Redakcja Hmag
14.11.17

Wystrój w antyki. Styl Biedermeier

Nazwa Biedermeier pochodzi od nazwiska bohatera wierszy autorstwa Ludwiga Eichrodta, wiersze te są zawarte w tomie pt. Biedermaiers Liederlust i właśnie stąd wywodzimy pochodzenie tego słowa. W następnych latach dzięki Georgowi Hirthowi, Biedermaier został uznany za styl wystroju mieszkania.

Antyki w stylu mieszczańskim

Stworzony przez mieszczan, w swojej koncepcji miał być przeciwieństwem dla wykwintnej sztuki arystokracji, więc największa popularność zdobył właśnie w kręgach mieszczańskich. Miał być wyrazem tendencji do wygodnego spędzania czasu, jednak pozbawiono go zbędnego blichtru.

Biedermeier

Meble wytwarzane w okresie Biedermaieru charakteryzują się dużą dbałością o detale, zarówno artystyczne jak i techniczne oraz różnorodnością kształtów i form.

Biedermeier

Biedermeier panował w Europie w latach 1815-49, można w nim odnaleźć cechy trzech stylów; romantyzmu, klasycyzmu i realizmu.

Biedermeier

Chociaż pierwotnie popularny jedynie w germańskim kręgu kulturowym, z czasem przeniósł się na tereny Polski i Rosji gdzie doznał przeobrażenia.

Mówiąc dokładniej, antyki z tego okresu możemy podzielić na dwa rodzaje;

  • mieszczański
  • szlachecki

Stylowi mieszczańskiemu najbliżej do pierwowzoru, zwraca się on ku teraźniejszości. Rodzaj szlachecki uosabia dążenie do tradycji i historycznej pamięci.

Biedermeier

Biedermeier miał wyraz w malarstwie, rzeźbie i architekturze ale najbardziej przejawił się w sztuce meblarskiej. Meble w tym stylu muszą być ponad wszystko wygodne oraz funkcjonalne. Formy mebli ukazują ich użytkowość.

Biedermeier

Mamy tutaj do czynienia z prostymi kształtami i oszczędnymi dekoracjami. Materiał z jakiego antyki są wykonane to drewno dębu, orzecha rzadziej drewna gruszy i wiśni. Równie ważne obok eleganckiej formy mebli, jest układ słojów- to swojego rodzaju ozdoba jaką posiadają owe antyki.

Podsumujmy…

Antyki w stylu Biedermeier są bardzo ergonomiczne, malarstwo zaś cechuje się wyjątkowym realizmem i oszczędnością. By wyrazić światopogląd mieszczański i wyraźnie odróżnić się od arystokracji, zrezygnowano ze zbędnej symboliki i dekoracji a postawiono na czytelność i realizm.

Zobacz też: Sielankowa posiadłość w stylu Country pod Warszawą

Czytany: 141

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *