OgródPoradnikiRedakcja poleca

Ogród gotowy na nadejście zimy

1.23Kczytany

Każdy miłośnik ogrodu wie, że mając własny kawałek ziemi nie można się nudzić właściwie przez cały rok. Jesienią przygotowujemy się na opady śniegu oraz przymrozki, które mogą nadejść w każdej chwili. Podpowiadamy, jak nie dać się zaskoczyć.

O tej porze roku skupiamy się na pracach porządkowych i przygotowaniu drewna opałowego na kolejny sezon grzewczy. Niezależnie od tego, jak bardzo lubimy lub nie lubimy tych zajęć, możemy je sobie znacznie ułatwić.

Praca szybka i przyjemna

Chyba nikt nie lubi zimy bez śniegu, ale kiedy już świat pokryje się białym puchem, właściciele posesji zaczynają narzekać na dodatkowe obowiązki. Odśnieżanie chodnika czy alejek ogrodowych rzeczywiście może być gehenną, jeśli posługujemy się tradycyjnymi narzędziami takimi jak miotła czy łopata.

Na codzienne wykonywanie tego typu mozolnej pracy szkoda czasu. Rano wszyscy domownicy śpieszą się do swoich obowiązków i nikomu nie w głowie usuwanie śniegu z podjazdu.

Wieczorem, kiedy mrok zapada wcześnie, najchętniej spędzamy czas w ciepłym domu z najbliższymi. Dlatego już na początku kolejnego sezonu warto zaopatrzyć się w urządzenie, które sprawi, że usuwanie liści i świeżego śniegu stanie się znacznie prostsze i szybsze – dmuchawę.

Taka, która sprawdzi się najlepiej, powinna być lekka, cicha i intuicyjna w obsłudze. Jeśli jest wyposażona w rurę wylotową o regulowanej długości, będą mogły jej używać osoby różnego wzrostu. Dmuchawę akumulatorową STIHL z serii Compact można kupić z akumulatorem litowo-jonowym oraz ładowarką, które współpracują z innymi sprzętami z tej serii.

Odśnieżanie na dużych terenach

Właściciele lub zarządcy dużych posesji powinni być wyposażeni w sprzęty, które pomogą im w utrzymaniu porządku na terenie, za który odpowiadają. Nie mogą polegać tylko na sile własnych mięśni.

Urządzenia, o których mowa, nie należą do tanich, warto więc wybierać narzędzia wielofunkcyjne, które sprawdzą się przez większą część roku, a przy okazji znacznie ułatwią pracę. Jednym z nich może być nowoczesna kosiarka samojezdna. Latem będziemy regularnie z niej korzystać przycinając połacie trawników, a dzięki dodatkowemu wyposażeniu nie damy jej odpocząć również późną jesienią i zimą.

– Marka STIHL oferuje możliwość dokupienia do swoich kosiarek m.in. zestawu do mulczowania oraz do odśnieżania. Ten pierwszy rozdrabnia trawę i pozostawia ją na trawniku, dzięki czemu staje się ona ekologicznym nawozem. Natomiast zestaw do odśnieżania składa się z ramy i lemiesza, które, zamontowane z przodu kosiarki, zamieniają ją w skuteczny pojazd do usuwania nawet bardzo dużych ilości śniegu.

Dodatkowe przydatne akcesoria to akumulator zimowy i łańcuchy śniegowe umożliwiające bezpieczną jazdę po śniegu i lodzie – mówi Jarosław Ptak, ekspert firmy STHIL.

Gdzie drzew nie rąbią

Długie, zimowe wieczory, kiedy wcześnie zapada zmrok i pojawiają się przymrozki, najprzyjemniej jest spędzać przy kominku. Przygotowanie drewna opałowego na cały sezon jest nie lada przedsięwzięciem, ale można znacznie ułatwić sobie to zadanie dysponując odpowiednim sprzętem.

Thomas Kettner Fashion Photographer 2016

Wśród dostępnych na rynku pilarek są modele przeznaczone zarówno dla ogrodników amatorów, jak i osób o większych wymaganiach – rolników, sadowników, plantatorów itp. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto zapoznać się z właściwościami i specyfikacją techniczną urządzeń.

Dobra pilarka do drewna powinna przede wszystkim zapewniać bezpieczne użytkowanie. Jego gwarancją jest na przykład dodatkowy hamulec umożliwiający błyskawiczne wyłączenie sprzętu. Kolejna ważna cecha to wygoda – pilarka nie powinna być zbyt ciężka, aby można było nią sprawnie pracować. W praktyce oznacza to, że może ważyć około 4-5 kg nie licząc paliwa, prowadnicy i piły łańcuchowej.

Ogród gotowy na nadejście zimy

Duże znaczenie ma również intuicyjna obsługa, niski stopień wibracji albo dodatkowe elementy wyposażenia takie jak napinacz piły łańcuchowej usprawniający jej wymianę lub mechanizm ułatwiający rozruch. I kolejna ważna rzecz, czyli koszty paliwa. – Bez względu na to, jak często korzystamy z pilarki, warto wybierać urządzenia ekonomiczne w eksploatacji. Wiele modeli pilarek STIHL ma oszczędny silnik 2-MIX zmniejszający zużycie paliwa do 20% oraz emisję spalin do 70%.

Dodatkowo paliwa oferowane przez producenta są w znacznej mierze pozbawione benzolu, dodatków aromatycznych czy siarki, a środki smarne STIHL zapewniają przyjazne dla środowiska użytkowanie sprzętów – rekomenduje Jarosław Ptak z firmy STHIL.

Zobacz również: Kobieta w ogrodzie

Leave a Response

hmag
hmag
Redakcja
Piszemy o wszystkim co związanie jest z aranżacją domów i ogrodów. Inspirujemy i dajemy możliwość współtworzenia naszego serwisu. Napisz artykuł