Redaktor zewnętrzny
20.03.24

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać?

Wraz z nadejściem słonecznych dni, nadchodzi okres, gdzie szczególnie musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin. Jaki zraszacz do ogrodu sprawdzi się najlepiej? Wybór odpowiedniego modelu może wydawać się prosty, jednak nie każdy z nich będzie spełniał nasze oczekiwania. W artykule podpowiadamy, czym kierować się przy jego zakupie.

Wraz z nadejściem słonecznych dni, nadchodzi okres, gdzie szczególnie musimy zadbać o odpowiednie nawodnienie roślin. Jaki zraszacz do ogrodu sprawdzi się najlepiej? Wybór odpowiedniego modelu może wydawać się prosty, jednak nie każdy z nich będzie spełniał nasze oczekiwania. W artykule podpowiadamy, czym kierować się przy jego zakupie.

Zraszacze ogrodowe i ich rodzaje 

Zraszacz ogrodowy automatyczny to narzędzie, które znacznie ułatwia i przyspiesza podlewanie, a także umożliwia równomierne nawodnienie całego ogrodu. Dlatego, coraz więcej osób do nawadniania roślin zamiast tradycyjnej konewki czy węża ogrodowego wybiera zraszacz ogrodowy. Jeśli również planujesz lub jeszcze rozważasz jego zakup, poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego modelu. 

  • Zraszacz ogrodowy obrotowy – ze względu na łatwość obsługi to jeden z najczęściej wybieranych modeli do podlewania roślin. Model posiada obrotową końcówkę, więc podlewanie terenu odbywa się “po okręgu”. Aby woda dotarła do każdej części ogrodu, najlepiej zamontować kilka zraszaczy tak, aby ich pola delikatnie na siebie nachodziły. 
  • Zraszacz ogrodowy wahadłowy – sprawdzi się w przypadku terenów pełnych roślinności o wydzielonych, prostokątnych granicach. Modele rozrzucają strumienie wody o kształcie zbliżonym do kwadratu, co znacznie ułatwia nawadnianie wąskich trawników. 
  • Zraszacz pulsacyjny (inaczej zwany bijakowym) – najbardziej zaawansowany model służący do automatycznego podlewania. Wyróżnia go wysoka skuteczność oraz specyfika działania, ponieważ strumień wody przypomina fontannę. Urządzenie zapewnia równoległe rozprowadzanie wody po całym obszarze, a jego zasięg działania jest bardzo szeroki i może sięgać nawet do kilkudziesięciu metrów. 

Jaki zraszacz do ogrodu wybrać?

Wybór odpowiedniego zraszacza ogrodowego zapewnia optymalne nawodnienie roślin oraz trawnika, a także dba o nasz komfort i wygodę. Jednak aby było to możliwe, jego model musi odpowiadać rozmiarowi Twojego ogrodu.

Zraszacze ogrodowe do małych powierzchni

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego ogrodu, idealnym wyborem będzie zraszacz ogrodowy do małych powierzchni obrotowy. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i instalacji, a jego kompaktowe rozmiary pozwalają również na precyzyjne podlanie wybranej części obszaru. Strumień generowany przez zraszacze ogrodowe tego typu zapewnia delikatne nawodnienie, które przypomina lekki deszcz. Przeznaczone są zwłaszcza do ogrodów w kształcie koła lub kwadratu.

Zraszacze ogrodowe dla średnich powierzchni

Dla średnich ogrodów świetnie sprawdzą się zraszacze wahadłowe, które gwarantują równomierne nawodnienie trawników o prostokątnym kształcie. Jeśli Twój ogród ma bardziej nieregularny kształt, możesz wybrać zraszacz statyczny. Nie posiada żadnych ruchomych elementów, a za moc nawadniania odpowiedzialna jest siła odśrodkowa formująca stożek rozproszonego strumienia wody. 

Zraszacze ogrodowe dla dużych powierzchni 

Dla bardzo dużych ogrodów najlepszym wyborem będzie zraszacz pulsacyjny. Posiada możliwość regulacji, dlatego może nawadniać cały otaczający go obszar lub jego daną część. Ta cecha znacząco ułatwia podlewanie tarasów czy terenów umiejscowionych przy granicach działki. Najczęściej wybieranym zraszaczem pulsacyjnym jest model wbijany w ziemie, który podłączony jest do węża pod jej powierzchnią. Możesz jednak zdecydować się także na wariant ze specjalnym statywem, który równomiernie nawodni ogród pokryty wysoką roślinnością. Strumień wody nie będzie rozbijał się o inne, sąsiadujące rośliny jak w przypadku zraszaczy niskich, umieszczonych na szpilce czy wbijanych w glebę. 

Zestawy zraszające – efektywne i wygodne nawadnianie ogrodu

Zestawy zraszające sprawdzą się w większości ogrodów. Wyróżnia je łatwość w montażu i szybka zmiana miejsca, jeśli chcemy nawodnić inną część obszaru. Kompletny i funkcjonalny zestaw powinien zawierać: 

  • wąż ogrodowy,
  • zraszacz do węża ogrodowego,
  • elementy potrzebne do instalacji zestawu, takie jak szybkozłącza i przyłącza.

Często zestawy są wyposażone w stojak, który wpływa na jego wygodne przenoszenie i przechowywanie.

Zraszacz pomoże ci utrzymać zdrowy i piękny ogród, a dzięki niemu podlewanie nawet dużych obszarów z roślinnością  będzie o wiele bardziej komfortowe i szybsze. Kierując się naszymi wskazówkami, z pewnością wybierzesz funkcjonalny model dopasowany do rozmiaru oraz kształtu Twojego ogrodu. 

 

Czytany: 26

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *