Grako.pl
19.06.18

Markizy – najlepszym sposobem na ochronę przed słońcem i deszczem

Większość budowanych współcześnie domów wyposażonych jest w taras lub balkon. Dla mieszkańców to doskonałe miejsce na codzienny wypoczynek albo na weekendowe spotkania z rodziną czy przyjaciółmi.

Dobrze jest odpoczywać w słońcu, jednak w upalne dni potrzebujemy schować się do cienia. Również wnętrze domu przy oknach wychodzących na południe bardzo szybko się nagrzewa, co sprawia, że czasem trudno wytrzymać temperaturę panującą w pokojach. Dlatego wtedy każdy szuka cienia i osłony przed prażącym słońcem. W takich chwilach doskonale sprawdzają się markizy na tarasy czy balkony, a także na okna.

Markizy i ich rodzaje

Markizy produkowane są w kilku rodzajach. Najczęściej spotykane wśród nich to:

  • markizy balkonowe, których zadaniem jest osłona balkonów, loggii, nasłonecznionych okien czy małych tarasów,
  • markizy tarasowe, stosowane do osłony dużych tarasów i ogródków letnich. Różnią się one od balkonowych przede wszystkim większymi rozmiarami. Wyposażone są często w przegubowe ramiona i regulowany kąt nachylenia.
  • markizy koszowe, które stosowane są zazwyczaj do ozdabiania okien, witryn czy wejść do różnych lokali. Świetnie sprawdzają się również nad drzwiami balkonowymi. Mają typowy półokrągły kształt.

Markiza – ochrona przed słońcem i deszczem

Czym są markizy? To po prostu lekkie zadaszenia wykonane z odpowiednio dobranej nieprzemakalnej tkaniny. Ich zadaniem jest nie tylko ochrona tarasu czy wnętrza domu przed palącymi promieniami słońca, ale także przed deszczem. Jednocześnie stanowią piękną ozdobę elewacji domu.

Markizy

Oczywiście spełnią one swoją rolę pod warunkiem, że zastosowane w nich tkaniny będą odpowiednie, a więc szczelne i trwałe, a przede wszystkim impregnowane, bo tylko pod tym warunkiem będą chronić przed deszczem i słońcem. Dobra impregnacja sprawi, że markiza będzie odporna na wodę, kurz, olej, pleśń czy butwienie. Musi też być wytrzymała na siłę wiatru i szkodliwe promieniowanie UV.

Markizy

Oczywiście przy wyborze markizy warto też zwrócić uwagę na jej kolor i dobrać go tak, by pasował do ogólnej kolorystyki elewacji. Należy pamiętać o tym, że jej zadaniem jest służyć nam przez lata.

Wprawdzie markizy mają zazwyczaj gwarancję na dwa lata, ale warto wiedzieć, że fachowo przeprowadzony montaż umożliwi użytkowanie jej nawet przez 20 lat. Dlatego chociaż można zamontować je samemu, to jednak lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom.

Konserwacja markizy – ważna rzecz

Aby markiza służyła nam jak najdłużej, trzeba o nią odpowiednio dbać. Ważne jest, by nie dopuszczać do zabrudzeń, ale wiadomo, najczęściej trudno się tego ustrzec.

Dlatego jeżeli dojdzie do zabrudzenia, należy zmywać je tylko przy użyciu delikatnych płynów myjących. Niezbędne jest również zabezpieczenie markizy na okres zimowy. Najlepiej zakryć ją szczelnie folią wraz z mechanizmem.

Markizy

Markizy, a nowoczesne rozwiązania techniczne

Markizy najczęściej sterowane są ręcznie za pomocą korby lub silnika elektrycznego, do którego używa się pilota. Jednak nowoczesnym rozwiązaniem jest zainstalowanie sterowania automatycznego z czujnikami pogodowymi.

Dzięki nim markiza sama rozwija się i zwija w zależności od pogody. Jest to doskonałe rozwiązanie np. w przypadku, gdy nikogo nie ma w domu.

Za pomoc w realizacji artykułu dziękujemy firmie Grako.pl

zobacz też koniecznie: Tkaniny w ogrodzie.

Czytany: 142

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *