Redakcja Hmag
28.03.18

Krzesło siatkowe Pana Henryka Sztaby obchodzi 50 urodziny.

Gdy zobaczyłem pierwszy raz ten projekt, od razu wróciły wspomnienia z dzieciństwa, kiedy to w słoneczne dni chodziło się na lody do pobliskiej kawiarni. Siadałem wtedy przy stoliku właśnie na takich krzesłach jak te i zajadałem się lodami cassate, popijając Pepsi ze szklanej butelki.

Krzesło siatkowe – Projekt68

Krzesło siatkowe
Foto: Franciszek Buchner modulio.pl

Projekt68 powstał z inicjatywy Tomasza i Pauli oraz ich miłości do pięknych rzeczy, designu i oczywiście dziadka Tomka-Pana Henryka Sztaby.

Choć na co dzień pracują w zupełnie innych branżach-Tomasz prowadzi bistro, a Paula pracuje w agencji marketingowej-to oboje uwielbiają, jak w ich życiu dużo się dzieje.

Powstaniu projektu68 oraz wskrzeszeniu do produkcji, kultowego krzesła i ikony designu z czasów PRL towarzyszyła ciekawa historia.

Krzesło siatkowe
Foto: Franciszek Buchner modulio.pl

Pewnego razu podczas spotkania siostra Tomka, Martyna zapytała Pana Henryka czy nie wie, kto zaprojektował to krzesło, bo to przecież było w jego czasach.



Pan Henryk wstał, odszedł, aby za chwilę wrócić z ręcznymi projektami i oznajmić, że to on je zaprojektował. Ten szczęśliwy zbieg okoliczności spowodował, że po 50 latach od premiery krzesło siatkowe powraca w wielkim stylu.

Krzesło siatkowe!

Krzesło siatkowe
Foto: Franciszek Buchner modulio.pl

Krzesło siatkowe jak już wcześniej wspomniałem, powstało w 1968 roku. Zaprojektowane na zlecenie „PSS Społem” w ekspresowym tempie stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych mebli tamtej epoki.

Na uwagę zasługuje fakt, że dostępność w tamtym czasie materiałów była bardzo ograniczona, a mebel miał być trwały i nadawać się do użytku zewnętrznego. Pierwsze krzesła siatkowe były malowane tworzywem w zawiesinie (taki plastik podobny nieco do owijki przewodu elektrycznego), sprowadzanym za dewizy z Francji.

O projekcie!

Projekt68 to dzieło rodzinne, w którym oczywiście najważniejszą osobą jest sam projektant. To właśnie on snuje opowieści na temat projektów, historii oraz technicznych niuansów z czasów PRL, przy każdej nadarzającej się okazji.

Krzesło siatkowe
Foto: Franciszek Buchner modulio.pl

Obecna produkcja odbywa się na podstawie oryginalnych i odręcznych rysunków Pana Henryka i co oczywiste jest w pełni przez niego nadzorowana.

Krzesło malowane jest proszkowo, dzięki czemu można je zamówić w dowolnym kolorze z palety RAL, a samą produkcją zajmuje się przyjaciel rodziny, którego dziadek ściśle współpracował z Panem Henrykiem oraz był konstruktorem maszyny do produkcji krzesła siatkowego.

Krzesło siatkowe i co dalej?

Projekt68 skupia się głównie na kultowym krześle, ale w przyszłości chcą wdrożyć inne projekty dziadka, które do dziś nie doczekały się jeszcze swojej premiery, a widnieją wyłącznie na odręcznych rysunkach technicznych.

Krzesło siatkowe doczekało się także ewolucji w postaci hokera/krzesła barowego, zaprojektowanego przez Piotra Płoskiego ze studio Smallna, oczywiście w pełnym porozumieniu z dziadziem Heniem.

Projekt68 ma bardzo ambitne, ale nie pozbawione szans na sukces plany ekspansji kultowego krzesła siatkowego na cały świat. Poza bohaterem tego artykułu firma zamierza również wprowadzić na rynek inne meble zaprojektowane w czasach PRL, a my będziemy się bacznie przyglądać ich poczynaniom.

Więcej o projekcie możecie przeczytać i zobaczyć na stronie www.projekt68.pl

Polecamy również: Fameg – 135 lat meblarskiej tradycji

© homemeg

Czytany: 170

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *