rozwiązanie dla osób, które cenią sobie intymność – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Pamiętajmy jednak, że w takim przypadku ważną rolę odgrywa wizualna ciągłość pomiędzy tymi pomieszczeniami.

Naturalnie nie musimy decydować się na identyczną kolorystykę, ale przy aranżacji wnętrz lepiej pozostać w jednym stylu. Warto wybrać ten, który lubimy najbardziej, np. styl industrialny, skandynawski albo oszczędny minimalizm.

Gdzie łazienek sześć…

Decydując się na kilka łazienek trzeba pamiętać o tym, że powinny być one umiejscowione jak najbliżej siebie lub bezpośrednio nad sobą. Taki zabieg pozwoli nam skutecznie zminimalizować liczbę pionów wentylacyjnych oraz kanalizacyjnych w projekcie domu.

Ponadto musimy liczyć się z tym, że łazienka nie należy do często remontowanych pomieszczeń, więc urządźmy ją tak, aby jak najdłużej spełniała wszystkie nasze potrzeby.

– Wszystkie urządzenia sanitarne powinny być rozmieszczone w taki sposób, aby można było z nich wygodnie i bezproblemowo korzystać – ostrzega Maciej Balcerek. – Umywalkę i toaletę warto rozsunąć na odległość co najmniej 20-30 cm, podobny odstęp powinien dzielić umywalkę od kabiny prysznicowej.

Jeżeli nie dysponujemy dużą łazienką, możemy zawsze zdecydować się na przeniesienie pralki do kuchni, choć takie rozwiązanie może prowadzić do pewnego dysonansu estetycznego.

Zobacz też Domy duże – jak zagospodarować ich wnętrze?

Czytany: 154

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *