Sylwia
20.09.17

Lampa Orrery układ słoneczny w wersji mini

Lampa Orrery jest abstrakcyjną prezentacją naszej Ziemi i Księżyca krążącej wokół Słońca. Daje ciepłe, miękkie światło, oraz posiada regulację jego natężenia.

Lampa Orrery układ słoneczny

Autorem projektu jest Bobby Genalo, projektant z Los Angeles w stanie Kalifornia. Chociaż z wykształcenia jest on informatykiem, z zamiłowania jest kreatywnym artystą. Tworzy interaktywne instalacje imitujące rzeczywiste zjawiska.

Ukryte super moce mikrokosmosu

Przy pomocy informacji zawartych na stronie internetowej, można tak skonfigurować lampę, aby odpowiadała realnemu ustawieniu planet w danej chwili.

Lampa Orrery
© orrerylamp.com

Podczas używania aplikacji na urządzeniach z większym wyświetlaczem niż telefon, użytkownicy mogą otrzymywać ciekawostki astronomiczne i odtworzyć specjalne wizualizacje, aby intuicyjnie zrozumieć, jak przebiega poruszanie się Słońca, Ziemi i Księżyca w ciągu określonego czasu.

Lampa Orrery układ słoneczny
© orrerylamp.com

Konstrukcja lampy

Lampa Orrery jest zaprojektowana i wyprodukowana w całości w Los Angeles w stanie California. Stworzyła ją mała społeczność projektantów i producentów.

Na lampę składają się:

• Unikatowa, ręcznie robiona żarówka o średnicy 4″, czyli ok. 10 cm.
• Konstrukcja z mosiądzu
• Podstawa z drewna orzechowego
• Podkładka korkowa dla maksymalnej stabilności

Lampa Orrery skąd ta nazwa?

Orrerie, czyli mechaniczne modele Układu Słonecznego, stały się popularne w XVIII i XIX wieku. Aby skutecznie zilustrować i przewidywać względne położenie planet i księżyców, większość orrerów była zasadniczo dużymi mechanicznymi zegarami.

Minimalistyczna estetyka lampy jest nowoczesną odpowiedzią na ozdobne oerry używane w przeszłości, jest to hołd złożony myślicielom kosmologicznym poprzednich pokoleń.

Lampa Orrery układ słoneczny
© orrerylamp.com

Twórcy lampy chcieli stworzyć coś, co odzwierciedlało by odwieczny taniec pomiędzy Ziemią, Księżycem i Słońcem, aby nie tylko oświetlić czyjeś biurko, stolik nocny lub salon, ale także zilustrować, że wszyscy żyjemy, jak mówi Carl Sagan: „..na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca”.

Lampa Orrery układ słoneczny
© orrerylamp.com

Lampa Oerry powstała z zachwytu nad kosmosem i zachodzącymi w nim zjawiskami.

Lampa Orrery
© orrerylamp.com

Patrząc na nią możemy wyobrazić sobie drogę, jaką poruszają się planety i zrozumieć zachodzące między nimi zależności.

Więcej o lampie Oerry i autorach możecie przeczytać na stronie Kickstater gdzie trwa zbiórka na projekt.

Podoba Wam się Lampa Oerry? Chcielibyście mieć taki kawałek kosmosu w domu?

Czytany: 173

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *