Anioły dekoracyjne
DesignPrzydasieWnętrza

Anioły dekoracyjne. Na co komu potrzebne są anioły?

922czytany

Właściciele sklepów wnętrzarskich zaobserwowali dziwne zjawisko – ludzie ostatnio chętniej kupują anioły dekoracyjne. Figurki te pięknie komponują się zarówno z nowoczesnym, jak i tradycyjnym designem.

Ale czy chodzi tylko o piękną ozdobę, czy za aniołami kryje się jakaś inna funkcja?

Oswajanie natury?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przecież takie figurki aniołów, do których ludzie przywiązują wagę, to są tylko martwe przedmioty. Oczywiście z pozoru i może kryje się za tym warstwa duchowa.

Bardzo prawdopodobne, że tak jest. Ale skąd w ogóle wziął się pomysł ludzki, aby martwym przedmiotom przypisywać większe znaczenie? Otóż stąd, że ludzie od dawna przypisywali nie tylko innym ludziom i zwierzętom, ale i przedmiotom fizycznym… duszę. Nazywa się to animizmem.

Anioł Gabriel figurka
Anioł Gabriel figurka dekoracyjna gipsowa

Animizm wiąże się z animizacją, czyli działaniu, które polega na nadawaniu przedmiotom pozorom życia.

Dlaczego właściwie człowiek dążył do czegoś takiego, aby nadać martwym przedmiotom pozory życia? Otóż wiązało się nie tylko z wiarą w to, że przedmioty te mają duszę, ale też z silnym pragnieniem oswojenia otoczenia, w tym zjawisk przyrody. Przyroda zawsze człowiekowi wydawała się obca, przerażająca. Człowieka przerażała na przykład burza, silne wiatry. Nie mógł on wytłumaczyć różnych zjawisk przyrody. Tłumaczył działanie przyrody zjawiskami nadprzyrodzonymi. Dlatego postawił oswoić tę przyrodę, w tym na przykład kamienie i przypisał im duszę.

Przyjaciel anioł

Wiara w to, że anioły mają duszę bierze się więc z chęci zmniejszenia dystansu między otoczeniem, które czasami jest nieprzewidywalne, a człowiekiem. Z tej samej próby oswojenia otoczenia bierze się też skłonność człowieka ze społeczności tradycyjnej do opowiadania historii o Bogu, który przechadzał się po wsiach i zachowywał normalnie, jak człowiek.

Anioł Florence (Ciemny) - 32 cm figurka dekoracyjna gipsowa
Anioł Florence figurka dekoracyjna gipsowa

Popełniał nawet błędy. Razem z Bogiem wędrowali oczywiście po wsiach aniołowie. Człowiek więc zawsze czuł potrzebę zrównania się z aniołami i innymi istotami ze świata nadprzyrodzonego.

Dusza w kamieniu

Podobną tendencję do zmniejszania opozycji za pomocą antropomorfizacji możecie spotkać u Majów. Majowie uważali, że przez wysokie góry można dostać się do świata, w którym mieszkają bogowie.

Uważali także, że w jeziorach mieszkają demony. Za przykład animizacji, której przykładem jest uważanie, że figurki aniołów mają duszę, można uznać też przekonania Indian, że kamienie mają duszę.

Aniołek Isabelle figurka
Aniołek Isabelle figurka dekoracyjna z gipsu

O dusze szczególnie posądzane były te kamienie, które znajdowały się w miejscach, gdzie uderzały pioruny. Przykładem animizmu są także płaczące Madonny. Można się zastanawiać na ile współczesne osoby, które dekorują swoje otoczenie figurkami aniołów wierzą w zjawiska nadprzyrodzony, a na ile jest to zwykły rytuał, za którym nie kryje się refleksja. A może dla niektórych anioły dekoracyjne pełnią po prostu tylko funkcję ozdobną.

Między ziemią a niebem

Jaką jeszcze funkcję pełnią anioły? Oprócz chęci oswojenia otoczenia człowiek kieruje się po prostu chęcią znalezienia w aniołach sprzymierzeńców. Wiara w cudowną moc figurek aniołów ma nam dać poczucie, że nie jesteśmy sami. Anioły są pośrednikami między nami a Bogiem. Dlaczego nie zwrócimy się wprost do Boga, tylko szukamy pośredników?

Anioł Apple & Ella
Anioł Apple & Ella – figurka

Okazuje się, że już archaiczne ludy czuły, że muszą mieć pośredników na drodze między ziemią a niebem. Ludzie czuli, że więź z Bogiem nie jest na tyle bezpośrednia, aby można było zawracać mu głowę codziennymi sprawami. I to właśnie różne duchy, czy anioły są takimi specjalistami od codziennych spraw. Są jeszcze oczywiście różni święci, jak na przykład święty Antoni.

Wiedza o stworzeniu

Kiedyś jednak, na początku świata ta więź z Bogiem była bezpośrednia. Kiedyś, na samym początku, podobno istniał właśnie tylko Bóg jako wielkie źródło. Pomagał mu ewentualnie Duch Święty. Potem ta energia boska podzieliła się na wiele bytów.

Tymi bytami były na przykład anioły. Posiadały one dużą wiedzę. Była to boska wiedza. Wiedziały one na czym polegało stworzenie. Wiedziały też na czym polega porządek w kosmosie. Ale część aniołów zbuntowała się przeciwko Bogu i upadła, czyli stała się demonami. Demony zostały oczywiście strącone do piekła. Również człowiek zbuntował się przeciwko Bogu. Księga Rodzaju mówi o tym, że zbuntowany człowiek został wygnany z Raju.

