Lampa Orrery układ słoneczny w wersji mini
Lampa Orrery jest abstrakcyjną prezentacją naszej Ziemi i Księżyca krążącej wokół Słońca. Daje ciepłe, miękkie światło, oraz posiada regulację jego natężenia.
Autorem projektu jest Bobby Genalo, projektant z Los Angeles w stanie Kalifornia. Chociaż z wykształcenia jest on informatykiem, z zamiłowania jest kreatywnym artystą. Tworzy interaktywne instalacje imitujące rzeczywiste zjawiska.
Ukryte super moce mikrokosmosu
Przy pomocy informacji zawartych na stronie internetowej, można tak skonfigurować lampę, aby odpowiadała realnemu ustawieniu planet w danej chwili.
Podczas używania aplikacji na urządzeniach z większym wyświetlaczem niż telefon, użytkownicy mogą otrzymywać ciekawostki astronomiczne i odtworzyć specjalne wizualizacje, aby intuicyjnie zrozumieć, jak przebiega poruszanie się Słońca, Ziemi i Księżyca w ciągu określonego czasu.
Konstrukcja lampy
Lampa Orrery jest zaprojektowana i wyprodukowana w całości w Los Angeles w stanie California. Stworzyła ją mała społeczność projektantów i producentów.
Na lampę składają się:
• Unikatowa, ręcznie robiona żarówka o średnicy 4″, czyli ok. 10 cm.
• Konstrukcja z mosiądzu
• Podstawa z drewna orzechowego
• Podkładka korkowa dla maksymalnej stabilności
Lampa Orrery skąd ta nazwa?
Orrerie, czyli mechaniczne modele Układu Słonecznego, stały się popularne w XVIII i XIX wieku. Aby skutecznie zilustrować i przewidywać względne położenie planet i księżyców, większość orrerów była zasadniczo dużymi mechanicznymi zegarami.
Minimalistyczna estetyka lampy jest nowoczesną odpowiedzią na ozdobne oerry używane w przeszłości, jest to hołd złożony myślicielom kosmologicznym poprzednich pokoleń.
Twórcy lampy chcieli stworzyć coś, co odzwierciedlało by odwieczny taniec pomiędzy Ziemią, Księżycem i Słońcem, aby nie tylko oświetlić czyjeś biurko, stolik nocny lub salon, ale także zilustrować, że wszyscy żyjemy, jak mówi Carl Sagan: „..na drobinie kurzu zawieszonej w promieniach Słońca”.
Lampa Oerry powstała z zachwytu nad kosmosem i zachodzącymi w nim zjawiskami.
Patrząc na nią możemy wyobrazić sobie drogę, jaką poruszają się planety i zrozumieć zachodzące między nimi zależności.
Więcej o lampie Oerry i autorach możecie przeczytać na stronie Kickstater gdzie trwa zbiórka na projekt.
Podoba Wam się Lampa Oerry? Chcielibyście mieć taki kawałek kosmosu w domu?
Z wykształcenia magister architektury wnętrz, z zamiłowania wielbicielka rzeczy niepowtarzalnych i nietuzinkowych rozwiązań. Dzięki HomeMag będę dzielić się z Wami nowinkami z cudownie szerokiego świata home & garden.