Redakcja Hmag
24.04.18

Jaka powinna być kolejność prac przy remoncie?

Remont powinien być dobrze zaplanowany, a kolejność wykonywania poszczególnych prac dobrze przemyślana. Tylko w taki sposób całe przedsięwzięcie może przebiegać w najbardziej harmonijnie. Sprawdź, od czego zacząć planowanie remontu i jak powinien wyglądać jego harmonogram.

Od czego zacząć?

Nowe mieszkanie można remontować, zanim się do niego wprowadzimy. W przypadku mieszkań z rynku pierwotnego mamy do czynienia zwykle z obowiązkowym remontem, gdyż deweloper pozostawia nam do dyspozycji same ściany, surowe sufity i podłogi do samodzielnego wykończenia.

Jeśli zaś kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, teoretycznie może ono nadawać się do zamieszkania. Gdy nie stać nas od razu na remont, możemy trochę pomieszkać w takim lokalu i wówczas szybko stanie się jasne, gdzie i co chcielibyśmy ustawić oraz jaką mamy wizję aranżacyjną dla kolejnych pomieszczeń.

Plan warto przygotować na zwykłej kartce papieru, a dla bardziej zaawansowanych użytkowników komputera i programów projektowych oraz graficznych, pozostaje stworzenie wizualizacji cyfrowej. Także na kartce papieru można rozmieścić meble i sprzęty, które mają stanąć w każdym pomieszczeniu. Później przyjdzie czas na wykonanie od podstaw każdej pracy remontowej.

Po pierwsze – elementarne prace remontowe

Jeśli istnieje taka konieczność, gruntowny remont mieszkania powinniśmy rozpocząć od prac, które spowodują najwięcej bałaganu. Zalicza się do nich montowanie drzwi i okien, gipsowanie ścian, wyrównywanie podłogi wylewką, zmianę instalacji elektrycznej czy hydraulicznej, montaż gniazdek itp.

Warto dobrze rozplanować instalację elektryczną, montując odpowiednią ilość gniazdek w takich pomieszczeniach, jak na przykład kuchnia, gdzie jest ich potrzebnych znacznie więcej, niż w salonie czy łazience. Strategiczne rozmieszczenie włączników światła także jest bardzo istotne.

Po drugie – wymiana elementów grzewczych

Zarówno wtedy, gdy planujemy instalację ogrzewania podłogowego, jak i ogrzewanie tradycyjne, za pośrednictwem kaloryferów, musimy wszelkie prace z tym związane przeprowadzić odpowiednio wcześniej. Wymiana kaloryferów po gipsowaniu ścian i ich malowaniu mija się z celem. Ten etap prac charakteryzuje się ryzykiem zniszczenia lub uszkodzenia ścian i podłóg.

Po trzecie – ściany i podłogi

Kiedy instalacje w naszym mieszkaniu są już wymienione, a kaloryfery zamontowane, można przystąpić do wyrównywania powierzchni ścian i podłóg. Pozwoli to na zwiększenie izolacji termicznej i akustycznej w mieszkaniu, a także ułatwi dalsze prace. Wszelkie ubytki w ich powierzchniach trzeba odpowiednio uzupełnić.

Po czwarte – stolarka okienna i drzwiowa

Planując wymianę okien i drzwi, należy wykonać takie prace zanim wykończymy podłogi, ściany i sufity. Jeśli przeprowadzimy np. wymianę drzwi przed wyrównaniem podłóg, może się okazać, że są one krzywo osadzone lub odległość od podłogi do progu drzwi będzie zbyt mała czy zbyt duża.

Po piąte – malowanie i wykańczanie ścian, podłóg i sufitów

Najlepiej takie prace zacząć od szpachlowania i malowania sufitu. Później przyjdzie czas na położenie podłóg – paneli, desek, parkietu czy płytek. Na koniec trzeba wykończyć jeszcze w pożądany sposób ściany. Najłatwiej je pomalować farbą, albo wykończyć tapetą.

W kolejnych krokach można przymocować listwy podłogowe i przyścienne, które pozwolą na poprowadzenie w niewidoczny sposób wszelkich kabli do poszczególnych pomieszczeń – kabla antenowego, telefonicznego, internetowego itp.

Po szóste – aranżacja

Podstawę remontową mamy już na tym etapie w całości wykonaną. Można więc zacząć rzeczywiście urządzać poszczególne pomieszczenia, rozmieszczając w nich meble i sprzęty, wieszając na ścianach półki, obrazy, grafiki, czy też montując karnisze i firanki.

Autorem artykułu jest firma remontowa Majster Damian. Wykonujemy remonty mieszkań i wykończenia wnętrz na terenie Krakowa i okolic.

Czytany: 516

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *