10 najpiękniejszych klatek schodowych
ArchitekturaInspiracjePolecamyRedakcja polecaWntęrza - Home

10 najpiękniejszych klatek schodowych

371czytany

Czy klatki schodowe muszą być nudne? Absolutnie nie! Mamy na to, aż 10 dowodów. Zobaczcie najpiękniejsze naszym zaniem kalatki schodowe. Absolutne top 10!

1. Experimentarium, Dania. Studio projektowe CEBRA

Forma nici DNA była ispiracją dla tej spiralnej klatki schodowej, stworzonej przez duńskie studio CEBRA dla centrum naukowego Experimentarium w Kopenhadze. Konstrukcja została zbudowana z 160 ton stali, a następnie została pokryta błyszczącą miedzią.

10 najpiękniejszych klatek schodowych
Adam Mørk
Adam Mørk

2. Marie’s Wardrobe, Wielka Brytania. Studio projektowe Tsuruta Architects

Architekci Tsuruta znaleźli genialny sposób, aby światło mogło przefiltrować czteropiętrową klatkę schodową tego londyńskiego domu. Wykonany z blisko 2000 płyt sklejki, ma wąskie szczeliny w stopniach i balustradzie, które tworzą niezwykłą grę światła.

Tim Crocker
Tim Crocker

3. Sturlasgade, Dania. Studio projektowe Jac Studios

Projekt składający się dwóch części: klatki schodowej w mieszkaniu w Kopenhadze z lastrykowych płyt i zygzaka z palonego dębu. Stopnie z lastryko stopniowo stają się coraz mniejsze, gdy się wznoszą, ostatecznie spotykając się z dębową bryłą przy oknie.

Karina Tengberg
Karina Tengberg

4. House 13, Wielka Brytania, Studio Octopi

To betonowe schody łączące parter londyńskiego domu z przedłużeniem piwnicy. Aby instalacja była tak prosta, jak to tylko możliwe, studio architektoniczne Octopi zdecydowało się na przygotowanie schodów poza placem budowy, a następnie wykorzystano dźwig, aby ustawić je na miejscu.

Studio Octopi
Studio Octopi
Studio Octopi

5. Wine Ayutthaya, Tailandia. Bangkok Project Studio

Pięć spiralnych schodów osadzonych pomiędzy siatkowymi ścianami ze sklejki tej przepięknej winiarni położonej w egzotycznej Tajlandii. Schody, które nawijają się wokół stalowych kolumn, prowadzą do czterech podniesionych platform-każda z nich jest ustawiona na innej wysokości, aby zaoferować zwiedzającym różnorodne widoki na pobliską rzekę Chao Phraya.

Spaceshift Studio
Spaceshift Studio
Spaceshift Studio

6. The Panzerhalle, Austria, Studio Smartvoll

Gładko odlany beton tworzy rzeźbione schody wewnątrz tego loftu, zaprojektowanego przez wiedeńske studio Smartvoll. Te otoczone minimalistycznymi białymi balustradami schody rozsuwają się po obu stronach i wydają się wspierać górne piętro domu.

Tobias Colz
Tobias Colz
Tobias Colz

7. Etch House, Wielka Brytania, Studio Fraher Architects

Fraher Architekci usunęli oryginalne schody tej londyńskiej posiadłości i zastąpili je skośnymi. Jako figlarny ukłon w stronę oryginalnego układu domu, zarys starych schodów jest umieszczony na princie na sąsiedniej ścianie.

Adam Scott
Adam Scott
Adam Scott8. Kaleidoscope House, Kanada. Paul Raff Studio

Klatka schodowa owinięta w lustrzane panele jest centralnym punktem tego domu w Toronto przebudowanego przez Paul Raff Studio. Ponieważ różne lustra są ustawione pod różnymi kątami, odbijają światło i odbicia od siebie tworzą efekt kalejdoskopowy — stąd nazwa projektu.

Ben Rahn / A-Frame
Ben Rahn / A-Frame

9. Forte Greene Townhouse, Stany Zjednoczone. Studio GRT Architects

Oświetlona świetlikiem centralna klatka schodowa tej wąskiej kamienicy na Brooklynie została przeprojektowana przez architektów GRT. Boki wykonane są ze żłobionego szkła. Patrząc przez szybę, mieszkańcy nabierają rozmytego wyglądu, gdy przechodzą między piętrami.

Nicole Franzen
Nicole Franzen
Nicole Franzen

10. Annandale House, Australia. Studio Welsh + Major

Blok zielonego marmuru stanowi pierwszy stopień tej betonowej klatki schodowej, która została umieszczona w rodzinnej rezydencji w Sydney. Studio architektoniczne Welsh + Major zdecydowało się posadzić drzewo obok niego, aby sprawić wrażenia obniżenia terenu na zewnątrz.

Michael Nicholson
Michael Nicholson
Michael Nicholson

Jak Wam się podobają? Macie swojego faworyta? 

Zobaczcie też koniecznie  Lidzia i Renia zauroczone pięknem naturalnego drewna

Leave a Response

Sylwia
Z wykształcenia magister architektury wnętrz, z zamiłowania wielbicielka rzeczy niepowtarzalnych i nietuzinkowych rozwiązań. Dzięki HomeMag będę dzielić się z Wami nowinkami z cudownie szerokiego świata home & garden.