Figurka anioła Alexis & Jay
Figurka anioła Alexis & Jay

W ten właśnie sposób człowiek utracił bezpośrednią łączność z Bogiem. Od tego czasu pragnie on i podejmuje liczne wysiłki, aby odzyskać więź z Bogiem i wyzwolić swoją świadomość. Aniołowie są właśnie po to, aby pomóc ludziom wyzwolić tę świadomość. Aniołowie są więc naszymi pomocnikami w odnalezieniu prawdy o sobie. Prawda ta polega na uświadomieniu sobie, że mamy duszę, że jesteśmy istotami duchowymi.

Niestety współcześnie panuje oficjalny pogląd, że świadomość człowieka mieści się w mózgu. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, że jest energią tak naprawdę. To właśnie aniołowie mają za zadanie nam to uświadomić.

Być może pragnienie kupowania figurek aniołów jest podyktowane podświadomie tym, aby nawiązać z nimi kontakt w celu uświadomienia sobie posiadania duszy? A może to sami aniołowie podpowiadają nam, abyśmy dekorowali dom figurkami?

Uskrzydlone figurki zwierząt z ludzką twarzą

Okazuje się jednak, że nie my pierwsi interesujemy się aniołami i pragniemy posiadać je w swoim otoczeniu. Już w starożytnym Egipcie ludzi uwielbiali anioły. Tak sami jak w antycznej Babilonii. Figurki aniołów ustawiano w pomieszczeniach i miały one specjalne miejsce. Jaka była ich funkcja? Z jednej strony anioły chroniły lokatorów przed złymi duchami i przykrymi rzeczami oraz przynosiły szczęście, a z drugiej strony pośredniczyły między bogami a człowiekiem.

Anioł Abigail figurka dekoracyjna gipsowa
Anioł Abigail figurka dekoracyjna gipsowa 30 cm

Co ciekawe, ówczesne figurki aniołów nieco różniły się od współczesnych. Miały one figurę zwierzęcia i ludzką twarz. No i oczywiście skrzydła. Dzisiaj anioły mają cechy bardziej antropomorficzne. Swoją drogą to bardzo ciekawe, jak w rzeczywistości wyglądają anioły, czy bardzo różnią się od współczesnych przedstawień. A może w ogóle nie mają one ciała lub mogą przyjmować takie ciało, jakie chcą. Być może są po prostu samymi energiami.

Skrzydła aniołów

Dla wielu osób najbardziej intrygującym elementem figurki anioła są jego skrzydła. Ale co właściwie kryje się za skrzydłami anioła? Przede wszystkim skrzydła mają ambiwalentną symbolikę, bo obrazują zarówno życie, jak i śmierć. Zresztą same anioły to istoty z pogranicza, chociażby dlatego, że nie mają one płci. Dla niektórych do końca nie wiadomo, czy są z naszego świata czy ze świata nadprzyrodzonego. Być może przemieszczają się między tymi światami i taka jest ich rola, aby przełamać granicę. Skrzydła anioła symbolizują także zasadę męską i posłańców bogów, czyli są bardzo czytelnymi znakami tych istot.

Anioły dekoracyjne

Gdyby anioły nie miały skrzydeł, nie byłyby chyba sobą. Skrzydła aniołów nadają im też symboliki ewolucji duchowej. Symbolizują także wiedzę i inteligencję oraz rozmyślanie i światło, a także wiedzę, wyobraźnię i fantazję. Anielskie skrzydła obrazują też przeznaczenie, działanie i ucieczkę oraz ruch i szybkość. To także symbol rozprzestrzeniania się i dematerializacji oraz wszechobecności i powietrza.

Skrzydła anioła dodają też symboliki wyzwolenia z przyciągania ziemskiego a także symbolizują ulgę i wzlot, aspirację i uniesienie. Patrząc na skrzydła anielskie podświadomie widzimy też zapał i egzaltację oraz symbol zwycięstwa i ambicji. To też symbol opieki i chwały a także wielu możliwości i przyjaźni. Nie sposób nie zauważyć, że skrzydła anielskie sprawiają, że istoty te mają wiele wspólnego z ptakami. Ptaki bowiem, poprzez posiadanie skrzydeł, nabierają także symboliki uduchowienia.

Jak skontaktować się z aniołem?

Czy zastanawialiście się jednak nad tym, że być może wkrótce nie będą nam już potrzebne figurki aniołów? Być może nawiążemy bezpośrednią łączność z aniołami. Być może nastąpi to już wkrótce. Jak sprawić, aby stało się to już teraz? Wystarczy wieczorem lub o każdej innej porze dnia pomodlić się do anioła stróża.

Anioły dekoracyjne

Podobno każdy ma takiego anioła stróża, który jest naszym przewodnikiem. Niestety nie może się on do nas odezwać, jeśli go nie wezwiemy. Najlepiej zrobić to w modlitwie. Można również kontemplować. Aby uzyskać łączność z aniołem, potrzebne są człowiekowi wysokie wibracje. Takie wibracje można uzyskać podobno w różny sposób, na przykład poprzez wyciszenie, czyli kontemplacje, czyli słuchanie dwa razy dziennie po piętnaście minut dźwięków natury.

Wibracje podnoszą się także, gdy zrezygnujemy z jedzenia mięsa, czynimy dobre uczynki czy jesteśmy przyjaźni otoczeniu, a także otaczamy się przyrodą. Warto także wyeliminować złe myśli. W podnoszeniu wibracji pomagają także minerały, najlepiej nieoszlifowane. Możecie nosić na przykład bransoletki z turmalinu, lazurytu lub bursztynu. Takie bransoletki na pewno pomogą w uzyskaniu łączności z boskimi istotami.

Więcej o aniołach dekoracyjnych znajdziecie tutaj.