Sylwia
24.11.17

In4Nite – projektanci w służbie wynalazków

Grupa 10 projektantów z Holandii połączyła siły z producentem Low & Bonar, aby stworzyć zestaw produktów wykonanych z materiału typu Colback.

Na wystawie podczas tegorocznego Dutch Design Week, 10 uczestników zaprezentowało swoje własne interpretacje tego niezwykłego materiału, który jest wykorzystywany do zastosowań technicznych — od izolacji i wykładzin, po budowę wałów i dróg.

In4Nite – projektanci w służbie wynalazków

Każdy z projektantów celowo został wybrany jako reprezentant różnych dziedzin designu, dyscyplin takich jak architektura wnętrz, grafika czy projektowanie produktu.

„Projekt rozpoczął się wyłącznie od materiału”, mówi projektantka graficzna Dana Dijkgraaf. „Firma zwróciła się do mnie i innych projektantów z jednym zadaniem: zbadać estetyczne i funkcjonalne cechy Colback, a na koniec stworzyć z nim projekt”.

Ze swojej strony Dana Dijkgraaf opracowała wizualny język inspirowany tytułem wystawy – In4Nite. Używając sitodruku, druku cyfrowego i folii, stworzyła tęczowo zabarwione panele rozłożone na warstwach Colbacka.

Dijkgraaf opracowała również katalog dla In4Nite bazujący na tej samej koncepcji, używając holograficznej typografii na arkuszu Colback odbijanym na srebrnym papierze.

„Dla mnie projekt był badaniem nieskończonych rezultatów połączenia działań różnych projektantów, używających tego samego materiał. Podobno jeden plus dziesięć to jedenaście, ale dla mnie wyniki są nieskończone.”

Joris de Groot, zainspirowany procesami produkcji filtrów powietrza, zaprojektował krzesło harmonijkowe częściowo wykonane z Colback. Współpracował z dwiema fabrykami, jedną specjalizującą się w laminowaniu tkanin, a drugą specjalizującą się w ich plisowaniu.



Klaas Kuiken stworzył kolekcję abażurów wykorzystujących techniki cięcia laserowego. Przypominające fazę księżyca i słońca, lampy bawią się z półprzezroczystymi właściwościami materiału Rick Tegelaar, projektant produktów, który często koncentruje się na materiałach, opracował technikę druku 3D, aby „nadrukować” włókna Colback bezpośrednio na bezwłókninowym materiale Colback.

Projektant zbudował maszynę, która może „prasować” przędzę Colback do włókniny Colback. Ten niestandardowy proces drukowania FDM (inaczej zwany topionym osadzaniem) zapewnia sztywność materiałom. Wynikiem jego eksperymentu była seria sześciu paneli, z których każda badała inny aspekt omawiany w projekcie.

„Dzięki pragmatycznym eksperymentom i badaniom teoretycznym odkryłem, że Colback może być drukowany w 3D wyjątkowo dobrze dzięki unikalnemu układowi „włókien” – powiedział Tegelaar.

„Zaciekawiłem się i chciałem zajrzeć do środka włókna i zbadać jego możliwości.”
Projekt Tegelaara — i wystawa jako całość — miał na celu skłonić inne branże do zbadania różnych możliwości materiału Colback.

„Rozpoczęliśmy projekt badawczy ze znanym producentem obuwia, aby spróbować wdrożyć technikę drukowania w procesie produkcji butów” – powiedział Tegelaar. „W ten sposób możemy potencjalnie wyeliminować użycie kleju w produkcji butów”.

Inne eksponowane na wystawie dzieła obejmowały panele akustyczne i okna, aż po pionowy ogród i przepastne krzesło.

In4Nite
„Rozpoczęliśmy projekt badawczy z globalną marką obuwia, aby spróbować wdrożyć technikę drukowania w swoim procesie” Powiedział Tegelaar. „W ten sposób możemy potencjalnie wyeliminować użycie kleju w produkcji butów”.

Inne pokazywane na wystawie pokazy obejmowały panele akustyczne i okna, aż po pionowy ogród i przepastne krzesło.

In4Nite był wystawiany podczas tegorocznego Dutch Design Week, który odbył się w Eindhoven w dniach 21-29 października 2017 r.

Może zainteresuje Cię również odrobina Boba Marleya w Twoim domu

Źródło: Dezeen

Czytany: 348

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *