Redakcja Hmag
30.01.19

Jak stać się ekspertem podczas wyboru sofy w salonie meblowym?

Zakup nowej sofy powinniśmy wspominać jako dobrą inwestycję. Sofa, narożnik, czy system modułowy zajmują centralne miejsce w salonie, przyciągając wzrok nie tylko domowników, ale także przyjaciół, sąsiadów i dalszej rodziny.

Na co zwrócić uwagę wybierając wymarzony zestaw, który chcielibyśmy zatrzymać w domu na dłużej? Dzięki poradom specjalistów z Gala Collezione, podczas najbliższej wizyty w salonie meblowym odegramy rolę eksperta, który na meblach zna się jak mało kto.

Fokus na dobre wzornictwo

Kupujemy głównie oczami, przed wybraniem się do salonu wchodzimy na stronę producenta, oceniamy bryłę mebla, wertujemy dane techniczne – wymiary i dostępne funkcje. Mądrze skonstruowane meble mają przecież służyć nam przez lata, a wysokiej jakości sofa czy system modułowy to wydatek kilku, czasem nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dobrze, jeśli poza chwilową fascynacją ładnym obrazkiem w internecie, będzie to zakup w pełni przemyślany. Po wybraniu interesującego nas modelu udajemy się do salonu, żeby sprawdzić jak mebel wygląda w rzeczywistości. Dotykamy dostępne tapicerki obiciowe i sprawdzamy we wzorniku ich kolory „na żywo”.

To ważny element procesu zakupowego, bo kolory i faktura materiału (grubość nitki, rodzaj splotu, kolor skóry czy tkaniny) widziane na ekranie komputera bywają mylące. Dokonujemy finalnego wyboru, kierując się stylem wnętrza i naszą przemyślaną wizją.

Gala Collezione poleca by kierować uwagę ku modelom, które długo nie wyjdą z mody: wygodnym, miękkim i sprężystym bryłom z nutą geometrycznego minimalizmu, nawiązującym do klasyki modelom retro lub organicznym formom, znakomicie podkreślającym większe przestrzenie.

Do salonu nie powinniśmy wybierać się sami. W większym gronie szybko ocenimy, jak zachowa się nasz mebel podczas wizyty gości. Posiedźmy chwilę na sofie, by sprawdzić jej twardość i przetestujmy krok po kroku wszystkie dodatkowe funkcje, w które wyposażono mebel.

Tajniki konstrukcji

„Miękkość i sprężystość to dopiero początek, bo o trwałości i jakości mebla decyduje w największej mierze ukryty w środku stelaż, rodzaj wypełnienia oraz system wspierający siedzisko i oparcie. Bywa, że dwa podobne do siebie modele mogą mieć zupełnie inną konstrukcję, a co za tym idzie znacząco różnić się ceną.

wybór sofy w salonie meblowym

To kwestia doboru komponentów składowych, od których zależy finalny komfort i trwałość mebla. Bazę każdego mebla wypoczynkowego stanowi niewidoczny, ale bardzo istotny stelaż.

W propozycjach sygnowanych przez Gala Collezione postawiono na solidne drewno, gwarantujące odpowiednią stabilność ramy. Równie ważnym elementem jest ergonomia mebla, na którą składają się zapobiegające zapadaniu się mebla systemy podtrzymujące siedzisko i oparcie.

W twardych, tanich modelach wciąż stosuje się sztywną i mało komfortową płytę wiórową lub pilśniową. Producenci dbający o wysoką jakość oferowanych mebli wyposażają sofy w specjalistyczne pasy tapicerskie i sprężyny faliste, przypominające te stosowane w dobrej jakości materacach, zapewniające elastyczność i długotrwałe użytkowanie”- mówi architekt Joanna Warchlewska z pracowni A.01. Bogatsi o tę wiedzę możecie śmiało pytać się w sklepie o wnętrze mebla.

Wypełnienie-ważne parametry

Gęsie pierze używane przez luksusowe marki to wciąż bardzo drogi i luksusowy materiał, dlatego warto zwrócić się ku nowoczesnym wypełnieniom z pianek. W dostępnych na rynku meblach najczęściej stosuje się pianki poliuretanowe lub wysokoelastyczne, bardzo szybko odzyskujące swój pierwotny kształt. Taka zdolność oznacza szybszą reakcję na każdą zmianę pozycji ciała i gwarantuje wysoki komfort podczas odpoczynku.

W kolekcjach Monday i Karato pojawia się inny rodzaj wypełnienia – wkład silikonowy, często wybierany przez osoby spragnione wrażenia „zatopienia się” we wnętrzu mebla.

Absolutną nowością oferowaną przez Gala Collezione jest wypełnienie TOP ELASTIC (użyte m.in. w kolekcjach Veneto, Merano czy Serena). Duża gęstość pianki gwarantuje w tym przypadku wyjątkową sprężystość i idealne dopasowanie mebla do pozycji naszego ciała” – dodaje architektka.

wybór sofy w salonie meblowym

Pamiętajmy, że dobrze dobrane meble będą stanowić bazę, na której możemy oprzeć udaną koncepcje aranżacji całego salonu. Bogatsi o specjalistyczną wiedzę, wybierajmy mądrze, by kanapa z fotelem czy zestaw modułowy nie okazały się inwestycją na jeden sezon.

www.GalaMeble.com

Czytany: 146

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *