Redakcja Hmag
21.03.24

Naturalistyczna przestrzeń wokół domu – jak zaaranżować ogród?

Wielu ludzi uważa, że pięknie utrzymany ogród to taki, w którym wszystko jest idealnie odmierzone i przycięte. Ale w takim ogrodzie, niekoniecznie musisz się czuć swobodnie. Jak stworzyć ogród, który zachwyci i przyjemnie będzie w nim przebywać?

Jak wygląda ogród naturalistyczny?

Chcesz mieć ogród, na który z przyjemnością będzie się patrzyło, a który jednocześnie nie będzie ingerował w naturę więcej niż to konieczne? Ciekawym rozwiązaniem może być ogród naturalistyczny, który, choć z jednej strony jest uporządkowany i zadbany, to z drugiej jest delikatnie dziki i nieokiełznany.

Taki ogród przede wszystkim ma współgrać z krajobrazem, który jest dookoła, a jeśli mieszkasz na wsi i położenie działki na to pozwala, to warto, abyś zrezygnował z jego ogradzania. Dobrze, aby z ogrodu, bez żadnych ograniczeń otwierała się wolna przestrzeń, na przylegające do niego pola, łąki czy las.

W takim ogrodzie możesz wydzielić miejsce, w którym ustawisz stół i krzesła, ale warto, aby to wszystko współgrało z naturą. Dlatego, pomyśl o utwardzeniu tej przestrzeni, tak aby meble stały równo i nie zachodziła obawa, że będą mało stabilne.  W tym celu warto zobaczyć, jak prezentuje się deska kompozytowa tarasowa. Jest ona łatwa w montażu, wytrzymała na działanie warunków atmosferycznych, a jednocześnie oferowana w kolorach drewna, dzięki czemu będzie idealnym dopełnieniem takiego ogrodu.

meble ogrodowe

Wykorzystaj to, co kojarzy się z naturalną przyrodą

W naturalistycznym ogrodzie powinieneś wykorzystywać to, co kojarzy się z naturalną przyrodą. To oznacza, że warto zrezygnować z wytyczania wyraźnych granic między roślinami. Lepiej zrobisz, jeśli posadzisz je w większych grupach i pozwolisz, aby się mieszały ze sobą. Zamiast ozdobnych, betonowych donic czy rzeźb, zdecyduj się na naturalne formy, które możesz spotkać podczas spaceru po okolicy.

W takim miejscu wspaniale będą pasowały różnej wielkości kamienie, jak i powalone pnie, które z czasem zaczną obrastać mchem. Co więcej, możesz w ich zagłębieniach stworzyć kwietniki, albo wykorzystać je jako prowizoryczne ławki. Przy takiej aranżacji mogą sprawdzić się również kamyki do ogrodu w Castoramie oferowane, w różnych wielkościach i kolorach, którymi możesz wytyczyć ścieżki pomiędzy poszczególnymi strefami.

Roślinność w ogrodzie naturalistycznym

W takim ogrodzie ważne będzie dobieranie materiałów naturalnych, takich jak drewno czy kamienie, ale również dopasowanie roślin, które będą się w nim pojawiały. W tym przypadku powinieneś zrezygnować z ozdobnych i egzotycznych roślin, zamiast tego stawiając na proste gatunki, które rosną w naszym klimacie i Twojej okolicy.

Roślinnością, którą spotkasz w takim ogrodzie, będą m.in. dzikie róże, lawenda, szałwia, wrzosy, ale warto również wybrać nasiona trawy ozdobnej, która będzie ciekawą dekoracją takiego miejsca. Zamiast zwykłego trawnika, powinieneś się zdecydować na łąkę kwietną, która nie tylko będzie wyglądała naturalnie, ale również będzie przyciągała różne gatunki owadów. Zwróć jedynie uwagę, aby niższe rośliny były z przodu, a wyższe znajdowały się na dalszym planie.

Tego typu propozycja na ogród będzie odpowiednia, jeśli lubisz obcować z przyrodą, a jednocześnie nie masz zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin i trawnika. Jeśli zrezygnujesz z ogrodzenia, może się okazać, że Twoimi gośćmi staną się dzikie zwierzęta, takie jak np. wiewiórki czy jeże. Jeśli jednak musisz postawić ogrodzenie, warto zdecydować się na drzewa i krzaki, które rosną w okolicy, aby tworzyły z nią spójną całość.

Artykuł sponsorowany

Czytany: 34

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *