Redaktor zewnętrzny
25.06.24

Rodzaje podnośników i opis ich przeznaczenia

Podnośniki mają ten sam cel – bezpiecznie wynosić pracowników wraz z narzędziami na duże wysokości. Poszczególne modele różnią się jednak od siebie budową. Poznaj najważniejsze rodzaje podnośników i dowiedz się, do czego są najczęściej wykorzystywane.

Podnośnik nożycowy

Podnośnik nożycowy składa się z jednostki jezdnej oraz charakterystycznych ukośnych ramion, które krzyżują się w kilku miejscach. Taką konstrukcję można bardzo łatwo złożyć, np. podczas przejeżdżania przez bramę garażową. Podnośniki nożycowe wymagają podjechania bezpośrednio pod miejsce, w którym mają być wykonywane prace. Ich ramiona nie wychylają się bowiem na boki, a jedynie pozwalają na podnoszenie w górę.

Podnośnik nożycowy znajduje zastosowanie na stabilnych, płaskich powierzchniach. Korzysta się z niego w trakcie prac budowlanych i konserwacyjnych. Umożliwia też szybkie naprawy elewacji czy mycie okien w wyższych budynkach.

Podnośnik teleskopowy

Podnośniki teleskopowe na tle nieba

Podnośnik teleskopowy ma natomiast wysuwany wysięgnik, który składa się z kilku części. Kolejne elementy mają nieco inną średnicę, dlatego mogą chować się w sobie, zmniejszając długość ramienia. Takie rozwiązanie pozwala na zachowanie dużego wysięgu przy niewielkich wymiarach złożonej maszyny.

Z podnośników teleskopowych korzysta się w miejscach, w których potrzebne jest podnoszenie na nieco większą wysokość. Znajdują one zastosowanie m.in. przy montażu konstrukcji stalowych. Warto jednak pamiętać, że takie urządzenia nie pozwalają na wyginanie ramienia. Zawsze jest ono proste, a więc wokół maszyny musi znajdować się wystarczająco dużo miejsca do jego bezpiecznego rozłożenia.

Podnośnik przegubowy

Podnośnik przegubowy ma ramię złożone z kilku ruchomych, składanych elementów. Przeguby te pozwalają na wyginanie wysięgnika, manewrując pomiędzy przeszkodami. Urządzenie łączy więc duży zasięg z możliwością korzystania w trudno dostępnych przestrzeniach. Pomimo swojej nietypowej budowy zapewnia stabilność i bezpieczeństwo osób znajdujących się w koszu.

CZYTAJ DALEJ  Wiosenne porządki w ogrodzie – jakie akcesoria będą niezbędne?

Podnośniki przegubowe są wykorzystywane do prac na wysokości w miejscach, w których znajdują się drzewa czy gęsta zabudowa. Stosuje się je do pielęgnacji zieleni, montażu instalacji wewnętrznych i zewnętrznych czy przyczepiania reklam.

Podnośniki samojezdne

Istnieje również podział podnośników ze względu na sposób ich poruszania. Urządzenia samojezdne mogą przyjmować formę nożycową, przegubową lub teleskopową. To maszyny ze specjalną jednostką jezdną z napędem, który pozwala im na poruszanie się bez konieczności wykorzystywania innych pojazdów do ich transportu. Występują one w wersji elektrycznej (do zamkniętych przestrzeni w budynku) i spalinowej (do użytku na otwartych przestrzeniach).

Różne rodzaje podnośników samojezdnych znajdują zastosowanie w wielu branżach. Pozwalają one na szybką zmianę lokalizacji prowadzonych prac, dlatego są zdecydowanie wygodniejsze niż rusztowania czy drabiny. Zapewniają też większe bezpieczeństwo w trakcie działania na dużych wysokościach – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej różne rodzaje podnośników na sprzedaż i wynajem.

Podnośniki pająki

Ciekawym urządzeniem jest też podnośnik koszowy na przyczepie typu pająk. Taki sprzęt ma specjalne ramiona po bokach, które zapewniają stabilność maszyny na nierównym terenie. Jest on wyposażony również w przyczepę z kołami, dzięki czemu można go łatwo transportować.

Podnośniki typu pająk znajdują zastosowanie w trudno dostępnych miejscach, gdzie teren jest nierówny. Mają one kompaktowe wymiary, dlatego zmieszczą się np. pomiędzy drzewami czy budynkami. Zachowują stabilność również tam, gdzie spadek gruntu jest duży. Ułożenie ramion można bowiem regulować, dostosowując je do nachylenia terenu.

Czytany: 788

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *