Architektura

Jak skutecznie komunikować się z inwestorem – rola wizualizacji w prezentacji idei.

2.41Kczytany

Setki godzin wykładów i ołówków złamanych na szkicach portyków czy kolumn. Gimnastyka umysłowa nad zgłębieniem takich zagadnień jak „punkt fiksacji” czy fizyka budowli.


To tylko część wyzwań przed jakimi staje przyszły architekt a wyobrażam sobie, że mogą one skutecznie zaostrzyć apetyt, aby móc w końcu wylać z siebie cały potencjał i kreatywność i dostarczyć klientowi wartościowy produkt.

Zalożenie.


Projekty są dla ludzi, a każdy człowiek ma własne doświadczenia i potrzeby. Jedną z ról Architekta zatem, jest twórcze odpowiedzenie na te potrzeby. Może temu towarzyszyć niepokój, czy wizja będzie zrozumiana, bo często przelana na papier idea może być trudna do odczytania dla Inwestora.Foto: ONE2

W architekturze chodzi tak naprawdę, o dobre samopoczucie. Myślę, że ludzie chcą czuć się dobrze w przestrzeni… Z jednej strony chodzi o schronienie, ale także o przyjemność.” – Zaha Hadid

Sztuka architektoniczna, jak każda inna, budzi emocje, ale nie zawsze jesteśmy w stanie wyobrazić sobie, jak będziemy czuć się w naszym domu patrząc na jego rzuty i przekroje.

Architekt nie sprzedaje rysunków technicznych i zestawień wymaganych przez Urząd. 
Pod nimi kryje się jeszcze zapach kawy dobiegający z kuchni, budzący nas w sypialni.

To widok naszych dzieci bawiących się w pięknym ogrodzie, kiedy my czytamy książkę na tarasie. To również dźwięk kilkudziesięciu instrumentów, rozchodzący się po budynku filharmonii, który buduje w publiczności wachlarz uczuć.

Tutaj jesteśmy

Za to płaci Inwestor i tego tak naprawdę chce: dobrego samopoczucia i spełnienia marzeń. 
Przekazanie wszystkich emocji, kryjących się w projekcie, jest zadaniem trudnym. Potrzeba tu łącznika, który umożliwi i przyspieszy ten proces, który wyciągnie najdrobniejsze detale z wizji architekta i przedstawi je w formie skończonej.

Foto: ONE2

Na marzenia nie chcemy czekać, zwłaszcza, kiedy idzie za nimi nie lada wydatek.

Chcemy doświadczyć ich już teraz, natychmiast, „raz,dwa”!

ONE2 to pracownia, którą tworzymy, aby urzeczywistniać wizje i sny, sprawić, aby marzenia stały się realne, wzbudzały pozytywne emocje. Poprzez obraz ukazujemy, jak wizja projektanta odpowiada na potrzeby i marzenia inwestora.

Rozpoznanie potrzeby jest podstawowym warunkiem projektu” – Charles Eames

Emocje są konsekwencją informacji, jaką przetwarzają nasze zmysły. Mówiąc prościej: to co widzimy, wpływa na to, jak się czujemy, a jeśli z czymś czujemy się dobrze, chcemy mieć to przy sobie na dłużej.

Foto: ONE2

W wizualizacjach usiłujemy więc uchwycić fundament nadrzędnej potrzeby dobrego samopoczucia. Staramy się, aby nasze portrety opowiadały historie, były pełne wrażliwość i harmonii, i dzięki temu sprzedawały wizję architekta.

Z czasem zrozumieliśmy, że obrazy przedstawione z intencją odpowiedzenia na potrzebę, są nie tylko w stanie rozwiać wątpliwości, ale pobudzić wyobraźnię i rozpalić uczucia.

Dokąd zmierzamy?

Chciałem napisać, że firma powstała w oparciu o pewne wartości. Po przemyśleniu powiem, że nasza firma ciągle powstaje, bo nieustannie rozwijamy się jako ludzie, zmianie ulegają nasze priorytety, styl życia – jednym słowem – potrzeby.

Można więc powiedzieć, że praca w ONE2 to przedłużenie naszej codzienności, które wymaga ciągłej uwagi na potrzeby innych.


Foto: ONE2

Dlatego każdy projekt jest dla nas osobną opowieścią, w której odnaleźć coś dla siebie muszą różne osoby. Nasze obrazy to etap w długim procesie. To inwestycja, która zwraca się w postaci pozytywnych odczuć, ułatwiających szybsze podejmowanie trudnych decyzji Inwestorom z poczuciem pewności, że inwestuje we własne spełnienie marzeń.

Jeśli szukasz sposobu na zobrazowanie własnych wizji, stoisz przed wyzwaniem skomunikowania się z odbiorcą, sparafrazuję słowa mojego przyjaciela: nie czekaj na trzecią szansę. Pomożemy Ci „raz, dwa”.

Autor: Krzysztof Pysz – www.one2.com.pl

Zobaczcie również Pierwsza rozmowa z architektem. 10 podstawowych pytań, na które powinniście znać odpowiedź.


Warning: Cannot assign an empty string to a string offset in /home/klient.dhosting.pl/webnakarku/hmag.pl/public_html/wp-includes/class.wp-scripts.php on line 492