Redakcja Hmag
21.11.17

Płyta Solgaz – zalety i wady Polskich płyt gazowych

Płyta do ogrzewania żywności jest podstawowym elementem w wyposażeniu kuchni. Jednak wybranie odpowiedniej płyty nie jest tak proste, jak na pierwszy rzut oka może się wydawać. Niniejszy artykuł postara się opowiedzieć pokrótce o zaletach i wadach dostępnych na rynku płyt grzewczych.

Koszt eksploatacji płyty i komfort jej użytkowania, zależy w głównej mierze od rodzaju na jaki się zdecydujemy. Ponieważ urządzenia ADG z reguły mają nam służyć kilka/kilkanaście lat, warto dowiedzieć się nieco o dostępnych rozwiązaniach.

Płyta indukcyjna

zalety i wady Polskich płyt gazowych

Jest to najbardziej nowoczesne rozwiązanie. Jednak decydując się na płytę indukcyjną, konieczne staje się stosowanie naczyń ze specjalnym spodem. Ten rodzaj płyty korzysta z szybkozmiennego pola magnetycznego, dzięki któremu na dnie garnka wytwarza się ciepło.

Zalety to szybkie gotowanie potraw i łatwość w czyszczeniu oraz energooszczędność. Wad jest niewiele, największą niestety jest cena, która może osiągać wartości kilku tysięcy złotych.

Płyta gazowa

zalety i wady Polskich płyt gazowych

Napędzana gazem, który spalany wywołuje wzrost temperatury. Płyta Solgaz posiada palniki dysponujące dużą mocą oraz jest zaawansowana technologicznie oraz spala gaz o 30,27% efektywniej niż kuchenka z tradycyjnym płomieniem.

Z zalet warto powiedzieć o niskiej cenie w jakiej dostępne jest to rozwiązanie, również sama eksploatacja nie nastręcza trudności i kosztów.

Mimo mocnych zalet, wadą płyty gazowej jest niska sprawność energetyczna, ponieważ tylko 40% ciepła wytworzonego przez palnik trafia ostatecznie na naczynie. Kolejną wadą jest ryzyko poparzenia, czyli po prostu trzeba być ostrożnym.

Płyta ceramiczna

Płyty wykonane z ceramiki są w sprzedaży od wielu lat. Główną zmianą jeśli chodzi o porównanie z płytami gazowymi to stosowanie do ich budowy szklano-ceramicznych płyt, które nie dość że są łatwe w czyszczeniu, to dodatkowo ładnie się prezentują.

Płyta gazowa Solgaz GPC 3+1 Cena: 2 240 zł

Zaletą płyty ceramicznej jest łatwe czyszczenie i stosunkowo niska cena.

Wadami tego rozwiązania jest możliwość poparzenia się oraz brak możliwości gotowania podczas awarii prądu.

Ciekawostka: Płytę da się uruchomić bez prądu. Firma produkuje również zasilacz rezerwowy, który pozwala gotować nawet 2 dni bez prądu.

Co wybrać?

Co więc wybrać? Czy naszym wyborem powinna zostać najbardziej popularna płyta Solgaz?Czy może ceramiczna bądź droższa ale bardziej zaawansowana technologicznie płyta indukcyjna? Tu już kwestia jest bardzo indywidualna i każdy musi odpowiedzieć na to pytanie sam. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu artykułowi odpowiedź będzie łatwiejsza.

Jeśli zainteresowały Cię płyty Solgaz to wybór płyt tego producenta znajdziesz je w sklepie Gaz pod szkłem.

Może zainteresuje Cię również: Smaż mądrze! Patelnia Oil Control

Czytany: 308

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *